Artykuły branżowe

Technika basenowa – co to jest? 


Planujesz zakup/budowę pierwszego basenu? A może masz już własny basen ogrodowy, ale okazuje się, że… nie przemyślałeś/-aś jego utrzymania? Podpowiemy Ci, czego potrzebujesz i jakie elementy technologii basenowej są Ci potrzebne.

Co to jest technika basenowa?

Zaczniemy od wyjaśnienia, czym jest technika basenowa (technologia basenowa). To wyposażenie, sprzęt oraz urządzenia niezbędne do utrzymania obiektu, zapewniania czystej wody, bezpieczeństwa, a także dodatkowych atrakcji.

Elementy techniki basenowej można podzielić na:

Urządzenia instalacji basenowej, podstawowe wyposażenie basenów

Gdy projektujesz/budujesz basen, musisz zadbać o:

  • urządzenia instalacji basenowej, czyli np. regulatory poziomu wody, grzałki elektryczne, zawory automatyczne – jeśli planujesz ogrzewanie wody, trzeba dobrze dobrać grzałki oraz wymienniki CO; oprócz tego potrzebujesz zawory, które będą zapobiegać cofaniu się wody lub posłużą do opróżniania basenu;
  • element niecki basenowej, jak skimmery, odpływy i dysze;
  • urządzenia kontrolno-pomiarowe do basenu – w przypadku basenów domowych rzadko są instalowane, jeśli jednak masz w planach obiekt użyteczności publicznej, musisz postawić na rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie automatyczne badanie parametrów wody oraz dozowanie chemii zgodne z aktualnymi potrzebami.

Akcesoria i urządzenia do pielęgnacji basenu, uzdatniania wody

Aby nie musieć wymieniać wodę w basenie nawet kilkukrotnie w ciągu jednego sezonu, narażając się tym samym na wysokie koszty eksploatacyjne, warto od razu zainwestować w pompy basenowe i filtry basenowe, które będą dbać o czystość. Podczas ich zakupu bierze się pod uwagę takie czynniki jak wielkość i rodzaj basenu, a także intensywność korzystania z niego.

Ponadto, niezależnie od zastosowanych urządzeń do czyszczenia wody, warto zaopatrzyć się w takie akcesoria do pielęgnacji basenu jak siatki denne i powierzchniowe, szczotki do ścian, czy w przypadku dużych obiektów także odkurzacze basenowe.

Akcesoria i atrakcje basenowe

Podstawowym wyposażeniem basenów są m.in. drabinki, które umożliwiają bezpieczne zejście i wyjście z wody. Oprócz tego wokół niecki często montuje się kratki rynny o antypoślizgowej powierzchni.

Natomiast do najbardziej popularnych atrakcji basenowych można zaliczyć:

Choć nie są one obowiązkowe, to zwiększają przyjemność korzystania z basenu i warto pomyśleć o montażu choćby jednego z tych elementów.

Pozostałe wyposażenie basenów

Wyposażenie, które wpływa na ostateczny efekty wizualny to m.in.:

  • kamienie brzegowe – to sposób na eleganckie wykończenie basenu; jednocześnie kamienie brzegowe są antypoślizgowe, zwiększają bezpieczeństwo korzystania z obiektu.
  • przykrycie basenowe – chroni wodę przed wpadaniem zanieczyszczeń, zwłaszcza w nocy; ułatwia pielęgnację basenu, a odpowiednio dobrane przykrycie może też zapewniać dobrą izolację cieplną;
  • oświetlenie – z jednej strony spełnia funkcję estetyczną, a z drugiej jest praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem, gdy z basenu korzystasz również nocą.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej