Podchloryn wapnia
Podchloryn wapnia zastosowanie

Podchloryn wapnia jest to związek chemiczny, który zaliczamy do soli nieorganicznych. Jego pełna nazwa to sól wapniowa kwasu podchlorawego, a wzór chemiczny to (Ca(ClO)2), jednak najszerzej znany jest pod potoczną nazwą, czyli wapno chlorowane. Substancja ta ma postać białego proszku o silnym zapachu chloru, a jej cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka higroskopijność.

Ponadto posiada silne właściwości biobójcze, co sprawia, że jest niezwykle toksyczny dla organizmów wodnych, jednocześnie jednak stanowi dzięki temu świetny składnik roztworów dezynfekujących i jest to jego główne zastosowanie. Roztwory dezynfekujące na bazie wapna chlorowanego wykorzystywane są w służbie zdrowia, do dezynfekcji pomieszczeń, karetek, a także sprzętu medycznego. Co więcej, stosuje się także podchloryn wapnia do dezynfekcji wody pitnej oraz technologicznej.

Podchloryn wapnia do basenu

Dzięki właściwościom dezynfekującym podchloryn wapnia jest często stosowany jako chemia basenowa. Substancja ta zastosowana w odpowiednich proporcjach zabija glony, bakterie i grzyby, dzięki czemu cieszy się ogromną popularnością wśród posiadaczy basenów ogrodowych i nie tylko. Dezynfekcja wody basenowej jest niezwykle istotna nie tylko ze względu na jej wygląd, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo i zdrowie osób, które korzystają z basenu.

Podchloryn wapnia gdzie kupić

Zarówno podchloryn wapnia, jak i inne środki do dezynfekcji wody basenowej można kupić w naszym sklepie. Ponadto tego typu chemie basenową można znaleźć w wielu sklepach online, a także stacjonarnych, takich jak hurtownie chemiczne. Ważne, aby środki takie jak wapno chlorowane nabywać u sprawdzonych producentów. Wiąże się to z bezpieczeństwem użytkowników basenów, jak i osób, które mają mieć bezpośredni kontakt z substancją o właściwościach mogących im zaszkodzić.

Wapno chlorowane – środki ostrożności

Podchloryn wapnia jest substancją, która wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności, zarówno w czasie transportu, jak i podczas przechowywania. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie można dopuścić do jego zawilgocenia, czy też kontaktu z substancjami palnymi, bądź innymi związkami organicznymi. Szczególnie niebezpieczny może się okazać kontakt z substancjami palnymi. Nieprzestrzeganie zalecanych środków ostrożności może doprowadzić do samozapłonu wapna chlorowanego. W przypadku zawilgocenia podchloryn wapnia wydziela niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt gazowy chlor. Podobnie jest w sytuacji, gdy dochodzi do samodegradacji w trakcie przechowywania go w nieodpowiednich warunkach.

Należy pamiętać także o tym, że podchloryn wapnia może być niebezpieczny nie tylko w formie gazowej, czy w sytuacji, gdy ulega samozapłonowi. Stosowanie substancji tej w formie stałej wymaga zastosowania odpowiednich środków ochrony osobistej, gdyż w przeciwnym razie narażamy się na podrażnienia skóry, oczu oraz dróg oddechowych.