Artykuły branżowe
Jak podgrzewać wodę w basenie?
Masz w planach budowę basenu? Uwzględnij w projekcie sposób jego ogrzewania, aby zwiększyć komfort kąpieli, a także wydłużyć sezon. Podpowiadamy, jak podgrzać wodę w basenie.
Jak nagrzać wodę w basenie?
Sposobów na podgrzewanie basenu jest kilka, każdy z nich ma swoje zalety i wady. Najczęściej stosowane metody na ogrzewanie basenów to:
- elektryczny podgrzewacz;
- pompa ciepła do basenu;
- wymiennik ciepła;
- kolektory słoneczne.
Pokrótce omówimy charakterystykę każdego z tych rozwiązań.
Elektryczny podgrzewacz – ogrzewanie basenu ogrodowego
W niedużych basenach ogrodowych często wykorzystywany jest elektryczny podgrzewacz, którego konstrukcja jest bardzo prosta. Przepływająca przez niego woda zostaje podgrzana przez znajdującą się w środku grzałkę. Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia z termostatem, będziesz mieć możliwość ustawienia temperatury wody.
Zaletą podgrzewacza jest niski koszt, a także łatwy montaż. Za to największą wadą są wysokie koszty eksploatacji. Nie opłaca się to w przypadku większych obiektów.
Pompa ciepła do basenu
Jednym z najpopularniejszych sposobów na podgrzewanie wody w basenie jest pompa ciepła, która charakteryzuje się znacznie większą wydajnością. Pompę podłącza się do obiegu wody, chociaż, ze względu na to, że zwykle montuje się ją w posadzce, należałoby o tym pomyśleć na etapie projektowania całej konstrukcji.
Jakie ma zalety? Jest bardzo tania w eksploatacji (zużywa mało prądu), a do tego cicha podczas pracy. Zwykle producenci dają na te urządzenia 10 lat gwarancji. Może ogrzać wodę w basenie o wielkości nawet do 60 m3. I, co istotne, działa nawet przy niskich temperaturach.
A czy pompa ciepła do basenu jest pozbawiona wad? Tutaj największym problemem może być wysoki początkowy koszt inwestycji. Przy większych basenach jednak stosunkowo szybko się zwraca.
Wymiennik ciepła
Kolejną metodą na to, jak ogrzać basen, jest wymiennik ciepła. Podłącza się go do pieca, który ogrzewa dom. Znajdująca się w obiegu gorąca woda oddaje swoje ciepło i tym samym podgrzewa wodę w basenie (jednocześnie nie mieszając się z nią). Jest korzystna w zakupie, montażu oraz eksploatacji, ale wymaga podłączenia pod centralne ogrzewanie. Ponadto potrzebuje dużo sprzętu zewnętrznego, dlatego jest to mało popularne rozwiązanie.
Kolektory słoneczne
Ostatnią z możliwości są kolektory słoneczne. To ekologiczny, przyjazny środowisku i tani w eksploatacji sposób, aczkolwiek taka inwestycja jest dość kosztowna. Wydatek ten będzie uzależniony od wielkości basenu, czyli, w praktyce, od ilości potrzebnych paneli solarnych. Ponadto zachmurzenie zmniejsza wydajność podgrzewania wody.
Biorąc pod uwagę zalety i wady każdego z tych urządzeń, rozwiązaniem, które rekomendujemy, jest pompa ciepła do basenu. Choć droższa, niż elektryczny podgrzewacz, czy wymiennik ciepła, dzięki niskim kosztom użytkowania, jest opłacalna. A jeśli zastanawiasz się, jak dobrać pompę do swoich potrzeb, skontaktuj się z nami, a my Ci w tym pomożemy.