Artykuły branżowe

Chemia basenowa na zimę – co i jak stosować?

Sezon kąpielowy, basen przykryty i… można o nim zapomnieć? Niestety nie. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, nieckę trzeba w odpowiedni sposób przygotować oraz, przez cały okres zimowy, uzupełniać chemię basenową. Ale nie martw się, nie będzie to tak angażujące, jak latem. Sprawdź porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie.

Jak przygotować basen na zimę?

Jak już wiesz, będziesz musiał/-a dozować chemię basenową także zimą. Dlaczego? Ponieważ nie powinno się całkowicie spuszczać wody z niecki, a to oznacza, że trzeba cały czas dbać o to, aby nie rozwinęły się w niej bakterie, glony.

Krótko przypomnimy, jak przygotować basen na zimę. Opróżniając nieckę, pozostaw trochę wody (na wysokość ok. 15 cm poniżej dysz). Dzięki temu zamarzająca ziemia nie będzie napierać na podłoże basenu, a co za tym idzie, zminimalizujesz ryzyko uszkodzeń, pęknięć niecki.

Następnie wyczyść basen, przeprowadzać dezynfekcję szokową oraz uzupełnij wodę o preparaty glonobójcze. A jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat zachęcamy do lektury naszego artykułu o tym jak przygotować basen na zimę.

Jaka chemia basenowa na zimę?

Wiesz już, czemu musisz stosować chemię basenową na zimę – w niecce pozostaje woda, do której mogą przedostawać się zanieczyszczenia, rozwijać się bakterie.

A czy potrzebne będą inne niż na co dzień środki? Niekoniecznie. Chociaż w sklepach znajdziesz płyn do basenu na zimę, to tak naprawdę jego zadaniem jest zapobieganie rozwojowi glonów, a także tworzeniu się osadu wapnia. Te same funkcje spełni odpowiednio stosowania chemia, którą już masz.

Z czego skorzystać? Polecany przez nas środek do basenu na zimę to HTH czyszczący linię wody. Rozpuszcza tłuste zabrudzenia oraz eliminuje osady kamienne. Oprócz tego ważna jest dezynfekcja. Przygotowując basen do zimy, stosuje się m.in. HTH Shock, czyli preparat do dezynfekcji szokowej.

Natomiast, aby utrzymać czystą wodę przez kilka miesięcy, można wprowadzać do niej wolno rozpuszczające się tabletki do ciągłego chlorowania, jak HTH wielofunkcyjny. Oprócz tego, że zapobiega namnażaniu się bakterii i glonów, reguluje pH.

A jak dawkować chemię do basenu zimą? Zgodnie z zaleceniami producenta, uwzględniając jednocześnie, że w niecce pozostanie znacznie mniej wody, niż zwykle. Trzeba więc proporcjonalnie do tego zmniejszyć ilość chemii.

Zimowanie basenu stelażowego

Na koniec mamy kilka wskazówek dla osób, które nie posiadają basenu murowanego, tylko stelażowy, ponieważ w tym wypadku pielęgnacja będzie przebiegać nieco inaczej.
Na początku należy spuścić całą wodę, po czym wyczyścić zbiornik dedykowaną chemią i dokładnie osuszyć wszystkie elementy.

Następnie zdemontowany zbiornik przechowuje się w suchym i ciepłym pomieszczeniu, najlepiej owinięty folią dla dodatkowej ochrony. I jak widzisz, nie jest konieczne stosowanie żadnych dodatkowych środków, oprócz tych do czyszczenia.

Specjalistyczna chemia basenowa od CTM

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze specjalistycznej chemii do basenu, napisz do nas, a doradzimy, jakie produkty z naszej oferty wybrać. Damy Ci też wskazówki co do ich stosowania.

Spektakularny projekt obejmujący basen z szarymi szklanymi mozaikami w willi w Nowej Zelandii

Czytaj więcej

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej