Fontanny

Uzyskaj imponujący efekt wody, dzięki produktom, które znajdziesz w naszej ofercie. Łączymy wodę, światło, dźwięk i technologię, aby zapewnić widzowi pokaz wodny, który nie pozostawi go obojętnym.

Fontanna do ogrodu

Fontanna ogrodowa to efektowna atrakcja, która znajduje zastosowanie zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w parkach, centrach handlowych, czy innych obiektach. Nie tylko zwraca na siebie uwagę, ale jeszcze z jej pomocą można stworzyć odpowiedni klimat, atmosferę.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są fontanny do oczek wodnych, które stanowią ciekawe urozmaicenie, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Jeśli posiadasz własny dom, mogą spodobać ci się niedużej wielkości fontanny tarasowe. Natomiast fontanna solarna to rozwiązanie, które dodatkowo zapewnia atrakcje świetlne.

Fontannę ogrodową można zamontować w stawie/oczku wodnym lub na specjalnym postumencie. W tym celu konieczny jest montaż pompy wodnej, do której podłącza się dyszę, przy czym rodzaj strumienia uzależniony jest od konstrukcji dyszy fontannowej. Oprócz tego ważne jest, aby cały zestaw był wyposażony w filtr, przez który przepływa woda przed rozpyleniem.

Elementy do budowy fontanny ogrodowej znajdziesz w naszym sklepie – jeśli nie wiesz, co wybrać, skontaktuj się z nami lub odwiedź naszą hurtownię w Mikołowie, a zapewnimy ci profesjonalne, indywidualne doradztwo.

Dysze do fontann – rodzaje

Dysze fontannowe ogrodowe oraz basenowe występują w wielu różnych wersjach i to one odpowiadają za to, jaki będzie ostateczny efekt tych atrakcji. Dysze do fontanny dzieli się m.in. na:

Popularnością cieszy się jednostrumieniowa dysza do fontanny ogrodowej, która posiada tylko jedną szczelinę, tworząc łuk wodny. W zależności od tego, jak skonstruowany jest otwór, strumień może być czysty, prosty lub rozpryskujący się.

Za bardziej efektowne uważa się wielostrumieniowe dysze wodne do fontanny, które posiadają kilka otworów wytwarzających wiele strumieni wodnych. Przykładem może być dysza korona.

Dysza spieniająca fontannowa posiada końcówkę, która napowietrza wodę. W zależności od konstrukcji dysza może być zależna lub niezależna od poziomu wody. Ponadto często są to dysze fontannowe podświetlane, które podłącza się do reflektorów. W naszym sklepie znajdziesz m.in. dysze spieniające typu kielich lub wachlarz.

Fontanna do basenu wyposażona w dysze sferyczne wytwarza strumienia wodne, których kształt zbliżony jest do kuli. Jednocześnie, fontanna ogrodowe kula należy do jednej z najpopularniejszych, dlatego warto o tym pomyśleć. Mgławicowe dysze wodne do fontanny tworzą efekt mgły, na którą składają się małe krople strumienia, natomiast kurtyny imitują deszcz.

Różne typy dysz można ze sobą łączyć w efektowne, rozbudowane atrakcje, tworzące nowoczesne fontanny ogrodowe.

Jak wybrać dysze fontannowe?

Rodzaj wytwarzanego strumienia jest jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru dysz fontannowych, aczkolwiek to nie jedyny czynnik, na który należy zwracać uwagę. Co jeszcze jest ważne?

Dopasowanie do wielkości obiektu, ogrodu, a także zgodność dysz i innych elementów budowy fontanny z pompą wodną. Ważny jest materiał, z którego dysze zostały wykonane i najczęściej jest to stal nierdzewna oraz mosiądz, rzadziej brąz aluminiowy lub tworzywo sztuczne.

Najczęściej stosuje się dysze do basenu lub ogrodu stalowe oraz mosiężne, które stanowią złoty środek pomiędzy jakością, wyglądem a ceną. Są trwałe, mocne, a do tego estetyczne. Brąz aluminiowy jest wytrzymały, odporny na korozję, a do tego wygląda efektownie, jest jednak najdroższy. Najtańsze są dysze plastikowe, które ze względu na niską trwałość oraz małą odporność na silne ciśnienie wody zdecydowanie nie polecamy.

Dysze do fontann powinny być wiatroodporne, co oznacza, że silny wiatr nie powinien wpływać na tworzony obraz wodny. Na końcu należy sprawdzić, czy działanie dysz jest niezależne od poziomu wody. Jeśli tak nie jest, musisz zweryfikować, czy końcówka będzie prawidłowo pracować przy planowanym poziomie wody.