Artykuły branżowe

Zielona woda w basenie – co robić?

Krystalicznie czysta woda… to już przeszłość? Nie martw się, wiemy, jak temu zaradzić! Podpowiadamy, jak wyczyścić zieloną wodę w basenie ogrodowym, a także, jak w przyszłości temu zapobiegać.

Dlaczego woda w basenie robi się zielona?

Śliskie ściany basenu, zmętnienie, a w końcu zazielenienie wody to oznaka tego, że w Twoim zbiorniku rozwijają się glony. Stojąca woda w basenie znajdującym się w nasłonecznionym miejscu to idealne środowiska do powstawania alg, szczególnie jeśli nie zadbasz o odpowiednią filtrację, a także uzdatnianie wody.

W praktyce najczęstsze przyczyny zazielenienia wody to:

  • źle dobrany filtr basenowy, szczególnie w przypadku niedrogich basenów stelażowych, które w zestawie posiadają urządzenie filtracyjne o niskiej wydajności;
  • zbyt krótka filtracja – jeśli masz obiekt całoroczny i zainwestowałeś/-aś w dobrej jakości filtr ze sprawdzonego źródła, problemem może być to, że załączasz go na zbyt krótki okres; proces ten należy przeprowadzać przez co najmniej 8 godzin (z tego względu, wybierając urządzenie, warto kierować się m.in. jego energooszczędnością);
  • zapominanie o płukaniu filtrafiltr basenowy powinno się wypłukiwać raz w tygodniu, w innym wypadku znajdujące się w nim zanieczyszczenia będą zmniejszać jego efektywność;
  • nieodpowiednie pH wody w basenie – jeśli nie sprawdzasz, i nie regulujesz pH wody w basenie, chemia do dezynfekcji nie będzie działać skutecznie;
  • brak/za mała ilość chemii basenowejchemia do basenu musi być dawkowana ściśle według zaleceń producenta, w regularnych odstępach czasu; jeśli o tym zapomnisz, stworzysz środowisko przyjazne rozwojowi glonów.

Sposoby na zieloną wodę w basenie

Już wiesz, dlaczego woda w basenie robi się zielona i pewnie zdałeś/-aś sobie sprawę z tego, że w dużej mierze to… Twoja wina. Co teraz? Czeka Cię trochę pracy, ale jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, woda znowu będzie krystalicznie czysta.

Zacznij od sprawdzenia pH wody przy pomocy testera. Jeśli jest zbyt niskie (poniżej 7,0), użyj środka do regulacji pH plus. Zbyt wysokie (powyżej 7,4) obniż preparatem pH minus.

Następnie usuń śliski osad występujący na ścianie i dnie basenu. Możesz do tego użyć specjalnego odkurzacza basenowego lub zrobić to ręcznie, przy pomocy szczotki. Ponadto sprawdź filtr i jeśli jest brudny, wypłucz go. Pamiętaj o ponownym uruchomieniu procesu filtracji.

Gdy to wszystko masz gotowe, trzeba przeprowadzić dezynfekcję szokową (w takich wypadkach zaleca się zastosowanie dawki uderzeniowej). Do wody dodaj także preparaty glonobójcze oraz flokulanty. Zwykle krystaliczność wody zostaje przywrócona po ok. 48 godz., często w tym czasie konieczne jest jeszcze usunięcie zanieczyszczeń.

A skoro wiesz, jak pozbyć się zielonej wody w basenie, to dowiedz się jeszcze, co zrobić, aby nie musieć powtarzać opisanych wyżej kroków…

Środek na zieloną wodę w basenie – profilaktyka

Zielona woda w basenie to wynik nieodpowiedniej filtracji oraz źle zastosowanej chemii basenowej. Aby temu zapobiegać, trzeba regularnie sprawdzać pH wody i w razie konieczności regulować jej poziom. Oprócz tego konieczne jest dozowanie preparatów do dezynfekcji, a także środków glonobójczych i krystalizujących. Jeśli o to zadbasz, woda nie powinna mętnieć.

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej