Artykuły branżowe

Co to jest skimmer? Dlaczego warto mieć skimmer w basenie?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia basenu, zwłaszcza w przypadku niedużych obiektów ogrodowych, jest skimmer. Do czego służy, jak działa i czy warto w niego zainwestować? Podpowiadamy!

Co to jest skimmer do basenu?

Skimmer basenowy to rodzaj filtra, który służy do powierzchniowego oczyszczania wody. Zbiera zanieczyszczenia stałe, takie jak liście, gałęzie czy płatki kwiatów, a także zwiększa wydajność pompy filtrującej. I skoro wiesz, do czego służy skimmer w basenie, to warto się zastanowić, w jaki sposób działa.

Skimmer do basenu składa się ze zbiornika, do którego wpływają zanieczyszczenia, a także z klapki regulującej strumień wody. Akcesorium montuje się górnej części niecki i podłącza do pompy filtrującej. Pompa, podczas pracy, wymusza ruch wody, dzięki czemu do skimmera wpadają liście, owady i inne zanieczyszczenia. Natomiast obsługa skimmera będzie podlegać wyłącznie na opróżnianiu oraz opłukiwaniu zbiornika.

Skimmer – czy warto?

Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić skimmer basenowy jest prosta i brzmi: zdecydowanie tak. Ma on wiele zalet i, o czym zaraz się przekonasz, jest wielofunkcyjny. Dzięki temu, że wyłapuje większe zanieczyszczenia, nie dochodzi do zapchania pompy filtrującej. To zwiększa jej wydajność, minimalizuje ryzyko awarii i pozwala na prawidłowe działanie przez cały sezon kąpielowy.

Co w sytuacji, gdy w basenie nie jest zamontowany skimmer? Trzeba samodzielnie wyławiać zanieczyszczenia przy pomocy siatek dennych oraz powierzchniowych. Jest to nie dość, że czasochłonne zajęcie, to jeszcze łatwo o tym zapomnieć.

Powierzchniowe oczyszczanie wody to nie jedyna funkcja skimmera. Większość tego typu elementów dodatkowo wyposażonych jest w pojemnik na chemię do basenu. W zbiorniku umieszcza się środki do uzdatniania wody (najczęściej chlor) w formie tabletek, które powoli się rozpuszczają.

A więc w praktyce, skimmer ułatwia oczyszczanie wody, stanowi oszczędność czasu oraz sprawia, że dozowanie chemii basenowej jest znacznie prostsze. Skimmery można spotkać w każdym większym obiekcie, choć tak naprawdę są też rekomendowane w przypadku basenów ogrodowych, bez względu na ich rozmiar. Im lepsze metody oczyszczania wody, tym mniejsze ryzyko, że trzeba będzie ją częściej wymieniać, narażając się na wysokie koszty z tym związane.

Jaki skimmer do basenu?

Po tym, jak wyjaśniliśmy, jak działa skimmer, powinieneś/powinnaś się już domyśleć, że nie jest to skomplikowane w budowie akcesorium. To, na co powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę podczas zakupów to przepływowość pompy oraz skimmera. Aby oba elementy sprawnie współpracowały, powinny posiadać zbliżone wartości tego parametru. Jeśli przepływowość skimmera jest niższa niż pompy, to może ją obciążyć. Oprócz tego zaleca się, aby obok skimmera montować regulator poziomu wody.

Ponadto skimmer może być wykonany z tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej. Niektóre modele dostępne w naszym sklepie internetowym są wyposażone we wbudowany regulator poziomu wody, dzięki czemu nie trzeba instalować dodatkowych elementów.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji odnośnie naszej oferty, zapraszamy do kontaktu.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej