Artykuły branżowe

Jak dobrać pompę do basenu? Rodzaje pomp filtrujących do basenów ogrodowych

Zastanawiasz się, do czego służy pompa do basenu? A może chcesz wiedzieć, jakie są jej rodzaje i czym się kierować podczas zakupu? Mamy dla Ciebie zestaw kilku praktycznych informacji, dzięki którym odpowiedź na pytanie, jaka pompa do basenu stanie się prostsza.

Pompa do basenu – co robi?

Każdy posiadacz basenu wie, że najważniejszym zadaniem jest regularne oczyszczanie wody, celem optymalizacji kosztów związanych z jej wymianą. Sposobów na to jest kilka, najczęściej stosuje się jednocześnie kilka z nich. To chemia do basenu, ręczne wyciąganie zanieczyszczeń za pomocą specjalnej siatki oraz stosowanie pompy filtrującej, i my dziś skupimy się na tej ostatniej metodzie.

Jak działa pompa do basenu? Zasysa wodę, po czym wtłacza ją do filtra basenowego. Tam następuje jej oczyszczanie, po którym wodę można z powrotem przepompować do basenu.

Pompa, w połączeniu z odpowiednio dobranymi filtrami, usuwa zanieczyszczenia stałe, zarówno te większe (trawę, liście), jak i mniejsze (np. pyłki z drzew, chociaż i tak rekomenduje się stosowanie środków do koagulacji). Ponadto zapobiega osiadaniu glonów na dnie basenu.

A jak ją wybrać? Najważniejszym parametrem jest średnica oraz wydajność (moc). Zarówno jeden, jak i drugi czynnik należy dobrać do objętości wody w basenie. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyborze.

Jaka pompa do basenu – piaskowa czy zwykła? Rodzaje pomp basenowych

Można wyróżnić dwa rodzaje pomp basenowych:

  • piaskową;
  • kartuszową;
  • papierową;
  • ozonową.

Tutaj głównym wyróżnikiem jest rodzaj zastosowanego w środku filtra. Popularnym rozwiązaniem jest pompa piasków do basenu, w której wykorzystuje się piasek/żwir o optymalnej granulacji. To nie tylko naturalny (bez środków chemicznych), ale również efektywny sposób oczyszczania wody. Jego wadą jest wyższy koszt.

Pompę z filtrem kartuszowym zaleca się w przypadku mniejszych basenów. To tańsza metoda, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, aby często wymieniać filtry. Dlatego częściej wybierane są filtry papierowe, które można czyścić i płukać.

Najdroższym i najmniej popularnym sposobem są pompy, które ozonują wodę, sprawiając, że zanieczyszczenia osiadają na dnie basenu, skąd można je wyłowić.

Jak prawidłowo podłączyć pompę do basenu?

Zastanawiasz się, jak podłączyć pompę filtrująca do basenu? Nie martw się, dokładną instrukcję producenta otrzymasz do zakupionego urządzenia.

Warto jednak wiedzieć, że pompę montuje się w odległości co najmniej dwóch metrów od basenu. Jednocześnie należy ją podłączyć bezpośrednio do źródła prądu, nie korzystać z przedłużaczy. Urządzenie musi być unieruchomione oraz w odpowiedni sposób zabezpieczenie. Z tego względu najczęściej rekomenduje się wydzielenie strefy w ogrodzie na pompę, szczególnie jeśli przebywają w nim dzieci.

Pompa do podgrzewania wody w basenie

Cały czas pisaliśmy o pompach filtrujących, a należałoby wiedzieć, że jest także jeszcze jeden ich rodzaj – to pompy ciepła, które służą do ogrzewania wody. Basen z pompą ciepła to wydajny i stosunkowo tani (zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji) sposób na to, aby wydłużyć czas korzystania z tej atrakcji, zwłaszcza w polskich warunkach pogodowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do sprawdzenia naszego artykułu, w którym opisujemy, jak działa pompa ciepła do basenu oraz jakie są jej zalety.

Ile witaminy C do basenu?

Czytaj więcej

Po co witamina C w basenie? Jak działa witamina C w basenie?

Czytaj więcej

Kolekcja Terrazzo

Czytaj więcej

Spektakularny projekt obejmujący basen z szarymi szklanymi mozaikami w willi w Nowej Zelandii

Czytaj więcej