Regulacja pH

pH wody w basenie należy utrzymywać na stałym poziomie. W sklepie z wyposażeniem do basenów, techniką basenów znajdziesz szybko rozpuszczalne środki do regulacji pH wody w basenie (obniżenia i stabilizacji pH wody). Preparaty do regulacji pH wody w basenie sprzedawane przez CTM są dostosowane do stosowania w automatycznych systemów dozowania.Poziom pH w basenie – regulacja pH wody w basenie

Sprawdzanie pH wody w basenie to podstawowy obowiązek właścicieli zarówno obiektów użyteczności publicznej, jak i niewielkich basenów ogrodowych. Dlaczego? Po pierwsze zbyt wysokie lub za niskie pH w basenie może być szkodliwe dla zdrowia, a po drugie nadmierna kwasowość lub zasadowość wody będzie utrudniać działanie chemii do basenu.

Idealne pH wody w basenie powinno wynosić 7,0, wtedy można mówić o neutralnym odczynie. Ale nie martw się, nie musisz utrzymać aż tak dokładnych wartości – przyjmuje się, że pH wody basenowej może znajdować się w granicy od 7,0 do 7,4.

Jeśli zachowujesz idealny poziom pH do basenu, możesz mieć pewność, że woda będzie bezpieczna dla zdrowia, a także zapewnisz wydajne działanie chemii do dezynfekcji wody w basenie.

Wysoka zasadowość wody w basenie (powyżej 7,4) utrudni efektywność środków na bazie chloru, a także może spowodować pojawianie się osadów wapiennych. Natomiast kwaśny odczyn często skutkuje podrażnieniem oczu, skóry, mogą pojawiać się reakcje alergiczne.

Jak regulować pH wody w basenie?

Ze względu na to, że zarówno kwasowość, jak i alkaliczność wody w basenie jest zjawiskiem niepożądanym, Twoim obowiązkiem powinna być regulacja pH w basenie. Jak ją przeprowadzić? Najpierw musisz zbadać poziom pH, a następnie, przy pomocy odpowiednich środków, przywrócić optymalną wartość.

Sprawdzanie pH wody w basenie

Zastanawiasz się, jak zbadać pH wody w basenie? Nie martw się, jest to bardzo proste, wystarczy użyć jednego z dostępnych na rynku urządzeń do badania wody. W przypadku basenów ogrodowych może to być niedrogi i prosty w użyciu tester paskowy. Tester ręczny zanurza się w wodzie, po czym porównuje się wynik ze skalą producenta.

Jeśli zależy Ci na dokładnym pomiarze, wtedy lepiej jest zakupić fotometr. Urządzenie to nie tylko precyzyjnie wskazuje poziom pH, ale przy okazji bada również inne parametry. Zaleca się stosowanie profesjonalnych fotometrów w dużych obiektach, z których korzysta wiele osób.

A jak często wykonywać sprawdzanie pH wody w basenie? Co najmniej raz w tygodniu. W okresie letnim warto zwiększyć częstotliwość pomiarów, ponieważ intensywna kąpiel, czy warunki atmosferyczne będą mieć wpływ na odczyn wody.

A jak regulować pH w basenie, jeśli okaże się zbyt niskie lub za wysokie?

Jak obniżyć pH w basenie?

Najczęstszą sytuacją jest za wysokie pH w basenie. Wtedy wystarczy użyć preparatu do obniżania odczynu, jak HTH pH minus. Dostępny jest on w postaci płynu lub proszku, a jego dozowanie jest bardzo proste. Płyn do obniżenia pH przeznaczony jest do automatycznych systemów dozowania, proszek można dozować ręcznie, według zaleceń producenta (wcześniej rozcieńcza się go w wodzie).

Jak podnieść pH wody w basenie?

Jak zwiększyć pH w basenie, gdy okaże się, że woda ma odczyn kwasowy? Analogicznie, stosuje się preparat typu pH plus według zaleceń producenta.

Regulacja pH – ważne informacje

Bez względu na to, czy obniżasz, czy podwyższasz pH wody basenowej, ważne jest, aby robić to wyłącznie wtedy, gdy nikt nie przebywa w basenie. Dla bezpieczeństwa najlepiej proces ten przeprowadzić wieczorem, gdy przez całą noc nikt nie będzie planował kąpieli.