Artykuły branżowe

Akcesoria do czyszczenia basenu – jakie akcesoria do basenu warto mieć, aby cieszyć się czystą wodą w basenie?

Krystalicznie czysta woda to nie tylko estetyczne wygląd, ale też bezpieczne, przyjemne korzystanie z basenu. Jak zadbać o to, aby woda nie mętniała, zieleniała? Przedstawiamy, jaki sprzęt do czyszczenia basenu jest niezbędny.

Jak dbać o czystość wody w basenie?

Czyszczenie basenu powinno odbywać się wieloetapowo oraz, przede wszystkim, regularnie. To, co będzie ci potrzebne, niezależnie od tego, jakiej wielkości jest basen, to:

Sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając kompleksowy zestaw do czyszczenia basenu.

Akcesoria i urządzenia do czyszczenia basenu

Podstawowym przyrządem do czyszczenia basenu jest pompa z filtrem oraz z systemem hydraulicznym. Sama pompa odpowiada za cyrkulację, obieg wody, natomiast system hydrauliczny umożliwia jej sprawne działanie. Jednak to, na czym zatrzymują się zanieczyszczenia, to filtr. Najbardziej uniwersalny jest filtr piaskowy, który sprawdzi się m.in. w basenie ogrodowym. W przypadku dużych obiektów droższym, ale zwykle skuteczniejszym rozwiązaniem są filtry szklane lub filtry z użyciem ziemi okrzemkowej. Cechują się wysokim poziomem filtracji, a także efektywnością.

Często okazuje się, że sama filtracja to za mało. Wtedy przydają się inne akcesoria do czyszczenia basenu, które pozwalają na wyłapywanie większych zanieczyszczeń, liści, czy dokładne umycie ścianki. Z ręcznych akcesoriów przydadzą się siatki oraz szczotki basenowe, które posiadają teleskopowe trzonki umożliwiające dotarcie do najtrudniejszych miejsc. Urządzeniem, które będzie w stanie dokładnie doczyścić dno oraz ściany, jest odkurzacz basenowy. Może być on przeznaczony do basenów ogrodowych lub publicznych.

Oprócz tego podczas użytkowania basenu ważna jest kontrola pH wody. Nieprawidłowy, najczęściej zbyt niski poziom pH, może podrażniać skórę, oczy oraz błony śluzowe. Ponadto będzie zaburzać działanie chemii do basenu, przez co stanie się ona mniej skuteczna. Jeśli masz niewielki basen, na prywatne potrzeby, zastanów się nad zakupem ręcznego testera pH. W dużych obiektach konieczne będą urządzenia do badania wody, takie jak fotometry, które oprócz pH, pozwalają zmierzyć m.in. wolny i całkowity chlor oraz zasadowość.

Ponadto rekomendujemy zakup przykrycia do basenu, który zapobiegnie wpadaniu do wody większych zanieczyszczeń, liści i owadów w czasie, gdy nie korzystasz z tej atrakcji.

Jaka chemia do basenu?

Aby czyszczenie basenu było skuteczne, konieczne jest też stosowanie odpowiedniej chemii. Przyda ci się:

Chemię basenową możesz dozować ręcznie, za pomocą automatycznych stacji uzdatniania wody lub stosując pływający dyspenser (dozownik) środków chemicznych. Pamiętaj, aby chemię do basenu dozować zgodnie z zaleceniami producenta. Gdy dodasz jej zbyt mało, nie będzie w pełni skuteczna, w wodzie zaczną rozwijać się bakterie. Natomiast zbyt duża ilość może być niebezpieczna dla osób korzystających z basenu.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej