Glonobójcze i Flokulanty


Glony w basenie – przyczyna powstawania, objawy

Zmętnienie lub zazielenienie wody, a także śliski nalot na dnie i ściankach basenu to pierwsze oznaki pojawienia się glonów w zbiorniku. Ich naturalnym środowiskiem jest woda, namnażają się tam, gdzie znajdują się odpowiednie warunki do rozwoju. Co to w praktyce oznacza?

Glony najczęściej można spotkać w basenach zewnętrznych, ustawionych w słonecznym miejscu. Ciepła, stojąca woda o niskiej zawartości chloru sprzyja ich rozwojowi. A więc w praktyce, najczęstszą przyczyną powstawania glonów w basenie jest nieprawidłowe czyszczenie wody. Dlatego sprawdź, jak temu zapobiegać oraz skutecznie usuwać glony, gdy już się pojawią.

Preparaty glonobójcze do basenu

Zastanawiasz się, co na glony w basenie? Rozwiązaniem jest specjalistyczny preparat, tzw. antyglon, którego stosowanie jest jednym z etapów uzdatniania wody. Co istotne, glony w basenie są odporne na działanie chloru, a co za tym idzie, nie wystarczy standardowa dezynfekcja wody basenowej, czy czyszczenie.

Środek na glony do basenu:

  • niszczy algi;
  • zapobiega ich powstawaniu;
  • ma działanie klarujące, przywraca krystaliczność wodzie.

Preparaty glonobójcze najczęściej mają postać skoncentrowanego płynu, który należy dawkować według zaleceń producenta – ze względów bezpieczeństwa nie powinno się stosować zarówno mniejszych, jak i większych porcji. Dlatego tak ważne podczas stosowania chemii basenowej jest to, aby nigdy nie wyrzucać opakowania, na którym znajdują się najważniejsze informacje, instrukcje stosowania.

Co istotne, gdy zauważysz pierwsze oznaki powstawania się glonów, musisz zareagować błyskawicznie – namnażają się w szybkim tempie, nawet jeden dzień zwłoki może sprawić, że trudniej będzie wyczyścić wodę.

Flokulant do uzdatniania wody

Oprócz antyglonów, do wody wprowadza się flokulant do basenu. Jest to środek, który zlepia ze sobą niewielkie zabrudzenia, które są zbyt małe, aby mogły zostać poddane filtracji. Cząstki te, pod wpływem flokulantu, tworzą większe kłaczki, które w łatwy się usuwa.

Flokulanty mogą mieć postać płynu lub nabojów. Płyn zaleca się w przypadku automatycznych systemów dozowania w basenach publicznych. Preparaty w nabojach są przeznaczone do długotrwałej flokulacji, można je dozować za pomocą skimmerów lub filtra wstępnego pompy.

Jak zapobiegać powstawaniu glonów w basenie?

Środki glonobójcze oraz flokulanty stosuje się zarówno profilaktycznie, jako jeden z etapów uzdatniania wody basenowej, jak i doraźnie, w sytuacji, gdy problem ten już wystąpił. Aczkolwiek, jeśli chcesz utrzymać krystalicznie czystą wodę, konieczne są dodatkowe zabiegi zmniejszające ryzyko powstawania glonów.
Podstawą jest badanie poziomu pH wody. Dzięki temu możliwe będzie prawidłowe działanie środków do dezynfekcji. Ponadto ważne jest stałe filtrowanie wody, usuwanie wszelkich zanieczyszczeń. Przeszkodzi to w rozwoju i rozmnażaniu glonów.

Na koniec należy zaznaczyć, że z glonami w basenie radzą sobie wyłącznie specjalistyczne środki, które stosuje się ściśle według zaleceń producenta. Domowe metody, jak np. witamina C, mogą chwilowo pomóc, ale w praktyce, nie usuną problemu, przez co korzystanie z basenu nie będzie bezpieczne oraz przyjemne.