Artykuły branżowe

Czym umyć basen?

Nadszedł moment, w którym nie możesz już dłużej tego odkładać i musisz wyczyścić basen? To wcale nie musi być takie straszne! Podpowiadamy, jak czyścić basen i o co zadbać, aby następnym razem było to jeszcze szybsze.

Filtrowanie wody basenowej

Zaczniemy od tego, że jeśli chcesz oszczędzić czas i mieć pewność, że w wodzie basenowej nie znajdują się żadne zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem, zainwestuj w pompę filtrującą. Oprócz tego możesz dokupić skimmer, który wyłapuje brud unoszący się na powierzchni wody.

Ręczne czyszczenie ścianek i dna basenu

Nawet jeśli posiadasz wydajną pompę filtrującą i załączasz ją tak często, jak zaleca producent, to od czasu do czasu konieczne będzie czyszczenie ręczne. Dzięki temu usuniesz zanieczyszczenia, których filtr nie pobierze, zapobiegniesz rozwojowi glonów na ściankach i dnie basenu.

Czym umyć basen? Potrzebujesz szczotki, najlepiej z teleskopową rączką, szmatki oraz środka do dezynfekcji basenu. W sytuacji, gdy niecka jest duża, a Ty masz odpowiedni budżet, możesz kupić odkurzacz basenowy, który działa również wtedy, gdy w zbiorniku znajduje się woda.

Jak wyczyścić basen? Środki czyszczące do basenu

Masz już wszystko przygotowane? W takim razie, po umyciu zbiornika, czas zabrać się za urządzenia sanitarne i… samą wodę. Czym najlepiej wyczyścić basen? Polecamy dwa środki czyszczące do basenu:

  • HTH sanityzujący;
  • HTH czyszczący linię wody.

Środek sanityzujący służy do czyszczenia powierzchni i urządzeń sanitarnych. Usuwa osad kamienny, brud, a także rdzę (o ile się pojawiła oczywiście). Najczęściej wystarczy polać dany element chemią, poczekać kilka minut, aż zacznie działać i spłukać ją dużą ilością wody. W przypadku trudniejszych osadów konieczne może być dodatkowe szczotkowanie.

Natomiast środek czyszczący linię wody eliminuje tłuste plamy, zabrudzenia. Posiada formę żelu, jest silnie skoncentrowany – wystarczy, że wprowadzisz odpowiednią ilość preparatu i zastosujesz się do instrukcji producenta.

I to tyle, jeśli chodzi o podstawy. Musisz jednak wiedzieć, że samo regularne czyszczenie basenu to za mało. Trzeba jeszcze stosować chemię basenową, która zapobiegnie rozwojowi bakterii, glonów i przy okazji ułatwi Ci pracę w przyszłości.

basen przy domu

Jak wyczyścić basen z brudu? Dezynfekcja, krystalizacja wody basenowej

Dezynfekcja pozwoli na utrzymanie czystej wody w basenie. Przeprowadza się ją poprzez wprowadzenie chloru lub aktywnego tlenu. Regularne uzdatnianie wody zmniejsza ryzyko, że zaczną namnażać się w niej szkodliwe dla zdrowia bakterie.

A jak wyczyścić basen, gdy woda zmętnieje, jej kolor przybierze zielonkawy odcień? To znak, że w niecce rozwijają się grzyby i glony. Aby ponownie przywrócić jej krystaliczny wygląd, trzeba zastosować środki glonobójcze oraz flokulanty. W ofercie naszego sklepu jest też HTH szybkorystalizujący płyn, który dobrze sprawdzi się do zadań specjalnych.

Basen bez pompy – jak czyścić?

Na koniec mamy porady dla osób, które zastanawiają się, jak umyć basen bez pompy filtrującej. W tym wypadku bardzo ważne będzie częstsze sprawdzanie pH wody. Regulacja jego poziomu jest konieczna, jeśli chcesz, aby chemia basenowa była skuteczna. Trzeba też zwiększyć częstotliwość ręcznego mycia basenu, które opisaliśmy powyżej. Oprócz tego powinno się wyłapywać większe zanieczyszczenia przy pomocy zbieraka do czyszczenia.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej