Filtry basenowe

Utrzymanie wysokiego standardu basenów wymaga filtracji i oczyszczania wody. Filtry są głównym składnikiem sukcesu instalacji zapewniającym przejrzystość wody, a tym samym komfort kąpieli. Twój wybór filtra powinien spełniać związane z tym wymagania odnośnie technologii filtracji, przepływu, płukania, poboru mocy itp.


Filtrowanie wody basenowej

Oczyszczanie wody w basenie to jeden z najważniejszych elementów jego użytkowania. W tym celu konieczne jest m.in. uzdatnianie wody za pomocą chemii do basenu (np. do dezynfekcji, regulacji pH), ale też odpowiednie filtrowanie, dzięki czemu oczyszcza się wodę z cząstek stałych. Odpowiednio dobrane filtry do basenu sprawiają, że zapotrzebowanie na środki chemiczne jest mniejsze.

Na system filtracji składa się:

  • pompa filtrująca do basenu;
  • filtr do pompy basenowej;
  • system hydrauliczny.

Pompa filtrująca do basenu zapewnia optymalny obieg wody, dzięki któremu oczyszczanie może odbywać się w sposób ciągły. Filtry do pompy basenowej zatrzymują nieczystości znajdujące się w wodzie, zmniejszając przy tym jej mętność. Natomiast system hydrauliczny to m.in. przewody rurowe, dysze wylotowe, czy cedzaki powierzchniowe, dzięki którym pozostałe elementy mogą działać sprawnie i wydajnie.

Filtry do basenu – rodzaje

Filtry do basenów dzieli się na kilka rodzajów. To m.in.:

  • filtr basenowy piaskowy;
  • filtr basenowy z wkładem (filtracja poliestrowa);
  • filtr do wody basenowej workowy;
  • filtr wody do basenu z użyciem ziemi okrzemkowej;
  • filtr szklany do basenu.

Największą popularnością cieszy się filtr piaskowy, który z jednej strony jest uniwersalny, a z drugiej zapewnia wysoką dokładność oraz jednocześnie łatwość czyszczenia. Filtry piaskowe do basenu usuwają zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie za pomocą piasku. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się piasek kwarcowy do basenu, który posiada małą granulację. Oprócz dużej skuteczności filtr do basenu piaskowy wyróżnia się jeszcze tym, że w prosty sposób można go wypłukać, wystarczy puścić przez niego wodę w odwrotnym kierunku. Dodatkowo piasek do filtra basenowego można podzielić ze względu na materiał na laminowany (jest wytrzymały, trwały) oraz z tworzywa (jest tańszy, sprawdzi się w basenie ogrodowym).

Filtry do basenów z wkładem zużywają mniejszą ilość wody, aczkolwiek mycie takiego filtra jest bardziej czasochłonne, niż w przypadku piaskowego. Filtry workowe działają podobnie, co system z wkładem, trzeba je jednak częściej czyścić. Można wykorzystać zarówno jedno-, jak i wielorazowe worki.

Najrzadziej wykorzystywanymi rozwiązaniami są systemy filtracji przez ziemię okrzemkową i szkło. Chociaż ich dokładność jest wysoka, to są one droższe, bardziej zaawansowane. Występują w dużych obiektach publicznych, rzadziej w przydomowych basenach rodzinnych.

Co jest ważne, gdy wybierasz filtr basenowy?

Trzy najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę, wybierając filtr do basenu, to szybkość filtrowania, zużycie energii elektrycznej pompy, a także rodzaj filtra dopasowany do mocy pompy. Przy czym, wszystkie te czynniki uzależnione będą od wielkości basenu, ilości wody do oczyszczania. Jeśli nie wiesz, jest optymalnym wyborem w twoim przypadku, skontaktuj się z nami lub odwiedź nasz sklep w Mikołowie, znajdujący się w przy ul. Dziendziela 24, a my doradzimy Ci podczas zakupów.