Artykuły branżowe

Jak utrzymać krystalicznie czystą wodę w basenie?

Sezon letni sprawia, że w ogrodach pojawią się przydomowe baseny. Nic nie poprawia tak samopoczucia w upalne dni, jak możliwość szybkiego schłodzenia się w wodzie. Największym mankamentem właścicieli basenów ogrodowych jest to, jak utrzymać czystość wody, tak aby wyglądała, jak w pierwszym dniu nalania. Co zrobić, żeby basen był czysty nie tylko przez pierwszych kilka dni, ale aż do końca sezonu?

Pierwszy krok w utrzymaniu czystości basenu

Utrzymanie czystej wody zaczyna się już na etapie rozłożenia basenu w ogrodzie, warto w tym momencie sprawdzić, czy do zbiornika nie dostały się żadne liście, trawa, gałązki itp. Dobrą metodą jest odkurzenie dna i ścian basenu, pomoże to usunąć osad i zanieczyszczenia, które pozostały po poprzednim sezonie. Można też zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty i przetrzeć nimi ściany basenu. Jeśli jesteś nabywcą nowego basenu, możesz te czynności pominąć. Po oczyszczeniu dokładnie spłukujemy krawędzie. Kolejnym krokiem jest napełnienie basenu czystą wodą.

Jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Samo nalanie wody do zbiornika nie wystarczy. Jeśli chcemy, aby woda w basenie była czysta do końca sezonu musimy spełnić kilka warunków:

  • utrzymać odpowiedni poziom pH wody: częste sprawdzanie i regulowanie poziomu pH wody jest kluczowe, aby woda w basenie była czysta. Odpowiedni poziom pH waha się między 7,2 a 7,6. Jeśli kwaśność wody będzie za niska, doprowadzi to do powstania korozji na metalowych częściach basenu, jeśli z kolei będzie za wysoka to w zbiorniku, pojawią się glony. W celu sprawdzenia poziomu pH należy użyć testera. U nas znajdziesz środki do regulacji pH wody basenowej.
  • filtracja: aby utrzymać czystą wodę w basenie ogrodowym należy zaopatrzyć się w filtr. Skuteczny system filtracji pomoże w usunięciu zanieczyszczeń takich jak liście, gałązki, trawa, piasek itp. Sam filtr również należy regularnie czyścić, aby skutecznie spełniał swoje zadanie. Filtry do basenu kupisz w CTM.
  • dezynfekcja: należy pamiętać, że woda to środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i glonów, a to może skutkować reakcjami alergicznymi i podrażnieniami skóry. Aby temu zapobiec i jednocześnie utrzymać czystość wody w basenie ważne jest regularne dezynfekowanie wody. Najczęściej stosowanymi środkami są chlor i brom. Środki te dostępne są w formie tabletek lub w formie płynnej, należy używać ich zgodnie z instrukcją. Chlor do basenu i chemia basenowa w CTM.
  • regularne testowanie wody: czysty basen to przede wszystkim częste poddawanie wody testom. Należy monitorować odpowiedni poziom pH wody, poziom dezynfekcji i twardość wody. Działania te pozwolą na ewentualną szybką reakcję i utrzymanie czystej wody w basenie. Urządzenia do badania wody w basenie też najdziesz u nas.

Czysta woda w basenie przez cały sezon

Podsumowując, aby woda w naszym ogrodowym basenie pozostała czysta, ważne jest jej stałe monitorowanie i regulowanie odpowiednich poziomów kwasowości i dezynfekcji. Warto pamiętać również o tym, aby czyścić powierzchnię basenu. W tym celu posłużyć może specjalna siatka, za pomocą której ręcznie możemy łowić zanieczyszczenia, które dostały się do wody.

Kluczowe jest też zachowanie czystości wokół basenu, tak aby zminimalizować wprowadzanie zanieczyszczeń do wody. Przed wejściem do basenu warto zadbać o to, aby spłukać nogi. Przestrzeganie tych podstawowych zasad pomoże w zachowaniu czystości wody na cały sezon.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej