artykuły branżowe

#
28 lutego 2022

Jakie pH w basenie? Jak regulować pH wody w basenie?

Nawet jeśli posiadasz niedużej wielkości basen ogrodowy, czeka Cię trochę pracy, aby woda jak najdłużej pozostała krystalicznie czysta. Ale nie martw się – chociaż trzeba pamiętać o kilku zadaniach, to żadne z nich nie jest czasochłonne. Jednym z nich jest sprawdzanie pH wody w basenie i my podpowiemy, o czym musisz wiedzieć, aby móc je regulować.

pH wody w basenie

Skala pH określa kwasowość lub zasadowość roztworów wodnych. W przypadku basenów bardzo ważne jest, aby otrzymywać prawidłowe pH wody, ponieważ w innym wypadku może skończyć się to nieprawidłowym działaniem chemii do basenu, a co za tym idzie, przyśpieszonym rozwojem bakterii i glonów. A to, jak się pewnie domyślasz, nie będzie z korzyścią ani dla zdrowia użytkowników, ani stanu konta osoby, która zapłaci za wymianę wody.

Wysokie lub niskie pH w basenie – zagrożenie

pH wody w basenie dzieli się na:

  • kwasowe;
  • neutralne;
  • zasadowe.

Nie powinna zaskoczeniem być informacja, że pH neutralne jest bezpieczne dla Twojego zdrowia oraz optymalne pod kątem innych procesów uzdatniania wody basenowej. A jakie zagrożenia wynikają z kwasowości lub zasadowości odczynu?

Niskie pH w basenie w najlepszym wypadku będzie powodować korodowanie metalowych części, a co bardziej prawdopodobne, oprócz tego podrażni błony śluzowe, skórę. Ponadto, gdy woda nabiera kwasowego odczynu, wyczuwalny staje się charakterystyczny zapach chloru.

Za wysokie pH w basenie, o odczynie zasadowym, będzie z kolei wywoływać zmętnienie wody, tworzenie się osadów wapiennych, a także utrudni działanie środków do dezynfekcji basenu. Może też zniszczyć naturalną warstwę ochronną skóry.

basen w ogrodzie

Odpowiednie pH wody w basenie

Skoro już wiesz, dlaczego trzeba utrzymywać prawidłowe pH wody w basenie, czas przejść do tego konkretów, czyli do tego, jakie powinno być pH w basenie.

Idealną sytuacją jest pH 7,0. W praktyce jednak o odczynie neutralnym mówi się wtedy, gdy wartości te znajdują się w przedziale od 7,0 do 7,4. Poniżej pH 7 występuje odczyn kwasowy, natomiast powyżej pH 7,4 – zasadowy.

I skoro już wiesz, jakie pH wody w basenie ogrodowym należy utrzymywać, pozostaje pytanie, czy jest to trudne i czasochłonne? Nie! Musisz jedynie pamiętać o regularnym badaniu (ale od czego są przypomnienia w telefonie, prawda?).


Jak sprawdzić pH wody w basenie?

Badanie pH to tak naprawdę pierwszy etap uzdatniania wody, który należy powtarzać co najmniej raz w tygodniu. W sezonie letnim, gdy częstotliwość korzystania z basenu zwiększa się, warto robić to nawet częściej.

A jak sprawdzić pH wody basenowej? Wystarczy użyć testera. Może być ręczny, paskowy, który jest niedrogi i łatwy w użytkowaniu. Należy zanurzyć go w wodzie, poczekać na wynik i porównać ze skalą producenta. Przy czym zarówno tester, jak i dodatkowe paski do niego, bez problemu zakupisz w naszym sklepie.

Jeśli Twój obiekt jest większy, możesz też zainwestować w fotometr, czyli urządzenie, które oprócz pH, sprawdza jeszcze kilka innych parametrów.

Przeprowadziłeś/-aś badanie, i co teraz? Jeśli pH znajduje się pomiędzy 7,0 a 7,4, możesz o nim zapomnieć, aż do… następnego badania. W innym wypadku należy wprowadzić do wody preparaty do regulacji pH.

Jak obniżyć pH w basenie?


Jeśli woda ma odczyn zasadowy, czyli powyżej 7,4, należy zastosować preparat pH minus, który obniży jej poziom. W zależności od tego, jaki środek kupisz, może być on przeznaczony do systemów automatycznego dozowania lub umożliwiać ręczne dozowanie. Pamiętaj, aby poziom pH regulować wtedy, gdy nikt nie przebywa w basenie.

Jak podnieść pH w basenie?

Jeśli pH znajduje się na poziomie poniżej 7,0, to, analogicznie, trzeba je podwyższyć. W tym celu wprowadza się chemię pH plus. Tak jak w poprzednim przypadku, należy robić to wtedy, gdy nikt się nie kąpie.

Czy sam chlor wystarczy do basenu?

czytaj dalej

Chlor do basenu jaki wybrać? Rodzaje chloru do basenu

czytaj dalej

Jak często stosować chemię basenową?

czytaj dalej

Jak utrzymać krystalicznie czystą wodę w basenie?

czytaj dalej