Artykuły branżowe

Czym przykryć basen? Przykrycia basenowe – rodzaje

Jeśli posiadasz basen ogrodowy, w pierwszej kolejności powinieneś/-aś zadbać o odpowiednią osłonę. Choć jej najważniejszym zadaniem jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń wpadających do wody, to ma jeszcze kilka innych korzyści. Sprawdź, jakie są rodzaje przykrycia basenowego i zastanów się, co będzie dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku.

Przykrycia basenowe – zadanie

Filtr basenowy ma funkcję oczyszczającą, chemia do basenu uniemożliwia rozwój bakterii, a pokrywa na basen chroni wodę przed zanieczyszczeniami stałymi, takimi jak liście oraz owady, gdy nie korzystasz z ogrodowej atrakcji.

Ale, jak wspominaliśmy we wstępie, to nie jedyne jej zadanie. W sytuacji, gdy posiadasz podgrzewany basen, zmniejsza straty ciepła, zwłaszcza nocą. A jeśli nie masz podgrzewanej wody, to czy jest sens ją kupować? Zdecydowanie! Będzie zatrzymywać ciepło, które zostało skumulowane w ciągu dnia.

Jaka plandeka na basen będzie najlepszym rozwiązaniem? Przedstawiamy kilka propozycji.

Plandeka na basen

Najtańszym sposobem na zabezpieczenie wody przed wnikaniem zanieczyszczeń jest plandeka wykonana z siatki z tworzywa sztucznego. Składa i rozkłada się ją ręcznie, co jest uciążliwe w sytuacji, gdy jest to jedyny wykorzystywany rodzaj osłony (całość zajmuje sporo czasu). Zwykle zaleca się, aby taką plandeką chronić basen zimą.

Folia solarna na basen

Wśród właścicieli przydomowych basenów największą popularnością cieszą się przykrycia basenowe solarne.

Folia solarna do basenu składa się z bąbli powietrza, które umożliwiają utrzymanie temperatury wody przez dłuższy czas. Dodatkowo ogranicza parowanie.

Takie przykrycie jest wytrzymałe, odporne na rozdarcie, chociaż, co trzeba zaznaczyć, nie stanowi dobrej ochrony przed przypadkowym wpadnięciem do wody (może ulec uszkodzeniu).

Folia na basen z system zwijania/rolowania

Solarne przykrycia basenowe zwykle przeznaczone są do systemów zwijania, rolowania. To prosta konstrukcja, która pozwala na szybkie rozłożenie i złożenie folii za pomocą mechanizmu sterowanego korbką.
Taki system zwijania może być też przeznaczony do instalacji pod powierzchnią wody, wtedy wyposażony jest w silnik, sterowanie i przełącznik kluczykowy. Rozwiązanie to jest droższe, choć bardziej estetyczne.

Osłona na basen typu żaluzje

Osłona na basen może mieć przybrać formę paneli żaluzjowych, które charakteryzują się wysokim stopniem izolacji (z powodzeniem mogą zastąpić folie solarne). Najczęściej jednak właściciele basenów ogrodowych decydują się na nie ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, uniemożliwiają wpadnięcie do wody.

Termiczne przykrycie basenowe

Przykrycia termiczne są trzywarstwowe, składają się ze wzmocnionej folii PE, pianki PE sieciowanej oraz folii odpornej na działanie chemiczne. Pozwalają utrzymać temperaturę, choć nie tak dobrze jak wersje solarne.

Przykrycie basenu okrągłego

Często największą trudność sprawia przykrycie basenu okrągłego. Wtedy polecanym rozwiązaniem jest folia na basen nakładana i rozkładana ręcznie. Kupuje się ją na wymiar, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem jej do Twoich potrzeb.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej