Artykuły branżowe

Jak badać wodę w basenie?

Jeśli zależy Ci na krystalicznie czystej wodzie, sama chemia basenowa nie wystarczy. Konieczne jest regularne sprawdzanie pH wody w basenie, a także innych parametrów. Podpowiadamy, jak to zrobić i jakie urządzenia będą do tego potrzebne.

Po co wykonywać badanie pH wody w basenie?

Zaczniemy od kilku informacji na temat tego, jakie powinno być pH wody basenowej oraz jakie to ma znaczenie.

pH to sposób na określenie poziomu kwasowości lub zasadowości wody
. Optymalna wartość pH wynosi 7, jest to odczyn obojętny. Dopuszcza się też poziom od 7,0 do 7,4, czyli lekko zasadowy.

A czemu badanie wody w basenie jest takie ważne? Ponieważ nieodpowiedni współczynnik pH będzie mieć negatywny wpływ na działanie chemii basenowej, trwałość niektórych elementów basenu, a także stanie się niebezpieczny dla zdrowia użytkowników.

Zbyt wysokie, czyli zasadowe pH, może powodować podrażnienie, swędzenie skóry, kąpiel staje się nieprzyjemna. Ponadto obniża skuteczność chemii do basenu, a zwłaszcza środków do dezynfekcji, uzdatniania wody. Natomiast kwasowy odczyn zwiększa ryzyko powstawania korozji na metalowych częściach obiektu, tym samym powodując ich niszczenie.

Z tych względów badanie pH wody w basenie powinno się przeprowadzać przynajmniej raz na tydzień, szczególnie w okresie letnim, gdy częstotliwość korzystania z basenu zwiększa się, co nie pozostaje bez pływu na wartość odczynu. A jak badać wodę w basenie? Są dwie popularne metody, które zaraz omówimy:

  • tester do badania wody w basenie;
  • fotometr basenowy.

Tester do badania wody w basenie

Ze względu na niską cenę, a także łatwość korzystania, najpopularniejszym sposobem na sprawdzenie współczynnika pH są paski do badania wody w basenie. Paski wkłada się do wody, i po chwili ulegają zabarwieniu na dany kolor, który trzeba porównać z tabelą producenta, by na tej podstawie poprawnie odczytać wartości.

W zależności od testera może on kontrolować nie tylko pH, ale również chlor oraz alkaliczność wody.

Na podobnej zasadzie działa tester tabletkowy, zawierający kuwetę do pomiarów i tabletki do mierzenia pH oraz chloru. W jego przypadku istnieje możliwość dokupienia tabletek.

Takie testery to szybki i tani sposób na analizę wody w basenie. Jednak ze względu na niedokładność wyników, zaleca się je jedynie w przypadku niewielkich obiektów prywatnych – mowa najczęściej o przydomowych basenach.

Fotometr basenowy – profesjonalna analiza wody w basenie

Jeśli posiadasz duży basen lub obiekt użyteczności publicznej, tester będzie zdecydowanie niewystarczającym rozwiązaniem. Wtedy zaleca się fotometr do badania wody w basenie. Jest to elektroniczny miernik, który na ekranie podaje precyzyjne wartości wybranych parametrów.

Profesjonalny zestaw do badania wody w basenie pozwoli zmierzyć:

  • odczyn pH;
  • wolny chlor;
  • całkowity chlor;
  • zasadowość;
  • kwas cyjanurowy.

Utrzymanie pH wody basenowej

Sprawdziłeś/-aś pH wody i… co dalej? Jeśli jest na optymalnym poziomie, nie musisz nic robić, aż do kolejnego badania. Jeśli jednak, co bardzo prawdopodobne, okaże się, że odczyn jest kwasowy lub zasadowy, wystarczy zastosować chemię do regulacji pH wody w basenie.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej