Artykuły branżowe

Po co witamina C w basenie? Jak działa witamina C w basenie?

Baseny ogrodowe z roku na rok cieszą się większą popularnością. Właściciele przydomowych ogrodów coraz chętniej korzystają z możliwości schłodzenia się latem w prywatnym basenie, a przy tym zapewniają rozrywkę dzieciom, dla których zabawa w wodzie jest świetną propozycją na wakacje. Jednak aby dla wszystkich osób korzystających z basenu było to bezpieczne, należy zadbać o czystość wody, która się w nim znajduje. Jak dbać o czystość wody basenowej? Czy witamina c zabija bakterie w basenie?


Czy witamina C czyści wodę w basenie?

Coraz więcej osób poszukuje ekologicznych rozwiązań, które pozwolą na wyeliminowanie środków chemicznych z codziennego użycia. Dotyczy to przede wszystkim kwestii związanych z czystością. Zarówno proszki do prania, jak i środki do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni można w dużym stopniu zastąpić zupełnie naturalnymi produktami, które znajdują się w niemal każdy domu. Należą do nich np. soda oczyszczona i kwas cytrynowy. Jeśli chodzi o pielęgnację wody basenowej, to również wiele osób zastanawia się, czy chemia basenowa może zostać zastąpiona witaminą C?

Wit C do basenu jest produktem łatwo dostępnym i rzeczywiście po dodaniu jej do mętnej, zanieczyszczonej wody sprawia, że staje się ona przejrzysta. Co ciekawe, kwas askorbinowy powoduje, że żelazo znajdujące się w wodzie, staje się niewidoczne. Jest to dobry sposób na pozbycie się żółto-rdzawych plam na ścianach basenu. Czy to oznacza, że kwas askorbinowy do basenu może zastąpić chemię basenową?

Czyszczenie basenów witaminą C

Może się wydawać, że skoro po dodaniu witaminy C do wody staje się ona klarowna, to cel został osiągnięty. Zatem czy witamina c oczyszcza wodę w basenie? Odpowiedź może być zaskakująca, gdyż w rzeczywistości uzyskany w ten sposób efekt jest krótkotrwały i nie sprawdza się w długotrwałym stosowaniu. Kwas askorbinowy jest zalecany jedynie jako środek wspomagający chemię basenową, gdyż może wzmocnić efekt oczyszczania.

Witamina C na zieloną wodę w basenie to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na szybkim efekcie i możliwości kąpieli od razu po zastosowaniu środka oczyszczającego wodę. Zazwyczaj do usuwania nagromadzonych zanieczyszczeń z wody stosuje się dużą ilość chloru, jest to tak zwane chlorowanie szokowe. Wadą tego rozwiązania jest to, że kąpiel w basenie jest możliwa dopiero kilka godzin po jego zastosowaniu. Ma ono jednak dużo dłuższe działanie niż witamina C.

Witamina C do basenu – ile sypać?

Pomimo tego, że specjaliści od pielęgnacji wody w basenach nie zalecają stosowania witaminy C zamiast chemii basenowej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać jej doraźnie, na przykład w razie nagłej potrzeby. Ile w takiej sytuacji należy wsypać kwasu askorbinowego, aby uzyskać efekt czystej wody w basenie? Otóż odpowiednia ilość witaminy c, to 50-70 mg na 1 m3 wody. Trzeba przy tym pamiętać, aby sproszkowaną witaminę C najpierw rozpuścić osobno, a dopiero potem przelać do basenu i wymieszać z resztą wady.

Jak przygotować się do budowy basenu przydomowego?

Czytaj więcej

Bezpieczne przechowywanie i stosowanie chemii basenowej. Co warto wiedzieć?

Czytaj więcej

Jak wykończyć basen przydomowy? Mozaika basenowa czy kamień brzegowy?

Czytaj więcej

Ile witaminy C do basenu?

Czytaj więcej