Artykuły branżowe

Ile chloru do basenu? Jak dozować chlor do basenu?

Kiedy wrzucać chlor do basenu? Jak go dozować? I… czy w ogóle jest niezbędny, aby utrzymać czystą wodę w basenie? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych informacji.

Chlor w basenie ogrodowym – po co stosować, czy można go zastąpić?

Chlor do basenu jest niezbędny w procesie dezynfekcji, uzdatniania wody. Stosuje się go po to, aby zwalczać drobnoustroje i bakterie. Czy jest on niezbędny? Tak, jeśli chcesz cieszyć się czystą wodą przez długi czas.

Chlor występuje w postaci tabletek, płynu lub granulatu. Najczęściej stosuje się tabletki, ponieważ można je w łatwy sposób dozować, rozpuszczają się przez dłuższy czas. A czy można zastąpić chlor innym środkiem? Tak, alternatywą jest dezynfekcja tlenowa, którą zaleca się w przypadku, gdy z basenu korzystają dzieci lub osoby ze skórą skłonną do podrażnień. Jej minusem jest jednak niższa skuteczność, często wymaga stosowania chemii wspomagającej aktywny tlen.

Gdzie można kupić chlor do basenu?

Jeśli obawiasz się, że chlor do basenu nie jest rozwiązaniem bezpiecznym, to od razu Cię uspokoimy – jeśli zakupiłeś/-aś produkt ze sprawdzonego źródła, to nie musisz się o to martwić. Chemia basenowa, aby móc zostać dopuszczona do obrotu, musi zostać dokładnie przebadana, przejść rygorystyczne testy. Są tylko dwa „ale”.

Po pierwsze, chemię basenową należy kupować w pewnych miejscach. Mogą to być popularne markety budowlane, sklepy ogrodowe, czy specjalistyczne sklepy z techniką basenową, jak ctm.net.pl. Nie powinno się natomiast stosować środków, co do pochodzenia, których nie ma pewności – nie posiadają oryginalnych opakowań, etykiet, zostały przesypane z innych pojemników.

Drugie „ale” związane jest z tym, jak stosować chlor w tabletkach do basenu. Należy ściśle trzymać się zaleceń producenta, które znajdziesz na etykiecie. Nie można stosować większych dawek. Są one tak obliczone, aby zapewniać maksymalną skuteczność, a ich zwiększenie może skutkować podrażnień skóry, czy nawet zatruciem u osób korzystających z basenu.

Jak obliczyć, ile chloru do basenu?

Zanim uzupełnisz wodę o chlor, powinno się wcześniej sprawdzić oraz uregulować pH, aby jego wartość utrzymywała się na poziomie od 7.0 do 7.4. A ile tabletek chloru do basenu dozować, aby chemia była bezpieczna i skuteczna? Wszystko zależy od ilości wody. Zalecana zawartość chloru na 1 litr wody basenowej wynosi od 0,3 mg do 0,6 mg. Najczęściej spotkasz się z informacją, że do 5 m3 wody, wrzuca się 20 g chloru w tabletkach. Przy czym powtórzymy raz jeszcze, że dawkowanie zawsze powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu. W przypadku środków zakupionych w naszym sklepie, służymy pomocą.

Na koniec sprawdź jeszcze, co ile dawać chlor do basenu.

Jak często dawać chlor do basenu?

Dezynfekcja wody basenowej to proces ciągły, który powinien odbywać się systematycznie. W przypadku, gdy po raz pierwszy napełniasz basen wodą, stosuje się tzw. chlorowanie szokowe, które różni się większą dawką. Może mieć ono miejsce również wtedy, gdy na dnie basenu pojawiły się glony.

A kiedy dodawać chlor do basenu w trakcie jego użytkowania? Najczęściej robi się to raz na tydzień, aczkolwiek wszystko zależy od zaleceń producenta, a także tego, jak duży basen posiadasz. Najlepiej robić to wieczorem, gdy nikt nie planuje już kąpieli.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej