Artykuły branżowe

Jak dbać o wodę w basenie, jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Jak dbać o wodę w basenie, jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Chcesz cieszyć się czystą wodą w basenie jak najdłużej? Musisz zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać czyszczenie basenu oraz jaką chemię stosować, aby zapobiegać rozwojowi glonów i bakterii.

Jak dbać o basen?

Odpowiedź na pytanie, jak dbać o basen ogrodowy lub kryty, jest stosunkowo prosta. Konieczne jest czyszczenie i bieżące usuwanie zanieczyszczeń, stosowanie chemii basenowej, a także, w ramach profilaktyki, zabezpieczenie wody przed wnikaniem brudu w czasie, gdy nie korzystasz z basenu. Jednak każdy z tych kroków można podzielić na kilka etapów i my dziś pokrótce omówimy każdy z nich.

Czyszczenie basenu

Podstawowym zadaniem jest czyszczenie basenu, które ma na celu usuwanie większych zabrudzeń, z którymi nie poradziłaby sobie pompa filtrująca, a także usuwanie osadu z dna i ścianek basenu.
Za pomocą podbieraka, siatki dennej, możliwe jest wyłapywanie elementów stałych. Warto robić to regularnie, np. przy okazji korzystania z basenu. A jak wyczyścić jego dno? W przypadku niewielkich basenów wystarczy szczotka na tyczce teleskopowej, aczkolwiek znacznie częściej polecanym rozwiązaniem jest odkurzacz basenowy, który podłącza się do pompy. W zależności od powierzchni do mycia możesz zakupić odkurzacz ręczny lub automatyczny (samodzielnie porusza się po dnie). Co istotne, odkurzacze te są tak skonstruowane, że nie jest potrzebne spuszczanie wody, dzięki czemu możesz zadbać o czystość basenu bez narażania się na koszty związane z jego ponownym napełnieniem.

Chemia basenowa

Odpowiedzią na pytanie, jak utrzymać czystą wodę w basenie, jest chemia basenowa, czyli preparaty, które służą do uzdatniania. To środki do regulacji pH, dezynfekcji wody basenowej oraz flokulacji.
Podstawą jest regulacja pH wody w basenie, ponieważ od tego uzależniona jest skuteczność działania pozostałych środków. Dezynfekcja polega na usuwaniu bakterii oraz wirusów, najczęściej używa się do tego środków na bazie chloru lub aktywnego tlenu. Uzupełnieniem dezynfekcji jest wprowadzenie preparatów glonobójczych, które zapobiegają ich rozwojowi. Oprócz tego ważne jest zastosowanie chemii do flokulacji, która pozwala na zlepienie się ze sobą drobnych zanieczyszczeń, które w innym wypadku system filtrujący nie byłby w stanie wyłapać.
Chemię basenową można dozować ręcznie lub automatycznie, przy pomocy dedykowanych urządzeń, akcesoriów, jak boja dozująca.

Filtracja wody w basenie

Niezależnie od tego, czy chcesz się dowiedzieć, jak dbać o basen ogrodowy, czy o basen w obiektach publicznych, konieczne będzie stosowanie systemu filtracji wody w basenie. Upraszczając, składa się on z pompy, która zapewnia odpowiedni przepływ wody oraz filtrów, które zatrzymują zanieczyszczenia.

Przykrycia basenowe

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o rozwiązaniu, które jest niezbędne, gdy posiadasz basen zewnętrzny – to przykrycia, które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do wody. W zależności od ich rodzaju mogą też zmniejszać straty ciepła oraz parowanie. Polecanym rozwiązaniem są przykrycia basenowe montowane na systemach zwijających, co ułatwia szybkie i wygodne korzystanie z nich.

Podsumowanie, jak dbać o wodę w basenie


Utrzymanie czystej wody w basenie wymaga podjęcia wielu działań, na różnych polach. Co istotne, muszą się one ze sobą zazębiać, konieczne jest jednoczesne stosowanie chemii basenowej, pompy filtrującej, czy, w razie potrzeby, czyszczenie dna i ścianek basenu oraz wyłapywanie zanieczyszczeń. A czy jest to trudne i czasochłonne? Nie, jeśli dobierzesz odpowiedni sprzęt. Jeśli nie wiesz, jakie urządzenia i akcesoria do pielęgnacji wybrać, odwiedź nasz sklep, a z chęcią Ci doradzimy.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej