Chemia basenowa

Woda w basenie poddawana jest nieustannie agresywnemu działaniu słońca, kontaktowi z powietrzem i z użytkownikami. Dlatego regularna kontrola, utrzymywanie czystości i stała dbałość o jej stan jest absolutną koniecznością. Pomogą Ci w tym nasze środki do pielęgnacji wody w basenie – chemia basenowa.

Chemia basenowa


Jaka chemia do basenu? Czyszczenie basenu oraz uzdatnianie wody basenowej

Krystalicznie czysta woda to marzenie każdego właściciela basenu. W tym celu konieczne jest stosowanie chemii basenowej, która wyreguluje PH, będzie niezbędna do czyszczenia i dezynfekcji wody, a także do jej uzdatniania.

Przygotowanie oraz bieżąca kontrola wody basenowej przebiega w kilku krokach. W pierwszym etapie konieczne jest sprawdzenie i kontrola pH wody. Zbyt niskie może podrażniać błony śluzowe, natomiast wysokie zmniejszy skuteczność chemii do basenów, zwłaszcza środków dezynfekujących. Parametr ten należy kontrolować przynajmniej raz w tygodniu oraz w razie potrzeby wyrównywać pH przy pomocy odpowiednich preparatów.

Jeśli pH jest prawidłowe, czas pomyśleć o dezynfekcji, której zadaniem jest zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów, bakterii i drobnoustrojów. Wyróżnia się:

  • dezynfekcję chlorową;
  • dezynfekcję bezchlorową;
  • dezynfekcję tlenową.

W pierwszym przypadku stosuje się środki do basenów na bazie chloru. Podstawą dezynfekcji bezchlorowej jest najczęściej brom, natomiast tlenowej – aktywny tlen. Zazwyczaj wykorzystuje się chemię basenową w tabletkach, przy czym należy jeszcze raz podkreślić, że przed zastosowaniem preparatów do basenu, należy wyregulować pH.

Uzdatnianie wody basenowej polega również na stałym monitorowaniu, czy nie pojawiają się glony i algi, które można zauważyć m.in. po tym, że na ściankach pojawia się śliski osad, woda staje się mętna. W takiej sytuacji konieczne jest przefiltrowanie wody basenowej, a także mechaniczne usunięcie osadów. Po tym procesie należy zastosować płyn do basenu na glony.

Ostatni etap, czwarty, to klarowanie wody w basenie, dzięki czemu jest ona krystalicznie czysta. Jest to możliwe dzięki procesowi koagulacji, który polega na tym, że mikroskopijne zanieczyszczenia zlepiają się ze sobą, łatwiej jest je przefiltrować. Specjalistyczna chemia do basenów aktywuje ten proces, powodując, że zlepione zanieczyszczenia opadają na dno pod własnym ciężarem, można je usunąć.

Chemia do basenu ogrodowego

Podczas każdego z powyżej opisanych etapów technologii uzdatniania wody basenowej, istotną kwestią jest stosowanie profesjonalnych środków oraz akcesoriów do czyszczenia basenu. Wykorzystuje się:

Dodatkowo, w wannach SPA stosuje się specjalną chemię do SPA, to m.in. środki do czyszczenia, dezynfekcji, czy krystalizacji wody, ale też aromaty wykorzystywane w hydroterapii.

W przypadku dużych basenów zaleca się wykorzystanie urządzeń do analizy wody, takich jak fotometry do basenów, czy tabletki do testerów.

A jaka chemia basenowa jest najlepsza? Wszystko zależy od rodzaju i wielkości basenu, sposobu eksploatacji – jeśli nie wiesz, jakie zestaw startowy do basenu kupić, skonsultuj się z nami, a doradzimy optymalne rozwiązanie. Ponadto, aby środki te były bezpieczne, muszą pochodzić od sprawdzonych producentów, przejść przez rygorystyczne testy sprawdzające ich wpływ na zdrowie człowieka.

Chemia basenowa – jak stosować?

Zawsze przed zastosowaniem chemii do basenów należy dokładnie zapoznać się z etykietą, instrukcjami producenta. Nie można stosować preparatów w większej dawce, niż zalecana na etykiecie. Ponadto ważne jest, aby środki te przechowywać w oryginalnych opakowaniach, by w każdej chwili móc wrócić do informacji na nich zawartych.