Artykuły branżowe

Czyszczenie basenu – basen bez pompy jak czyścić?Masz nieduży basen ogrody bez pompy, przez co czyszczenie wody jest uciążliwe? Nie martw się, mamy na to kilka sposobów. Sprawdź, jak wyczyścić dno basenu, a także jak regularnie usuwać liście, piasek, czy inne zanieczyszczenia.

Basen bez pompy – jak czyścić, co jest potrzebne?

Woda w basenie stoi, przez co wszelkie zanieczyszczenia najczęściej osiadają na dnie niecki. Dlatego stosuje się pompy filtrujące, które wprawiają wodę w ruch, co automatycznie zwiększa skuteczność wyłapywania piasku, liści, czy drobnych owadów. Jednak nie w każdy basen ogrodowy jest wyposażony w pompę lub jej skuteczność, nawet przy częstym załączaniu, jest bardzo niska. Co wtedy zrobić? Warto zaopatrzyć się w akcesoria do pielęgnacji basenu, takie jak:

  • siatka denna/powierzchniowa;
  • szczotka do ścian;
  • boja dozująca.

Oprócz tego ważne jest, aby odpowiednio stosować chemię basenową, która będzie zapobiegać rozwojowi bakterii, glonów. A teraz zobacz, jak czyścić basen bez pompy.

Siatka denna do basenu

Siatka denna/powierzchniowa przyda się każdemu właścicielowi basenu. A jeśli nie masz pompy, tym bardziej musisz ją kupić, najlepiej jeszcze przed pierwszym napełnieniem.

Siatka powierzchniowa posłuży do wyłapywania zanieczyszczeń unoszących się na wodzie – w praktyce najczęściej owadów, liści. Natomiast siatka denna pozwoli Ci usunąć brud, który zalega na dnie. Wyglądem przypomina nieco szufelkę, dzięki czemu bardzo dobrze zbiera wszystkie większe elementy stałe.

Skoro wiesz, jak wyczyścić basen z brudu, to jeszcze warto odpowiedzieć na pytanie, jak często to robić? Najlepiej przy okazji każdej kąpieli – gdy basen jest odkryty, stale coś do niego wlatuje. Można też z tego zrobić całkiem niezłą zabawę dla dzieci.

Szczotka do ścian

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na czyszczenie basenu bez pompy jest wykorzystanie specjalnego odkurzacza do basenu, który wyglądem przypomina ten używany w domu. W praktyce jednak jego koszt jest na tyle wysoki, że nie ma sensu kupować go do przydomowego basenu. W takim razie jak wyczyścić basen bez odkurzacza? Przy pomocy szczotki z teleskopową rączką. To sposób na to, jak wyczyścić basen z osadu zalegającego na dnie oraz na ściankach.

Przykrycie basenowe


Mamy dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę, która, chociaż nie jest bezpośrednio związana z czyszczeniem basenu, to znacząco wpłynie na utrzymanie wody w dobrej kondycji. Zawsze, gdy nie korzystasz z basenu, warto nałożyć na niego przykrycie, które zapobiegnie przedostawaniu się zanieczyszczeń z zewnątrz. Warto to robić na noc oraz w dni, w których nie planujesz kąpieli. Dodatkową zaletą przykrycia basenowego jest to, że zmniejsza parowanie wody, a także zatrzymuje jej ciepło.

Czyszczenie basenu bez pompy – podsumowanie

Wiesz już, czego używać do czyszczenia basenu, dlatego teraz chcielibyśmy zwrócić Ci jedynie uwagę na to, że najważniejsza jest regularność. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, utrzymanie wody w dobrej kondycji przez cały sezon przestanie być uciążliwe.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej