Kamienie brzegowe

Wyjątkowe serie kamieni brzegowych i płyt przeznaczonych dla basenów. Różnorodne wzory i szeroka gama kolorów daje możliwości stworzenia wokół basenu unikalnej, ekskluzywnej i nowoczesnej przestrzeni.

Kamienie brzegowe

Warto wiedzieć


Kamień Naturalny

GRANIT
Granit to rodzaj skały, która powstawała przez wiele milionów lat. Granit składa się z kwarcu, skalenia i miki – czyli minerałów i metali. Nie ma dwóch takich samych kawałków granitu, co sprawia, że ​​każdy kawałek granitu jest wyjątkowy. Charakterystyczne cechy wynikają z wpływów natury, która nadaje każdemu kawałkowi granitu „osobowości”, uroku i świadczy o jego długowieczności.

BAZALT
Bazalt w codziennym użyciu nazywany jest granitem, ale w rzeczywistości powstaje w wyniku działalności wulkanicznej i nie ma takiego samego składu jak granit. Bazalt zawiera krzemiany żelaza i magnezu. Bazalt zawiera dużo żelaza i dlatego nie toleruje żadnego rodzaju kwasu. Kwas odbarwia bazalt.

TRWERTYN
Trawertyn to kamień naturalny, taki jak marmur, granit, onyks, wapień, łupek itp. Główna różnica między trawertynem a innymi kamieniami naturalnymi polega na formowaniu się skały, twardości kamienia i wyglądzie. Trawertyn jest wapieniem i dlatego nie jest kwasoodporny. Dlatego powierzchnię należy wykończyć przed użyciem. Pomimo obróbki powierzchni produkt będzie nadal miał otwartą strukturę. Trawertyn może mieć niewielkie nierówności na powierzchni, a zwłaszcza na krawędziach. Nie jest to „wada”, ale jest całkiem naturalne dla tego typu kamieni. Dlatego też nie możemy zagwarantować, że kamienie brzegowe zostaną dostarczone o tej samej strukturze i powierzchni.

Ważne Ważne! Linie pęknięć w trawertynie są całkowicie normalne. Tak to wygląda od strony natury, a linie pęknięć nie są uporządkowane w produkcji. Jeśli chcesz zamówić kamienie brzegowe z trawertynu, musisz mieć świadomość, że trawertyn różni się zarówno kolorem, jak i fakturą. Próbki mają również charakter orientacyjny. Szczególnie w przypadku ponownych dostaw (zniszczenia ładunku itp.) istnieje ryzyko dużych różnic zarówno pod względem struktury, jak i koloru.



Kamień Ceramiczny

Seria kamieni brzegowych jest dostarczana w płytkach o grubości 20 mm, które nadają się do użytku na zewnątrz i wewnątrz. W mowie potocznej często nazywana kamieniem ceramicznym, jednak poprawnym terminem technicznym jest kamień porcelanowa.

Kamienie brzegowe porcelanowe to wyrób ceramiczny składający się z glinki kaolinitowej, skalenia i kwarcu. Po sprasowaniu pod ogromnym ciśnieniem w formie płyt wypalane są w piecach, w których temperatura powoli wzrasta do 1200 – 1400 stopni C. Następnie piec jest szybko schładzany, w wyniku czego glina przekształca się w szkło. Proces ten nazywa się spiekaniem. Nasiąkliwość wody jest mniejsza niż 0,5%, co jest typowe dla kamieni porcelanowych. Technika produkcji powoduje, że płyta porcelanowa jest trudniejsza w produkcji w porównaniu ze zwykłą płytą ceramiczną.

Kamienie porcelanowe są mrozoodporne, kwasoodporne, chloroodporne i olejoodporne. Dzięki temu są bardzo łatwe w utrzymaniu i wytrzymują czyszczenie myjką wysokociśnieniową. Płyty zewnętrzne ze względu na ich ogromną wytrzymałość można stosować na tarasie, podjeździe (wymagane płytki o grubości 30 mm lub podkładzie betonowym) oraz na balkonie. Są łatwe w obsłudze i można je układać na wielu rodzajach powierzchni.

RÓŻNICE KOLORYSTYCZNE
Kamienie brzegowe ceramiczne produkowane są z materiałów naturalnych, gdzie każda indywidualna produkcja/wypalanie jest niepowtarzalne, w związku z czym mogą występować niewielkie różnice w kolorze, powierzchni i strukturze w zależności od produkcji. Dlatego też przy składaniu zamówienia zachęcamy do złożenia całego zamówienia na ten sam produkt od razu. To gwarantuje dostawę tej samej jakości kamieni. W przypadku złożenia wielu zamówień na ten sam produkt nie ma gwarancji, że zostaną zrealizowane kolejne dostawy w magazynie z tym samym kodem kreskowym, co przy pierwszym złożonym zamówieniu. Może to powodować różnice w kolorze w przypadku różnych dostaw.

NARZĘDZIA
Ze względu na wytrzymałość na zrywanie przekraczającą 1 tonę na cm2, kamienie brzegowe ceramiczne o grubości 20 mm są bardzo trudne do cięcia, dlatego przed rozpoczęciem cięcia należy dokładnie rozważyć wybór tarcz diamentowych, szlifierek kątowych i przecinarek do pracy na mokro.



Kamień Betonowy

Elementy betonowe odlewane przez Scandi-Roc składają się z elementów naturalnych, w związku z czym zawsze będą występować różnice w strukturze. Dostarczamy zarówno elementy odlewane na sucho, jak i na mokro. Cechą charakterystyczną wyrobów z betonu suchego jest rustykalna powierzchnia o otwartej strukturze porów. Cechą charakterystyczną betonu lanego na mokro jest bardziej jednolita i równa powierzchnia.

Wykończenie brzegu basenu – kamień brzegowy, drewno, płytki

Równie ważny, co wygląd i technika basenu, jest sposób jego wykończenia. Powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim wytrzymały i bezpieczny. Możliwości jest kilka, a najpopularniejsze rozwiązania to deski drewniane lub kompozytowe, płytki ceramiczne oraz kamienie brzegowe. Te ostatnie są uniwersalne, ponieważ nie dość, że prezentują się luksusowo, to są odporne na działanie skrajnych temperatur i agresywnej chemii, trwałe. Sprawdzamy najważniejsze cechy płytek brzegowych do basenu oraz podpowiadamy, jak je wybrać.

Jak wybrać kamienie brzegowe do basenu?

Kamień brzegowy basenowy powinien być wytrzymały, bezpieczny w użytkowaniu oraz estetyczny. Na co zwracać uwagę, podczas wyboru tego rodzaju wykończenia?

Obrzeże basenowe musi być odporne na działanie skrajnych temperatur – latem nagrzewa się, zwłaszcza jeśli basen znajduje się w miejscu mocno nasłonecznionym, natomiast ujemne temperatury zimą mogą powodować jego pękanie (m.in. z tego powodu kamień basenowy będzie lepszym rozwiązaniem, niż płytki ceramiczne).

Płytki brzegowe do basenu, oprócz odporności na czynniki atmosferyczne, nie mogą poddawać się działaniu agresywnej chemii do basenu, która mogłaby powodować np. ich odbarwienia.

Kamienne obrzeża basenowe muszą być antypoślizgowe, co zwykle zapewnia ich porowata powierzchnia. To również ułatwia odprowadzanie wody.

Obrzeża basenowe mogą mieć:

  • profil z ryflowaniem na krawędzi,
  • gładki profil (bez ryflowania);
  • profil typu bull-nose;
  • profil umożliwiający zamknięcie od góry.

To praktyczne aspekty dotyczące wyboru wykończenia, a ważny jest także jego wygląd. Kamień brzegowy do basenu należy dobrać pod względem kolorystyki, wzornictwa, czy struktury do aranżacji. Największą popularnością cieszą się jasne płytki brzegowe, w kolorze białym, beżowym lub szarym. Wyglądają luksusowo, harmonijnie. Równie ekskluzywne są kamienie imitujące marmur, o ciekawej, żyłkowanej powierzchni. Natomiast, jeśli powierzchnię wokół basenu wykończasz jasnymi płytkami, pomyśl o ciemnych kamieniach brzegowych, które będą stanowić przyjemny dla oka kontrast. W ten sposób można też podkreślić nietypowy kształt basenu.

Kształt i montaż kamieni brzegowych

Decydując się na kamienie brzegowe do basenu, nie musisz martwić się o to, że ich montaż będzie niemożliwy ze względu na nietypowy kształt projektu. U nas znajdziesz obrzeża basenowe:
proste;

  • łukowe;
  • narożnikowe;
  • narożnikowe zewnętrzne lub wewnętrzne promień;
  • rzymskie promień;

…a także różne wersje, jak narożnikowe z wycięciem łukowym.

Podczas montażu obrzeża basenowego ważne jest, aby wybrać fugę odporną na działanie mrozów oraz chemii basenowej. W większości przypadków kamieni nie trzeba impregnować, aczkolwiek warto sprawdzić tę informację u producenta/sprzedawcy. Natomiast czyszczenie kamieni powinno odbywać się przy użyciu dedykowanych do tego środków, ponadto wcześniej warto przeprowadzić próbę na niewielkim fragmencie, aby sprawdzić, czy chemia nie powoduje przebarwień.