Elementy niecki basenowej

Elementy niecki umożliwiają cyrkulację wody. To bardzo ważne, aby wybrać je z rozwagą, ponieważ są one zintegrowane z basenem i dlatego przyczyniają się do jego trwałości. Wśród naszych różnych dysz, skimmerów, odpływów itp., będziesz mógł znaleźć komponenty, które najlepiej pasują do twojego basenu, niezależnie od jego materiału konstrukcyjnego.

Elementy niecki basenowej

Sam zakup czy budowa niecki basenowej to dopiero jeden z pierwszych kroków, aby móc cieszyć się kąpielą. Konieczny jest trwały i funkcjonalny osprzęt, dzięki któremu korzystanie z basenu będzie nie tylko możliwe, ale też praktyczne.

Podstawowe elementy niecki basenowej to:

  • skimmery i akcesoria do skimmerów;
  • przejścia murowe;
  • dysze do basenu;
  • odpływy do basenu;
  • kratki rynny przelewowe;
  • regulator poziomu wody.

Do czego służą i jak je wybrać?

Skimmery do basenu

Aby woda była czysta, krystaliczna, konieczna jest filtracja basenowa, za którą odpowiedzialne są m.in. pompy basenowe. Jednak podstawowymi elementami wyposażenia, które powinny znajdować się w każdym basenie, są skimmery. To niedużej wielkości urządzenia przeznaczone do filtrowania wody – pozwalają na zbieranie znajdujących się w niej zanieczyszczeń stałych, jak liście, gałązki, owady.

Skimmer może unosić się na wodzie, choć najczęściej montowany jest bezpośrednio na bocznej ściance basenu, co umożliwia jego podłączenie do pompy filtrującej. Jak działa? W środku skimmera znajduje się zbiornik, w którym zatrzymywane są zanieczyszczenia. Koszyczek ten wystarczy co jakiś czas wyciągnąć i opłukać.

Skimmer umożliwia wstępne wyłapywanie brudu, zwiększając efektywność oczyszczania wody i żywotność pompy. Może być dodatkowo wyposażony w pojemnik na chemię do basenu. Natomiast akcesoria do skimmerów pozwalają na ich prawidłową instalację.

Dysze do basenu

Dysze są odpowiedzialne za przepływ oczyszczanej wody. Dzieli się je na:

  • dysze napływowe do basenu;
  • dysze ssące do basenu.

W zależności, od tego, czy basen jest prefabrykowany, czy wykończony folią lub ceramiką, zaleca się wybór innego rodzaju dysz, w czym pomożemy Ci pomóc. W małych basenach montuje się co najmniej dwie dysze. Im większa powierzchnia obiektu, tym więcej tych elementów niecki basenowej należy zainstalować.

Przejścia murowe

Przejście murowe (przepust murowy) to element pozwalający na przepływ wody do dysz napływowych. Może być wyposażony w gwint lub montowany na klej. Ważne jest, aby był wykonany z materiału odpornego na zarysowania i działanie chemii basenowej. Ponadto przejście murowe musi być trwałe, wytrzymałe.

Przejścia mogą być przeznaczone dla dyszy bocznej lub dennej.

Kratki rynny przelewowe

Jeśli decydujesz się na budowę basenu przelewowego, obowiązkowym elementem wyposażenia niecki powinny być kratki rynny przelewowe. Przykrywają rynny o prostych lub nieregularnych kształtach, najczęściej dostępne są w kolorze białym.

Odpływy do basenu

Odpływy do basenu są odpowiedzialne za spuszczenie wody z niecki. Mogą być też dodatkiem do skimmerów, poprawiać cyrkulację wody w basenie. Najpopularniejsze są odpływy denne, chociaż mogą być też boczne. Wykonuje się je z trwałego tworzywa ABS lub ze stali nierdzewnej – w obu przypadkach są odporne na działanie wody, korozji oraz środków chemicznych.