Artykuły branżowe

Metody uzdatniania wody basenowej – jakie są sposoby oczyszczania wody w basenie?

Czysta woda, utrzymująca się przez długi czas, to cel, do którego dąży każdy właściciel basenu, czy to publicznego, czy domowego, ogrodowego. Aby jednak uzyskać ten efekt, niezbędna jest regularna pielęgnacja, w czym pomaga technologia wody basenowej. Sprawdź, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz mieć czystą i klarowną wodę.

Na czym polega uzdatnianie wody w basenie?

Uzdatnianie to nic innego jak oczyszczanie wody w basenie, najczęściej przy pomocy chemii do basenu, aczkolwiek nie można zapomnieć o filtracji mechanicznej (w tym celu wykorzystuje się pompy i filtry basenowe).

Sposoby uzdatniania wody w basenie to:

Jakie są sposoby uzdatniania wody w basenie?

Wiesz już, jakie są sposoby uzdatniania wody w basenie, dlatego teraz przejdziemy do ich omówienia. Przy czym podkreślimy jeszcze raz, że odkażanie wody w basenach przebiega etapowo, nie powinno się pomijać żadnego z przedstawionych kroków.

Pierwszym etapem jest regulacja pH wody basenowej, która powinna odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu zapobiega się podrażnieniu oczu i skóry u osób korzystających z basenu (niskie pH powoduje takie problemy), a także zapewnia się odpowiednie działanie środków do dezynfekcji i flokulacji.

Dezynfekcja wody basenowej to główny element procesu uzdatniania, którego zadaniem jest usuwanie wirusów oraz bakterii. Dezynfekcja może być chlorowa, bezchlorowa oraz tlenowa. Środki do uzdatniania wody basenowej to m.in. chlor (w postaci tabletek, proszku lub granulatu), podchloryn sodu (posiada płynną konsystencję, dozuje się go przez pompę), aktywny tlen, ozon oraz elektroliza soli.

Następnym krokiem jest zwalczanie glonów, których rozwój można rozpoznać po tym, że na ścianach i dnie basenu pojawia się śliska powłoka. Przy czym należy zaznaczyć, że glony są odporne na działanie chloru, dlatego często dezynfekcja to za mało. Z tego względu należy stosować specjalistyczne preparaty glonobójcze.

Ostatni etap to flokulacja, którą wykonuje się po to, aby usunąć drobne zanieczyszczenia, które nie zatrzymują się na filtrach basenowych. Środki do flokulacji zlepiają niewielkie cząstki w większe kłaczki, dzięki czemu można je potem zebrać podczas filtracji.

Uzupełnieniem procesu oczyszczania wody jest filtracja mechaniczna, a także, w niektórych przypadkach, sterylizacja wody za pomocą promieni UV.

Jak stosować środki do uzdatniania wody basenowej?

Środki do uzdatniania wody w basenie należy stosować zgodnie z wytycznymi producenta. Między innymi z tego względu przestrzegamy przed przesypywaniem/przelewaniem chemii basenowej do innych opakowań, wyrzucaniem etykiet. Aby preparaty te były nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, nie można wprowadzać je w ilości większej, niż zalecana na konkretną ilość wody.

W przypadku dużych obiektów optymalnym rozwiązaniem jest automatyczna stacja uzdatniania wody basenowej, która zapewnia pomiar i regulację pH oraz przy pomocy pomp dozujących wprowadza środki chemiczne.

Ile witaminy C do basenu?

Czytaj więcej

Po co witamina C w basenie? Jak działa witamina C w basenie?

Czytaj więcej

Kolekcja Terrazzo

Czytaj więcej

Spektakularny projekt obejmujący basen z szarymi szklanymi mozaikami w willi w Nowej Zelandii

Czytaj więcej