Artykuły branżowe
Jaka chemia do basenu? Jak stosować chemię do basenu?
Woda w basenie mętnieje, nabiera zielonego odcienia? To znak, że nie stosujesz chemii do basenu lub robisz to w sposób nieprawidłowy. Ale nie martw się – podpowiemy, jakie preparaty do basenu kupić, a także, w jakiej ilości oraz kolejności je dozować. Zobacz, jak zadbać o krystalicznie czystą wodę w basenie.
Jaka chemia do basenu ogrodowego?
Utrzymanie czystej wody w basenie nie jest prostym zadaniem, ponieważ chemię stosuje się etapowo. Polega to na:
- czyszczeniu basenu;
- utrzymaniu pH wody basenowej;
- uzdatnianiu wody;
- zapobieganiu rozwojowi glonów;
- koagulacji.
W zależności od wybranego etapu stosuje się inne środki i zaraz omówimy, co jest potrzebne oraz jak stosować chemię basenową. Wcześniej mamy jeszcze tylko szybką informację, że chemia do basenu może mieć formę:
- tabletek;
- płynu;
- granulatu.
Utrzymanie wody w basenie – etapy i środki do czyszczenia, dezynfekcji wody basenowej
Pierwszy etap to pielęgnacja nienapełnionego basenu, do czego stosuje się dedykowane tabletki do czyszczenia wody w basenie oraz sanityzujące. Jednocześnie proces ten obejmuje regularne oczyszczenie wody z zanieczyszczeń, np. poprzez odkurzanie dna basenu, usuwanie glonów szczotką, czy wyciąganie liści, owadów.
Basen czysty, a woda napełniona? Teraz trzeba sprawdzać oraz utrzymać odpowiedni poziom pH wody. To nie tylko zwiększa komfort użytkowników, ale też sprawia, że stosowanie chemii do basenu jest bardziej wydajne. W tym celu należy co kilka dni badać wodę i w razie potrzeby, dozować proszek lub płyn do basenu regulujący pH.
Dezynfekcja wody w basenie, czyli uzdatnianie wody, to etap, dzięki któremu woda może pozostawać krystalicznie czysta. Stosuje się metodę chlorową, najczęściej w postaci tabletek do basenu ogrodowego lub metodę tlenową. Jeśli zastanawiasz się, jaki chlor do basenu dla dzieci wybrać, to od razu podpowiadamy, że lepszym rozwiązaniem są środki na bazie aktywnego tlenu, które są bardziej przyjazne dla oczu, skóry oraz włosów.
Następnie zabezpiecza się wodę przed rozwojem glonów, które zmieniają jej zabarwienie na kolor zielony i tworzą charakterystyczny, śliski osad na dnie. Aby temu zapobiec, stosuje się środki antyglonowe.
Końcowym etapem jest koagulacja polegająca na wykorzystaniu chemii, która łączy drobne zanieczyszczenia w większe „kłębki”, dzięki czemu mogą one zostać zatrzymane przez filtr basenowy.
Teoretycznie, to już koniec. A czemu teoretycznie? Ponieważ w przypadku utrzymania wody w basenie najważniejsza jest systematyczność, nie wystarczy, że przejdziesz przez każdy z tych etapów, wszystkie czynności trzeba regularnie powtarzać. Ale chociaż brzmi to jak czasochłonne zajęcie, w praktyce wszystko sprawdza się do pamiętania o tym, aby dozować chemię do basenu.
Ile chemii do basenu?
Już wiesz, jakie preparaty do basenu stosować, teraz wystarczy dowiedzieć się, jak ich używać. Tutaj sprawa jest stosunkowo prosta – według zaleceń producenta, które możesz znaleźć na opakowaniu (i od razu mamy podpowiedź – nigdy nie wyrzucaj opakowania z etykietą, ani nie przesypuj chemii do innych pudełek). Ilość środka zależy od pojemności basenu, musisz to indywidualnie przeliczyć. A jeśli masz wątpliwości, problemy, skontaktuj się z nami – podpowiemy, jaka jest najlepsza chemia do basenu oraz jak ją dozować w Twoim przypadku.
Praktycznym rozwiązaniem są również pompy i stacje dozujące do basenu, które automatycznie dawkują środki chemiczne. Oprócz urządzeń elektronicznych są też rozwiązania półautomatyczne, czyli boje dozujące, które pływają po powierzchni wody. W środku umieszcza się tabletki do basenu ogrodowego z chlorem, które powoli się rozpuszczają.