Artykuły branżowe
Jak czyścić basen ogrodowy? Porady specjalistów od czyszczenia basenów
Basen domowy, ogrodowy, to jedna z największych atrakcji w sezonie wiosenno-letnim. Zapewnia sporo świetnej zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, chociaż… musisz pamiętać, że posiadanie własnego basenu to również obowiązki. Dlatego podpowiadamy, jak czyścić basen ogrodowy, by jak najdłużej cieszyć się krystaliczną wodą.
Jak dbać o basen przydomowy? Czyszczenie basenu i uzdatnianie wody basenowej
Pielęgnację basenu można podzielić na dwie podstawowe czynności:
- czyszczenie basenu, tj. mycie dna i ścianek niecki, wyciąganie zanieczyszczeń, przepłukiwanie i wymiana filtrów;
- uzdatnianie wody basenowej, czyli dbanie o to, aby nie zaczęły rozwijać się w niej bakterie i grzyby;
to kilkuetapowy i powtarzalny proces.
O uzdatnianiu wody basenowej już pisaliśmy i zachęcamy Cię do zapoznania się z tym artykułem. A co z czyszczeniem? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, jak powinno wyglądać dbanie o basen ogrodowy.
Czym czyścić basen ogrodowy?
Odpowiedź na to pytanie, czym umyć basen ogrodowy, jest prosta – stosuj specjalistyczną, czyszczącą chemię do basenu. I wiemy, czego prawdopodobnie możesz się obawiać – czy chemia do basenu jest bezpieczna, nie podrażnia skóry? Czy nie będzie potem mocno odczuwalny zapach chloru? Musisz wiedzieć, że wszystkie produkty dopuszczone na polskim rynku są dokładnie przebadane. Nie dość, że nie mają negatywnego wpływu na zdrowie, to tak naprawdę bardziej zaszkodzisz sobie, gdy np. nie uregulujesz poziomu pH wody chemią, niż wtedy, gdy jej użyjesz. Warunek jest jeden, musisz zawsze stosować się do instrukcji producenta, nie dodawać ani za dużo, ani za mało środków.
A jak wyczyścić basen dla dzieci, gdy nie chcesz stosować produktów na bazie chloru? Szukaj chemii opartej na aktywnym tlenie. Jest mniej skuteczna, dlatego nie zaleca się jej w przypadku dużych obiektów, z których intensywnie korzysta wiele osób, ale basenu ogrodowego to raczej nie dotyczy.
Jak oczyścić basen?
Czyszczenie basenu nie ogranicza się do jednego, konkretnego działania, w zależności od potrzeb, trzeba pamiętać o kilku czynnościach:
- wyławianie dużych zanieczyszczeń stałych;
- filtrowanie wody;
- czyszczenie dna i ścianek basenu.
Jeśli posiadasz filtr basenowy, dobrze jest zainwestować również w skimmer, który będzie wyłapywać większe zanieczyszczenia, zwiększając tym samym efektywność pompy. Oprócz tego liście, gałązki czy owady możesz wyławiać przy pomocy siatki na teleskopowej rączce. Najlepiej, jeśli jest to Twoja codzienna rutyna, możesz też do tego zaangażować dzieci.
Za filtrowanie wody odpowiedzialna jest pompa basenowa, a Twoim jedynym zadaniem jest pamiętanie o tym, aby ją załączyć. Jak często filtrować wodę w basenie ogrodowym? To zależy od wydajności urządzenia. Zaleca się filtrowanie przynajmniej 5 razy na dobę, aczkolwiek może się zdarzyć, że pompa będzie musiała pracować 24h.
I na koniec, jak wyczyścić dno basenu. Jeśli chcesz przygotować basen na sezon wiosenno-letni, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym opisujemy, jak to zrobić (kliknij w link powyżej). Natomiast, gdy sezon jest już w pełni, a Ty nie chcesz wylewać wody, możesz użyć do tego szczotki lub odkurzacza basenowego. Zastanawiasz się, jak czyścić basen odkurzaczem basenowym? To całkiem proste i przypomina odkurzanie w domu z tą różnicą, że urządzenie działa pod wodą.
Na koniec mamy poradę, jak szybko wyczyścić basen – jeśli woda zmętniała, zmieniła zabarwienie, sprawdź pH i przeprowadź dezynfekcję szokową.
Czy domowe sposoby czyszczenia basenu działają?
Nie chcesz stosować chemii do basenu i wolisz wypróbować naturalne, domowe sposoby? Mamy złą wiadomość – one nie działają lub działają przez bardzo krótki czas, dając złudne wrażenie, że woda jest czysta. Sok z cytryny, soda oczyszczona, sól nie zapewnią takich efektów, jak specjalistyczna chemia, a woda, w której rozwijają się bakterie, będzie znacznie bardziej szkodliwa dla Twojego zdrowia, niż sprawdzone środki do basenu.