Artykuły branżowe

Jak wyczyścić dno basenu?


Czeka Cię czyszczenie basenu , ale… nie wiesz, jak się do tego zabrać? Nie martw się, podpowiemy, jak wyczyścić dno basenu oraz jakie akcesoria, urządzenia, będą Ci do tego potrzebne. To co, zaczynamy?

Jak wyczyścić dno basenu bez odkurzacza?

Od razu sygnalizujemy, że do mycia basenu może być potrzebny odkurzacz, ale najpierw mamy rozwiązanie dla osób, które mają mały basen rozkładany i taki wydatek byłby dla nich za duży.

Najprościej jest umyć dno basenu, gdy woda nie została jeszcze do niego wlana. Wtedy wystarczy odpowiednio dobrana chemia basenowa, szczotka do mycia ręcznego i trochę cierpliwości. A co zrobić w trakcie sezonu, gdy spuszczanie wody wiązałoby się ze sporym zwiększeniem kosztów użytkowania basenu? Wystarczy użyć szczotki do czyszczenia dna i ścianek basenu z przyłączem węża ogrodowego, którą mocuje się na teleskopowej tyczce. Dzięki temu można dotrzeć do każdego zakamarka i przy okazji dobrze oczyścić basen z zalegającego na nim osadu. Tylko, musimy podkreślić, że to rozwiązanie sprawdzi się głównie w przypadku basenów o niedużej powierzchni.

Jak wyczyścić basen ogrodowy odkurzaczem ręcznym?

Chcesz wiedzieć, jak oczyścić dno basenu w dokładny i szybki sposób? To proste – wystarczy zakupić odkurzacz basenowy, który znajduje się w wersji ręcznej oraz automatycznej i my zaczniemy od omówienia tej pierwszej. Na wstępie zaznaczymy jednak, że w obu przypadkach urządzenia te są tak skonstruowane, aby można było ich używać bez spuszczania wody w basenie.

Odkurzacz do basenu ręczny z wyglądu przypomina tradycyjny, domowy, w podobny sposób się go używa. Podłącza się go do pompy filtrującej, dzięki czemu zasysa wodę, a znajdujące się w niej zanieczyszczenia zatrzymują się na filtrze.

Ręczny odkurzacz musi być obsługiwany przez użytkownika, dlatego ważne jest, aby wybrać model, który jest lekki i poręczny. To stosunkowo niedrogi wybór dla posiadaczy basenów ogrodowych, sprawdzi się także w przypadku modeli rozporowych i stelażowych.

Jak odkurzyć dno basenu odkurzaczem automatycznym?
 Czyszczenie basenu o dużej powierzchni przy pomocy pierwszego lub drugiego sposobu byłoby męczące oraz czasochłonne. W takich wypadkach poleca się odkurzacz automatyczny do basenu, który, tak samo jak ręczny, podłączany jest do pompy filtrującej. Różnica polega na tym, że urządzenie samo porusza się po dnie basenu, wystarczy je podłączyć i odpowiednio zaprogramować.

Odkurzacz ten pracuje pod wodą, dlatego w jego przypadku ważnych jest kilka dodatkowych parametrów. Musisz sprawdzić, na jakiej maksymalnej głębokości może pracować, a także jak długi jest cykl pracy. Oprócz tego zwróć uwagę na wydajność pompy, długość przewodu, oraz dodatkowe funkcjonalności, jak sterowanie sprzętem przy pomocy smartfona (jest to możliwe w sytuacji, gdy wyposażony jest w moduł WiFi).

Największą wadą odkurzaczy automatycznych jest ich wysoka cena, aczkolwiek w przypadku dużych obiektów, taki sprzęt stanowi sporą oszczędność czasu, która powinna to zrekompensować.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej