Artykuły branżowe

Jak przygotować basen na zimę? 

Sezon kąpielowy zakończony i… co teraz? Jeśli posiadasz basen murowany lub naziemny, musisz go odpowiednio przygotować do zimy. A jak? O to już się nie martw – wszystko wyjaśnimy.

Krok 1: opróżnianie wody z basenu

Pierwszy krok jest dość oczywisty – należy spuścić wodę z basenu. Najważniejszą rzeczą, o jakiej trzeba tu pamiętać, jest to, aby nie opróżniać całkowicie niecki, część wody powinna pozostać na dnie zbiornika. Dlaczego? Woda znajdująca się w ziemi zamarza, w wyniku czego zwiększa swoją objętość, jednocześnie zwiększając opór na nieckę. Jeśli ze zbiornika zostanie spuszczona cała woda, opór będzie występować tylko z jednej strony, co może powodować uszkodzenie dna basenu, w szczególności płytek, którym są wyłożone.

Pozostała w niecce woda powinna znajdować się ok. 15-20 cm poniżej dysz (jeśli występowałyby obfite opady w okresie zimowym, nie dojdzie dzięki temu do przepełnienia basenu).

Krok 2: czyszczenie basenu

Gdy woda zostanie spuszczona, przyszedł czas na kompleksowe czyszczenie zbiornika – zarówno ścian, jak i dna basenu. Potrzebna będzie do tego specjalistyczna chemia basenowa, a także dodatkowe urządzenia, jak siatki do zbierania liści, czy odkurzacz basenowy.

Za czyszczenie najlepiej zabrać się od razu po opróżnieniu zbiornika – osad nie zdąży zaschnąć, dzięki czemu cały proces pójdzie o wiele sprawniej.

Krok 3: dezynfekcja wody w basenie

Skoro w basenie została woda, to dalej trzeba pamiętać o jej dezynfekcji. Tak jak w przypadku uzdatniania wody basenowej w czasie eksploatacji, ważna jest regulacja pH wody basenowej  przy użyciu odpowiednich środków. Oprócz tego zaleca się wykonać dezynfekcję szokową, a także dodać preparaty glonobójcze, które zapobiegną rozwojowi alg.

Krok 4: zabezpieczenie basenu na zimę

Najbardziej czasochłonne prace są już za Tobą, teraz trzeba już tylko zabezpieczyć basen przed działaniem lodu, mrozów. Sposób na ochronę ścian jest bardzo prosty – wystarczy wrzucić do wody pływające przedmioty. Mogą to być zwykłe plastikowe butelki, które dodatkowo wypełnia się piaskiem.

Oprócz tego należy opróżnić urządzenia filtracyjne oraz grzewcze (jeśli występują) oraz zamknąć wszystkie zawory. Jeśli w basenie znajduje się pompa lub przeciwprąd, warto je zdemontować i w okresie zimowym przechowywać w pomieszczeniu, w którym występują dodatnie temperatury.

Na końcu zaleca się nałożyć na zbiornik przykrycie basenowe. Nie jest to konieczne, aczkolwiek taka pokrywa zabezpiecza nieckę przed liśćmi, innymi zabrudzeniami, co sprawia, że przygotowanie basenu na wiosnę będzie o wiele łatwiejsze. Tylko tutaj ważne będzie to, ile wynosi maksymalny nacisk na pokrywę – pamiętaj, że będzie na niej osiadać śnieg, woda, które mogą zamarzać.

Jak przygotować do zimy basen stelażowy, dmuchany?

Nasze wcześniejsze wskazówki dotyczyły basenów całorocznych. Na koniec mamy jeszcze kilka porad dla osób, które posiadają basen dmuchany, czy rozporowy. W ich wypadku musisz opróżnić całkowicie zbiornik, po czym dokładnie wyczyścić i osuszyć basen. Po demontażu należy go przechowywać w suchym i ciepłym pomieszczeniu, najlepiej w ochronnym pokrowcu lub owinięty folią. A jeśli trzymasz go w piwnicy lub w garażu, dobrze, aby był zabezpieczony przed… myszami. Nie chcesz mieć chyba dziur, prawda?

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej