Artykuły branżowe

Pompa ciepła do basenu – czy warto? Zalety basenowej pompy ciepła

Sposobów na podgrzewanie wody w basenie jest kilka. To m.in. elektryczne podgrzewacze, kolektory słoneczne, czy cieszące się coraz większą popularnością pompy ciepła basenowe. Jak działają? I jakie są ich zalety? Przedstawiamy, dlaczego pompa do podgrzewania wody w basenie może być dobrym rozwiązaniem.

Jak działa pompa ciepła do basenu?

Pompa ciepła najczęściej wykorzystywana jest do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, aczkolwiek to nie musi być jedyne jej zastosowanie. Coraz częściej przy jej pomocy ogrzewa się wodę w basenie, co jest niedrogim rozwiązaniem.

Skraplacz, parownik, sprężarka oraz wymiennik ciepła to podstawowe elementy pompy ciepła. W jej obwodzie krąży czynnik chłodniczy (freon), który zmienia swój stan z ciekłego na gazowy (do tego dochodzi w parowniku). W skrócie, po ogrzaniu czynnika chłodniczego, następuje jego kondensacja oraz oddawanie ciepła.

Dzięki temu pompa ciepła do basenu może skutecznie (i tanio) ogrzewać wodę.

Pompa ciepła do basenu – ile zużywa prądu?

Aby pompa ciepła basenowa mogła wytworzyć ok. 6-8 kW ciepła, zużywa kilowat energii elektrycznej. Najczęściej wydatkuje ok. 15 kWh dziennie, aczkolwiek wartość ta dotyczy zarówno pompy ciepła, jak i pompy filtracyjnej, ponieważ bez tego urządzenia nie jest możliwe podgrzewanie wody pompą ciepła. Wyższy pobór energii następuje na początku sezonu, gdy konieczne jest podgrzanie wody do określonej temperatury, później pompa jedynie ją utrzymuje.

Trzeba jednak zaznaczyć, że koszt eksploatacji pompy ciepła do basenu uzależniony jest od kilka czynników:

  • wielkości basenu;
  • docelowej temperatury (nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza);
  • mocy pompy;
  • współczynnika efektywności.

Ponadto ważne jest, w jakim miejscu znajduje się basen (czy jest dobrze nasłoneczniony) oraz jak często (i czy w ogóle) nakładasz na niego przykrycie basenowe, które utrzymuje temperaturę wody.

Zalety pompy ciepła do basenów

Pompa ciepła do basenu skutecznie podgrzewa wodę do optymalnej temperatury, będącej na poziomie 24-28 stopni Celsjusza. Ciekawostką jest, że jej wydajność jest wyższa, niż w przypadku ogrzewania c.w.u.

Na początku sezonu czas potrzebny na podgrzanie wody w basenie to minimum 3 dni, może to trwać nawet do tygodnia. Za to pompa ciepła działa nieprzerwanie, niezależnie od warunków pogodowych (całkowicie zachmurzone niebo nie wpływa na jej efektywność, jak w przypadku kolektorów). Latem, gdy straty ciepła są niższe, zwłaszcza gdy stosujesz pokrywy na basen, to jednocześnie występują niższe koszty utrzymania.

Wiesz już, że pompa ciepła basenowa, zarówno ze względu na koszt instalacji, jak i eksploatacji jest na stosunkowo korzystnym poziomie. A jak to jest w porównaniu do innych metod? Elektryczne podgrzewacze są niedrogie i proste w montażu, ale za to późniejsze koszty są bardzo wysokie. Początkowa oszczędność szybko się na Tobie odbije. Natomiast w przypadku kolektorów słonecznych, eksploatacja prawie nic Cię nie kosztuje. Tutaj jednak problemem jest wysoki wydatek ponoszony na samym początku. Opłaca się to tylko wtedy, gdy masz pewność, że z basenu będziesz korzystać przez kilka, kilkanaście lat.

Biorąc pod uwagę możliwości, ich zalety i wady, tzw. złotym środkiem jest basen z pompą ciepła. Skontaktuj się z nami, jeśli myślisz o jej instalacji.

Ile witaminy C do basenu?

Czytaj więcej

Po co witamina C w basenie? Jak działa witamina C w basenie?

Czytaj więcej

Kolekcja Terrazzo

Czytaj więcej

Spektakularny projekt obejmujący basen z szarymi szklanymi mozaikami w willi w Nowej Zelandii

Czytaj więcej