Artykuły branżowe

Jak wyklarować wodę w basenie?

Mętna, biała lub zielona woda w basenie? Zanim zaczniesz ją wylewać, przeczytaj nasz artykuł – radzimy, jak wyklarować wodę w basenie ogrodowym oraz co zrobić, aby zapobiegać temu w przyszłości.

Co powoduje zmętnienie wody w basenie?

To, co zaraz napiszemy, może Ci się nie spodobać – mętna, brudna woda w basenie jest wynikiem Twoich zaniedbań. Jeśli nie czyścisz niecki regularnie, a także zapominasz o dozowaniu chemii do basenu, w wodzie zaczną rozwijać się bakterie, grzyby i glony – w końcu to ich naturalne środowisko. Co więcej, proces ten znacząco przyśpiesza się latem, gdy woda stoi w słońcu, nagrzewa się.

A więc, w praktyce, widoczne gołym okiem zmętnienie spowodowane jest nagromadzeniem się zanieczyszczeń (szczątków organicznych). Gdy woda przestaje być krystalicznie czysta, robi się biała, to znak, że czas zabrać się do pracy. I nie czekać, aż zmieni swoje zabarwienie na zielonkawe…

Zielona lub biała mętna woda w basenie – co robić?

Nie będziemy oszukiwać – klarowanie wody w basenie nie jest szybkim procesem, nie wystarczy wlanie odpowiedniego płynu (choć i na to przyjdzie czas). Ale mimo wszystko warto się w to porządnie zaangażować, ponieważ wymiana wody w niecce to nie tylko spory wydatek, ale też brak możliwości kąpieli nawet przez kilka dni (musisz nie tylko z powrotem napełnić zbiornik, ale też poczekać, aż woda się nagrzeje).

Czym oczyścić wodę w basenie? Najpierw zacznij od usunięcia zabrudzeń ze ścianek i dna niecki. Możesz do tego użyć specjalnego odkurzacza do basenów (działa również pod wodą) lub zrobić to ręcznie, przy pomocy szczotki z teleskopową rączką. Przydadzą Ci się też środki do czyszczenia basenów.

Kolejny etap to intensywna filtracja – załącz pompę z wymienionym filtrem na kilka godzin i w tym czasie nie korzystaj z basenu. Gdy woda zostanie oczyszczona, sprawdź, jaki jest jej poziom pH i jeśli jest niższy lub wyższy, niż 7,0-7,6, wyreguluj go przy pomocy odpowiednich środków. Jest to konieczne, jeśli chcesz zapewnić skuteczność preparatów, które w następnym kroku wprowadzisz do basenu.

pH wyrównane? Przeprowadź teraz dezynfekcję wody w basenie szokową, czyli zastosuj uderzeniową dawkę chloru. Na końcu należy wprowadzić flokulant, czyli środek, który sprawia, że z mniejszych zanieczyszczeń tworzą się większe „kłębki”, które zostaną zatrzymane przez filtr.

Teraz ponownie załącz pompę filtrującą, aż woda przestanie być mętna. Możesz też użyć szybkokrystalizującego płynu HTH.

basen latem

Czysta woda w basenie – profilaktyka

Sporo pracy, co? A wystarczyłaby profilaktyka, by woda w basenie była czysta przez cały sezon. Dlatego, od teraz:

pamiętaj o załączaniu pompy filtrującej, gdy nie korzystasz z basenu;

    • przy basenie zawsze miej zbierak do usuwania większych zanieczyszczeń (możesz zlecić to zadanie dzieciom, nadając temu formę zabawy, a może nawet rywalizacji?);
    • sprawdzaj poziom pH wody basenowej i w razie potrzeby wyrównuj go;

stosuj chemię basenową, środki do dezynfekcji;
używaj preparatów glonobójczych do basenu, które stosowane profilaktycznie zapobiegną powstawaniu glonów.

I uwierz nam, że te działania będą znacznie mniej angażujące i czasochłonne, niż krystalizowanie wody, gdy już doszło do zmętnienia.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej