Czyszczące

Środki do czyszczenia basenu są konieczne, aby i basen, jego dno oraz wodę w basenie utrzymywać w czystości. W sklepie CTM możesz kupić wiele różnych środków do czyszczenia basenów wielkopowierzchniowych i basenów ogrodowych.

Środki do czyszczenia basenu ogrodowego

Jeśli chcesz się cieszyć czystą wodą w basenie przez cały sezon, musisz zadbać o właściwą pielęgnację zbiornika. Ważne jest stosowanie pompy filtrującej zanieczyszczenia, a także regularna dezynfekcja wody w basenie (chlorowa lub tlenowa). Konieczne jest także mycie basenu, tj. jego ścianek i dna, na których mogą rozwijać się glony. I co najważniejsze, nie należy się do tego ograniczać jedynie przed i po zakończeniu sezonu.

Jak umyć basen, gdy stoi w nim woda? Z pomocą przyjdą profesjonalne środki chemiczne do czyszczenia basenu oraz specjalne akcesoria do pielęgnacji niecki, takie jak odkurzacz czy szczotka na teleskopowej rączce.

A my podpowiemy, jak wybrać bezpieczny i skuteczny środek do czyszczenia wody w basenie.

Jakie środki do czyszczenia basenu kupić?

Wyróżnia się dwa główne środki do mycia basenu:

  • chemia basenowa o działaniu sanityzującym;
  • chemia czyszcząca linię wody.

Środki sanityzujące do basenu zawierają substancje kwaśne (kwas fosforowy), które czyszczą i usuwają kamień z powierzchni sanitarnych. Ponadto ich zadaniem jest eliminacja rdzy, która może osadzać się na metalowych częściach. A jak stosować tego typu środki czyszczące do basenów? To proste – wystarczy zwilżyć powierzchnię, wylać na nią płyn sanityzujący oraz pozostawić na kilka minut. Następnie wszystko spłukuje się dużą ilością wody. Warto przy tym jedynie zwrócić uwagę na to, że płyn sanityzujący często jest skoncentrowany, wymaga rozcieńczenia i wtedy należy ściśle stosować się do zaleceń producenta.

Środek do czyszczenia wody w basenie ma formę żelu, eliminuje tłuste osady i inne zanieczyszczenia znajdujące się na linii wody. Zanim jednak go wlejesz, należy sprawdzić, jakie stężenie aktywnego chloru lub bromu posiada woda i nie przeprowadzać zabiegów czyszczących, dopóki nie osiągniesz wartości wskazanych przez producenta. Rekomendowanym przez nas środkiem jest HTH czyszczący linię wody – możesz zapoznać się z jego kartą produktu, aby sprawdzić dokładny opis sposobu użycia.

Chemiczne środki do basenu vs naturalne sposoby

Wiele osób obawia się, że chemia do basenu będzie szkodliwa dla zdrowia, podrażni skórę. Dlatego właściciele domowych obiektów szukają naturalnych, najczęściej domowych sposobów, takich jak sól i soda oczyszczona do mycia zbiornika, czy witamina C do klarowania wody. A czy naturalne środki do czyszczenia basenu są skuteczne? To zależy. Jeśli masz niewielki zbiornik i regularnie pilnujesz, aby myć basen, może okazać się, że nie będzie potrzebna specjalistyczna chemia. Jednak w większości przypadków to niewystarczające, a to, co zaczyna się w wodzie rozwijać, będzie groźniejsze niż preparat do basenu, którego się tak obawiasz.

Dodatkowo należałoby zerwać z pewnym mitem. Środki do czyszczenia basenu, zanim zostaną w ogóle dopuszczone do sprzedaży, przechodzą wiele badań, sprawdza się, czy są bezpieczne dla zdrowia i czy spełniają rygorystyczne normy.

Kiedy preparaty do czyszczenia basenów mogą zaszkodzić? Wtedy, gdy kupujesz je z niepewnego źródła lub nie stosujesz się do instrukcji producenta. Wbrew pozorom dodanie więcej chemii nie sprawi, że szybciej ona zadziała, czy będzie bardziej skuteczna. Dlatego, jeśli zależy Ci na przyjemnej kąpieli i chcesz mieć pewność, że woda będzie mogła długo stać w basenie, zamów środki sanityzujące i stosuj się do wytycznych producenta.