Artykuły branżowe

Jakie pH w basenie? Jak regulować pH wody w basenie?

Nawet jeśli posiadasz niedużej wielkości basen ogrodowy, czeka Cię trochę pracy, aby woda jak najdłużej pozostała krystalicznie czysta. Ale nie martw się – chociaż trzeba pamiętać o kilku zadaniach, to żadne z nich nie jest czasochłonne. Jednym z nich jest sprawdzanie pH wody w basenie i my podpowiemy, o czym musisz wiedzieć, aby móc je regulować.

pH wody w basenie

Skala pH określa kwasowość lub zasadowość roztworów wodnych. W przypadku basenów bardzo ważne jest, aby otrzymywać prawidłowe pH wody, ponieważ w innym wypadku może skończyć się to nieprawidłowym działaniem chemii do basenu, a co za tym idzie, przyśpieszonym rozwojem bakterii i glonów. A to, jak się pewnie domyślasz, nie będzie z korzyścią ani dla zdrowia użytkowników, ani stanu konta osoby, która zapłaci za wymianę wody.

Wysokie lub niskie pH w basenie – zagrożenie

pH wody w basenie dzieli się na:

  • kwasowe;
  • neutralne;
  • zasadowe.

Nie powinna zaskoczeniem być informacja, że pH neutralne jest bezpieczne dla Twojego zdrowia oraz optymalne pod kątem innych procesów uzdatniania wody basenowej. A jakie zagrożenia wynikają z kwasowości lub zasadowości odczynu?

Niskie pH w basenie w najlepszym wypadku będzie powodować korodowanie metalowych części, a co bardziej prawdopodobne, oprócz tego podrażni błony śluzowe, skórę. Ponadto, gdy woda nabiera kwasowego odczynu, wyczuwalny staje się charakterystyczny zapach chloru.

Za wysokie pH w basenie, o odczynie zasadowym, będzie z kolei wywoływać zmętnienie wody, tworzenie się osadów wapiennych, a także utrudni działanie środków do dezynfekcji basenu. Może też zniszczyć naturalną warstwę ochronną skóry.

basen w ogrodzie

Odpowiednie pH wody w basenie

Skoro już wiesz, dlaczego trzeba utrzymywać prawidłowe pH wody w basenie, czas przejść do tego konkretów, czyli do tego, jakie powinno być pH w basenie.

Idealną sytuacją jest pH 7,0. W praktyce jednak o odczynie neutralnym mówi się wtedy, gdy wartości te znajdują się w przedziale od 7,0 do 7,4. Poniżej pH 7 występuje odczyn kwasowy, natomiast powyżej pH 7,4 – zasadowy.

I skoro już wiesz, jakie pH wody w basenie ogrodowym należy utrzymywać, pozostaje pytanie, czy jest to trudne i czasochłonne? Nie! Musisz jedynie pamiętać o regularnym badaniu (ale od czego są przypomnienia w telefonie, prawda?).


Jak sprawdzić pH wody w basenie?

Badanie pH to tak naprawdę pierwszy etap uzdatniania wody, który należy powtarzać co najmniej raz w tygodniu. W sezonie letnim, gdy częstotliwość korzystania z basenu zwiększa się, warto robić to nawet częściej.

A jak sprawdzić pH wody basenowej? Wystarczy użyć testera. Może być ręczny, paskowy, który jest niedrogi i łatwy w użytkowaniu. Należy zanurzyć go w wodzie, poczekać na wynik i porównać ze skalą producenta. Przy czym zarówno tester, jak i dodatkowe paski do niego, bez problemu zakupisz w naszym sklepie.

Jeśli Twój obiekt jest większy, możesz też zainwestować w fotometr, czyli urządzenie, które oprócz pH, sprawdza jeszcze kilka innych parametrów.

Przeprowadziłeś/-aś badanie, i co teraz? Jeśli pH znajduje się pomiędzy 7,0 a 7,4, możesz o nim zapomnieć, aż do… następnego badania. W innym wypadku należy wprowadzić do wody preparaty do regulacji pH.

Jak obniżyć pH w basenie?


Jeśli woda ma odczyn zasadowy, czyli powyżej 7,4, należy zastosować preparat pH minus, który obniży jej poziom. W zależności od tego, jaki środek kupisz, może być on przeznaczony do systemów automatycznego dozowania lub umożliwiać ręczne dozowanie. Pamiętaj, aby poziom pH regulować wtedy, gdy nikt nie przebywa w basenie.

Jak podnieść pH w basenie?

Jeśli pH znajduje się na poziomie poniżej 7,0, to, analogicznie, trzeba je podwyższyć. W tym celu wprowadza się chemię pH plus. Tak jak w poprzednim przypadku, należy robić to wtedy, gdy nikt się nie kąpie.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej