Na czym polega dezynfekcja basenu?
Uzdatnianie wody basenowej to wieloetapowy proces, którego celem jest utrzymanie krystalicznie czystej wody przez jak najdłuższy czas. Jednym z jego najważniejszych etapów jest dezynfekcja, która eliminuje mikroorganizmy. Stosuje się ją zarówno w przypadku basenów ogrodowych, jak i publicznych, czy pływackich.
Dezynfekcja basenu może być:
- długotrwała (ciągła);
- szokowa.
Dezynfekcja długotrwała polega na regularnym uzupełnianiu środków do uzdatniania wody, zachowując ich odpowiedni poziom przez cały czas korzystania z obiektu. Natomiast dezynfekcję szokową przeprowadza się głównie wtedy, gdy doszło do nagromadzenia mikroorganizmów, woda jest mętna lub nabrała zielonkawego koloru. Ponadto chemia do basenu w wysokim stężeniu może być też stosowana podczas napełniania wody lub przed nowym sezonem.
Jakie środki do dezynfekcji basenu?
Środki do dezynfekcji wody w basenie z jednej strony muszą skutecznie usuwać bakterie i wirusy, a z drugiej być bezpieczne dla zdrowia. Z tego względu ważne jest, aby kupować sprawdzoną chemię do basenu, wyłącznie z pewnych źródeł (np. specjalistycznych sklepów, jak ctm.net.pl). Ponadto do basenu należy wprowadzać wyłącznie dedykowane preparaty, w ilości zalecanej przez producenta.
Do dezynfekcji wody basenowej najczęściej wykorzystuje się chlor lub ozon, przy czym chlor może występować w różnej postaci.
Najsilniejsze działanie wykazuje chlor gazowy, który jest silnym środkiem bakteriobójczym. Może on jednak drażnić drogi oddechowe oraz naskórek, jego dawkowanie jest uwarunkowane wieloma przepisami. Dlatego obecnie coraz częściej chemia do basenu zawiera podchloryn sodu, podchloryn wapnia lub dwutlenek chloru.
Tabletki do basenu z podchlorynem sodu są łatwe w dozowaniu, wykazują się wydłużonym działaniem. Podchloryn wapnia jest bezpieczny w stosowaniu, jednak jego wadą jest to, że nie rozpuszcza się w całości, powodując zanieczyszczenia. Dwutlenek chloru ma postać roztworu, zwykle dozuje się go przy pomocy specjalistycznego osprzętu. Ze względu na skomplikowany sposób dawkowania, ta metoda dezynfekcji basenu jest najdroższa.
Dezynfekcja ozonem, w przeciwieństwie do chloru, nie pozostawia żadnego zapachu, ponadto jest jednym z najskuteczniejszych sposobów uzdatniania wody. Ozonowanie musi być jednak przeprowadzone w ściśle kontrolowanych warunkach, przez profesjonalistów.
Granulat, płyn i tabletki do basenu
Środki do dezynfekcji basenu mogą mieć postać:
- płynu;
- granulatu;
- tabletek.
Płyn najczęściej przeznaczony jest do dezynfekcji szokowej. Granulat, w zależności od ilości, może służyć do dezynfekcji ciągłej lub szokowej. Szybka się rozpuszcza, zwykle stosowany jest w basenach publicznych.
Tabletki do basenu ogrodowego to sposób na ciągłą dezynfekcję wody. Mogą to być szybkorozpuszczalne pastylki lub wolno rozpuszczające się tabletki. Dozuje się je w sposób automatyczny, przy pomocy podajnika lub ręcznie.
Wybór chemii do basenu powinien być uzależniony od przeznaczenia (dezynfekcja ciągła lub szokowa), wielkości obiektu, a także intensywności wykorzystania. Jeśli nie wiesz, jak bezpiecznie stosować środki do dezynfekcji, pomożemy Ci podczas zakupów.