Artykuły branżowe

Chlor do basenu jaki wybrać? Rodzaje chloru do basenu

Każdemu posiadaczowi basenu ogrodowego zależy, aby woda, która się w nim znajduje była jak najbardziej czysta. Jest to istotne zarówno z powodów estetycznych, gdyż krystalicznie czysta, przejrzysta woda w basenie wygląda po prostu ładnie i zachęca do kąpieli, ale nie tylko. Czysta woda w basenie to także ochrona przed ewentualnymi zakażeniami, do których mogłoby dojść, gdyby rozwinęły się w niej niepożądane drobnoustroje. Jakiego środka należy zatem użyć, aby regularnie oczyszczać wodę basenową?

Chlor do basenu – co warto wiedzieć?

Najpopularniejszym środkiem chemicznym, powszechnie stosowanym w basenach ogrodowych jest chlor do basenu, a dokładnie podchloryn wapnia. Jego zalety to wysoka skuteczność, stosunkowo niska cena oraz łatwość w stosowaniu. Chlor do basenu skutecznie zwalcza, a także hamuje rozwój szkodliwych bakterii, których naturalnym środowiskiem jest woda.

Ponadto ta substancja chemiczna zapobiega wzrostowi glonów oraz wszelkich mikroorganizmów powodujących zazielenienie, oraz mętnienie wody w basenie. Stosując zatem chlor do basenu, możemy być spokojni, o to, że nie zarazimy się podczas kąpieli żadną chorobą, która mogłaby być wywołana przez kontakt z zainfekowaną wodą. Alternatywą dla chloru jest aktywny tlen, jednak jego skuteczność jest niższa, a do tego musi być stosowany w większym stężeniu.

Rodzaje chloru do basenu

Chlor do basenu występuje w postaci tabletek lub granulatu. Każda z tych form ma nieco inne zastosowanie. Warto o tym wiedzieć, gdyż w przeciwnym razie można użyć tego środka chemicznego w niewłaściwy sposób, a co za tym idzie, nie uzyskać oczekiwanego efektu.

Tabletki do basenu mogą służyć do szybkiego oczyszczania wody, bądź też mieć przedłużone działanie. Te pierwsze w swoim składzie zawierają czysty chlor i rozpuszczają się w ciągu kilku godzin, dzięki czemu pozwalają szybko skorzystać z basenu, nawet jeśli znajdująca się w nim woda była zanieczyszczona. Drugi rodzaj tabletek, to tabletki multifunkcyjne, których czas rozpuszczania to nawet kilka dni. Chlor jest uwalniany do wody w tym przypadku stopniowo, dzięki czemu jego stężenie utrzymywane jest na stałym poziomie. Taki efekt sprawdza się w przypadku basenów wykorzystywanych do kąpieli długoterminowo. Warto zaznaczyć, że tabletki do basenu o przedłużonym działaniu posiadają w składzie także środek przeciw glonom oraz stabilizator.

Chlor w postaci granulatu jest wykorzystywany w przypadku terapii szokowej wody basenowej, a więc wtedy, gdy chcemy bardzo szybko podnieść poziom chloru, aby oczyścić wodę z wszelkich zanieczyszczeń.

Chlor do basenu – jaki?

Wybór odpowiedniego chloru do basenu to wypadkowa kilku czynników, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj jest najlepszy. Bardzo dużo zależy od tego, na jaki efekt liczymy, czy chcemy szybko oczyścić wodę, czy też nie śpieszy się nam, za to chcemy, by woda była czysta przez długi czas. Aby nie popełnić błędu, warto skonsultować się z osobą sprzedającą tego typu środki chemiczne lub bardzo dokładnie zapoznać się z opisem zamieszczonym przez producenta na opakowaniu.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej