Pompy

Pompa utrzymuje wodę w basenie w ruchu, dzięki czemu całkowita objętość wody w basenie jest filtrowana co najmniej dwa razy dziennie. Ważne jest jednak, aby pompa nie była zbyt mocna; taka sytuacja zmniejszyłaby ogólną jakość filtracji, ponieważ woda przepływałaby zbyt szybko przez media filtrujące.

Jaka pompa do basenu?

Chcesz mieć krystalicznie czystą wodę i optymalne warunki do kąpieli w basenie przez cały sezon? Musisz zadbać o dodatkowe urządzenia, które to zapewnią. Jednymi z nich są pompy, i w zależności od ich zastosowania, mogą to być:

  • pompy filtrującej do basenu;
  • pompy ciepła do basenów.

Oba rodzaje znajdziesz w naszym sklepie z wyposażeniem basenów. Sprawdź, które z nich sprawdzą się u Ciebie.

Pompa filtrująca do basenu

Jeśli zależy Ci na jak najdłuższym utrzymaniu czystej wody, sama chemia basenowa nie wystarczy. Potrzebna będzie jeszcze pompa filtracyjna do basenu, która usuwa zanieczyszczenia stałe, szczególnie te, które trudno wyłapać przy pomocy siatki.

Pompa filtrująca zasysa wodę i prowadzi ją do filtra basenowego, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Oczyszczona woda doprowadzana jest z powrotem do basenu.

Jak dobrać pompę do basenu? Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • pompy piaskowe do basenów;
  • pompy kartuszowe basenowe;
  • pompy papierowe.

Najczęściej wybieraną opcją są pompy piaskowe, które są nie tylko wydajne, ale też naturalne, nie wymagają użycia środków chemicznych. Sprawdzą się w przypadku basenów o dużej powierzchni.

Wersja kartuszowa i papierowa to chętnie kupowana pompa do basenu ogrodowego o mniejszych rozmiarach. W pompach kartuszowych filtr powinien podlegać częstej wymianie, natomiast modele papierowe można czyścić.

Przy okazji ważne jest, jak podłączyć filtr do basenu. Pompa powinna być zlokalizowana co najmniej dwa metry od obiektu, a także unieruchomiona. Podłącza się ją bezpośrednio do prądu, producenci odradzają korzystanie z przedłużaczy.

Pompa ciepła do basenu

Pompa filtrująca jest niezbędna, jeśli chcesz utrzymać czystą wodę w basenie przez jak najdłuższy czas. Natomiast pompa ciepła basenowa to sposób na to, aby poprawić komfort kąpieli w wodzie w niesprzyjających, polskich warunkach pogodowych, a także wydłużyć sezon. Ogrzewanie basenu sprawdzi się zarówno w przypadku obiektów ogrodowych, jak i użyteczności publicznej.

Pompa grzewcza do basenu zapewnia stałą temperaturę wody, optymalnie na poziomie 24-28 stopni Celsjusza. Jej wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od wielkości basenu oraz współczynnika efektywności. Na tej podstawie dobiera się moc urządzenia. W przypadku atrakcji ogrodowych często wystarczającym rozwiązaniem jest mini pompa ciepła do basenu.

Basenowa pompa ciepła to sporo korzyści. Wydłuża sezon kąpielowy, sprawia, że przebywanie w wodzie, nawet nocą, staje się przyjemnością. Jednocześnie jest stosunkowo tanim i prostym w montażu sposobem na ogrzanie wody w basenie. Działa nieprzerwanie, a największy pobór mocy występuje jedynie na początku, przez kilka dni. Potem pompa utrzymuje temperaturę wody, w czym dodatkowo może pomóc przykrycie basenowe. Dzięki temu koszty eksploatacji, choć niewysokie, zostają jeszcze bardziej zmniejszone.

Jeśli jesteś zdecydowany/-a na ogrzewanie wody w basenie pompą ciepła, ale nie wiesz, które urządzenie z naszej oferty wybrać, skontaktuj się z nami, a my Ci pomożemy.