Artykuły branżowe

Czy chemia basenowa jest szkodliwa?

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że chemia do basenu, a zwłaszcza chlor, powoduje podrażnienie skóry, zaczerwienienie oczu i że lepiej stosować naturalne środki. Ale czy na pewno to będzie bardziej bezpieczne? Wyjaśniamy.

Czy chemia do basenu jest bezpieczna?

Zarówno chemia do basenu domowego, jak i ta stosowana w obiektach użyteczności publicznej, jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Skąd ta pewność? Ponieważ, zanim takie środki zostaną w ogóle dopuszczone do sprzedaży, przechodzą rygorystyczne testy, sprawdzane są ewentualne skutki uboczne ich stosowania.

Muszą być jednak spełnione dwa warunki i to Ty jesteś za nie odpowiedzialny/-a. Jakie?
Chemia basenowa:

  • powinna być kupowana ze sprawdzonego źródła – najlepiej zamawiać ją w specjalistycznych sklepach lub od znanych na rynku producentów; nie kupuj chemii, która nie znajduje się w oryginalnym opakowaniu, ani też nie pożyczaj jej od znajomych;
  • musi być właściwie dozowana.

Pierwszy punkt nie powinien wzbudzać wątpliwości. Jeśli nie masz pewności, skąd pochodzą preparaty do czyszczenia i dezynfekcji basenu, to nikt nie zagwarantuje Ci, że zostały przebadane i są neutralne dla zdrowia. Jeśli natomiast chodzi o to, jak dozować chemię do basenu, to za chwilę będziemy mieli dla Ciebie kilka wskazówek.

A jeśli jeszcze nie przekonaliśmy Cię do używania chemii basenowej, mamy kolejny argument. Woda to naturalne środowisko dla różnych bakterii, grzybów, glonów, które mogą rozwijać się w niej błyskawicznie. I konsekwencje tego są nie tylko estetyczne (zielona, mętna woda) – kąpanie się w takim basenie może zaszkodzić zdrowiu. Właściwie dawkowana chemia nie tylko wydłuża sezon, ale też stanowi gwarancję bezpieczeństwa.

Jaka najlepsza chemia do basenu?

Kilka razy podkreśliliśmy, że warto zakupić sprawdzoną, specjalistyczną chemię. I jedną z najbardziej znanych firm jest HTH. Środki tego producenta możesz zakupić w naszym sklepie – będzie to najlepsza chemia do basenów ogrodowych oraz publicznych.

Chemia basenowa – jak używać?

Zaczniemy od tego, jak dozować chemię do basenu i tu zadanie jest całkiem proste. Należy stosować się do zaleceń producenta. I jeśli zmieniasz środek, musisz zapoznać się z jego instrukcją wykorzystania, zamiast rutynowo dawkować preparat. Tutaj zaznaczymy, że to właśnie jeden z tych powodów, dla których należy kupować chemię w oryginalnym opakowaniu, a także wystrzegać się jej przesypywania do innych pojemników.

Natomiast zbyt intensywny zapach chloru, podrażnienie oczu, czy skóry to nie wina samej chemii, a zaniedbań ze strony użytkowników. Jak to? Ponieważ, aby środki mogły działać wydajnie, prawidłowo, należy regularnie badać pH wody i, w miarę potrzeb, wyrównać jego poziom przy pomocy dedykowanych produktów. Niskie lub wysokie pH będzie zaburzać działanie chemii. Badanie wody można przeprowadzić za pomocą prostych i niedrogich testerów lub profesjonalnych fotometrów.

Jaka chemia do basenu dla dzieci?

W przypadku basenu dla dzieci najwięcej kontrowersji budzi chlor, aczkolwiek, tak jak wcześniej wyjaśnialiśmy, właściwie stosowany, powinien być bezpieczny. Zdarzają się jednak wyjątki i w przypadku wrażliwej skóry kilkulatków, może wywoływać podrażnienia lub powodować zaczerwienienie oczu. Co wtedy? Do dezynfekcji użyj preparatów na bazie aktywnego tlenu. Nie są one tak skuteczne, jak chlor, dlatego mogą nie sprawdzić się w dużych obiektach, jednak w basenach ogrodowych często stanowią dobrą alternatywę.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej