Artykuły branżowe

Jaki filtr do basenu wybrać? Rodzaje filtrów basenowych

Marzy Ci się krystalicznie czysta woda przez cały sezon kąpielowy, bez konieczności jej wymiany? To, czego potrzebujesz, aby to osiągnąć, to odpowiednia chemia basenowa oraz system filtrujący, który będzie wyłapywać większe zanieczyszczenia. I my podpowiadamy, jaki filtr wybrać.

Jaki filtr do basenu ogrodowego?

Zadaniem filtrów do basenu jest oczyszczanie wody poprzez zbieranie i zatrzymywanie zanieczyszczeń. Dzięki temu w wodzie nic nie pływa, a jeśli jednocześnie stosowana jest chemia basenowa, można zachować jej czystość nawet przez kilka miesięcy.

Jakie filtry do basenu wybrać? Zaraz przedstawimy kilka najczęściej używanych rodzajów, wcześniej chcielibyśmy jedynie zwrócić uwagę na to, że ważne są takie parametry jak:

  • szybkość filtrowania, którą oblicza się dzieląc objętość wody w basenie przez 4 godziny;
  • średnica i wysokość złoża filtrującego, co wpływa na skuteczność filtrowania;
  • dopasowanie rodzaju filtra do wykorzystywanej pompy.

Oprócz tego mamy jeszcze dwie podpowiedzi. Niektóre zanieczyszczenia mechaniczne są tak małych rozmiarów, że filtr nie jest w stanie ich wyłapać. Dlatego stosuje się flokulanty, czyli środki, które „zbierają” drobne elementy i tworzą z nich większe części, które następnie są zbierane przez filtr basenowy.

Problem mogą stanowić nie tylko małe, ale również duże odpady, takie jak liście, gałązki, które mogłyby szybko zapchać filtr. Dlatego, oprócz pompy i systemu filtrującego, warto jeszcze dokupić skimmer. To powierzchniowy cedzak, który służy do wyłapywania większych zabrudzeń. Możesz znaleźć go w naszej ofercie techniki basenowej.

A skoro już to wszystko wiesz, możemy przejść do tego, jaki filtr do basenu wybrać.

Kartuszowy oraz filtr do basenu ogrodowego

W niedużych rozporowych basenach ogrodowych najczęściej stosuje się filtr kartuszowy, który wykonany jest z włókniny. Na jego popularność wpływa niska cena oraz łatwa obsługa, musisz wiedzieć, że wydajność tego rozwiązania nie jest na dobrym poziomie. Często zdarza się, że filtr kartuszowy nie radzi sobie z ilością wody nawet w rozkładanych basenach ogrodowych, a to znacząco zmniejsza efektowność czyszczenia.

Filtry do basenu piaskowe

Piaskowy filtr do basenu ogrodowego jest droższy, niż kartuszowy, ale za to znacznie bardziej skuteczny, co sprawia, że patrząc w dłuższej perspektywie, charakteryzuje się większą opłacalnością.

W tym rodzaju filtrów stosuje się piasek kwarcowy, który, dzięki dobrym właściwościom filtrującym, wyłapuje nawet nieduże zanieczyszczenia. Pojedynczy filtr może być wykorzystywany nawet przez 4 lata, wystarczy regularnie wypłukiwać go z zalegających osadów. Sprawdzi się w przypadku basenu ogrodowego, prywatnego. 


Filtr szklany do basenu

W większych basenach, obiektach użyteczności publicznej częściej stosuje się filtr z wkładem szklanym, który ma bardzo dobre właściwości oczyszczające, zapobiega namnażaniu się patogenów oraz jest trwalszy – wymienia się go co 8-10 lat. Jest bardziej wydajny, niż wkład kwarcowy, co przekłada się też na znacznie wyższą cenę.


Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej