Badanie wody

Badanie wody w basenie

Krystalicznie czysta woda w basenie to gwarancja przyjemnej i bezpiecznej kąpieli przez cały sezon. Dlatego właściciele basenów, zarówno prywatnych, jak i użyteczności publicznej, stosują dedykowaną, specjalistyczną chemię w celu uzdatniania wody. Aby jednak móc ją prawidłowo dawkować, i przy tym zwiększyć jej skuteczność, należy regularnie przeprowadzać badanie pH wody w basenie.

Optymalny poziom pH, który jest jednocześnie przyjazny dla skóry, wynosi 7,0 – 7,4. Jest to odczyn obojętny (7) lub lekko zasadowy (do 7,4). Woda o takim odczynie nie będzie powodować podrażnień na skórze użytkowników, wysuszać jej.

Co się stanie, gdy wartość pH będzie zbyt niska lub za wysoka? Niskie, kwaśne pH może skutkować korodowaniem metalowych elementów basenu. Wysokie, zasadowe pH prowadzi do powstawania osadów wapiennych, zmniejsza skuteczność preparatów do dezynfekcji, a także może wywoływać swędzenie na skórze.

Badanie pH wody w basenie powinno się wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, zwłaszcza w sezonie letnim. Warto pamiętać o tym, że parametr ten często się zmienia.

Jak badać wodę w basenie?

Analiza wody w basenie może być przeprowadzana na dwa sposoby: za pomocą testera paskowego/tabletkowego lub fotometru.

Najpopularniejszym i jednocześnie łatwym w użyciu rozwiązaniem jest tester do badania wody w basenie w postaci pasków lub tabletek. Wystarczy zanurzyć go w wodzie i sprawdzić, jaki kolor się pojawi. Następnie otrzymaną barwę porównuje się ze skalą producenta i na tej podstawie weryfikuje pH.

Tabletki i paski do badania wody w basenie to rozwiązanie niedrogie, idealne do przydomowych basenów, aczkolwiek w przypadku dużych obiektów, w których wymagane jest wykonywanie precyzyjnych pomiarów, może się nie sprawdzić.

Wtedy wykorzystuje się fotometr basenowy, czyli elektroniczny miernik pokazujący poziom pH, zawartość chloru, alkaliczność oraz twardość.

Profesjonalny fotometr do badania wody w basenie umożliwia przeprowadzenie analizy podstawowych parametrów wymaganych przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Dzięki temu można zapewnić nie tylko właściwą dezynfekcję zbiornika, ale przede wszystkim bezpieczne warunki do pływania.

A co zrobić, gdy badanie wykaże nieprawidłowe wartości? Za utrzymanie optymalnego poziomu pH odpowiedzialna jest chemia basenowa, dostępna w naszym sklepie. Dowiedz się, jakie preparaty do regulacji pH są w naszej ofercie oraz jak je stosować.

Zestaw do badania wody w basenie w CTM

Sprawdzanie pH wody w basenie, a także pozostałych parametrów, jest podstawowym obowiązkiem każdego właściciela tych zbiorników. Aby to ułatwić, sklep z wyposażeniem basenowym oferuje sprawdzone zestawy do badania wody. U nas zakupisz m.in.:

  • fotometr;
  • testery tabletkowe;
  • tabletki do testera;
  • testery paskowe.

Jeśli nie wiesz, co wybrać, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub odwiedź sklep stacjonarny w Mikołowie.