Artykuły branżowe

Wiosenne czyszczenie basenu – jak przygotować basen na wiosnę i lato?

Nie możesz się już doczekać, aż napełnisz basen wodą i rozpoczniesz pierwszą kąpiel? Zanim to nastąpi czas na… obowiązki, czyli czyszczenie basenu. Ale nie martw się, z naszymi wskazówkami będzie to znacznie prostsze. Podpowiadamy, jak krok po kroku powinno wyglądać czyszczenie basenu po zimie.

Jak wyczyścić basen po zimie?

Zaczniemy od tego, że czyszczenie basenu po zimie będzie znacznie prostsze, jeśli wcześniej odpowiednio go… przygotowałeś/-aś oraz zabezpieczyłeś/-aś. Teraz już trochę na to za późno, ale za to możesz nauczyć się na swoich błędach i po zakończeniu sezonu wykonać wszystkie kroki z naszego artykułu jak przygotować basen na zimę.

A jak czyścić basen, by móc po raz pierwszy nalać do niego świeżej wody? Musisz wykonać kilka kroków:

  • wyłowić większe zanieczyszczenia/odkurzyć dno;
  • wypuścić starą wodę;
  • dokładnie wyczyścić nieckę przy pomocy dedykowanej chemii;
  • wyczyścić urządzenia filtrujące;
  • nalać wodę oraz rozpocząć dozowanie chemii do basenu.

I teraz omówimy każdy z tych etapów.

1. Usuwanie większych zanieczyszczeń z basenu

Aby ułatwić sobie pracę, na początku warto wyłowić większe zanieczyszczenia. Jeśli zabezpieczyłeś/-aś dobrze nieckę przykryciem do basenu, może okazać się, że ten krok jest niepotrzebny. W innym wypadku przyda Ci się siatka lub, jeśli masz taką możliwość, odkurzacz do czyszczenia basenu. Jeśli pierwszy raz o nim słyszysz, to musisz wiedzieć, że działa również pod wodą, przyda się do mycia basenu w trakcie sezonu, gdy nie chcesz opróżniać zbiornika.

2. Wypuszczenie wody z basenu

Na zimę wcale nie powinno się spuszczać całej wody, wręcz przeciwnie – pozwala to utrzymać optymalny opór na nieckę, i tym samym zminimalizować ryzyko jej pęknięcia, gdy woda w gruncie zaczyna zamarzać. Wiosną, przed napełnieniem ponownie basenu, należy jednak całkowicie usunąć starą wodę.

3. Czyszczenie basenu ogrodowego

Możemy przejść już do części właściwej, czyli tego, jak czyścić basen. I tutaj przyda Ci się szczotka do czyszczenia basenu, a także odpowiednia chemia basenowa.
Czyszczenie dna basenu wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy rozprowadzić środek do czyszczenia basenu, po czym przy pomocy szczotki usunąć wszelkie zabrudzenia. Następnie powtórzyć to samo w przypadku ścianek. A czy można użyć innej chemii niż ta specjalistyczna? I tak, i nie.

Możesz zastosować delikatny detergent, jak np. płyn do naczyń, ale prawdopodobnie okaże się, że nie jest on wystarczająco skuteczny. Nawet jeśli niecka pozornie będzie wydawać się czysta, po napuszczeniu wody od razu pojawią się w niej zabrudzenia. Pamiętaj też o bakteriach, których gołym okiem nie widać, a które będą rozwijać się w wodzie.

Natomiast bardziej agresywne preparaty, o ile nie są przystosowane do czyszczenia niecki basenowej, mogą uszkodzić jej powierzchnię – zarysować, spowodować odbarwienia itp. Jeśli chcesz, aby czyszczenie basenu ogrodowego było efektywne i bezpieczne, wybierz dedykowane produkty. 

Na koniec opłucz zbiornik, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej.

basen z przejrzystą wodą

4. Czyszczenie filtrów i pompy basenowej

To już prawie koniec – przeczyść jeszcze pompę filtrującą, a także sprawdź, czy nie trzeba opłukać/wymienić filtra. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że urządzeń są sprawne i wydajne, a tym samym utrzymanie czystej wody w sezonie stanie się prostsze.

5. Dozowanie chemii do basenu


Mamy dobrą wiadomość – to już (prawie) koniec Twojej pracy. Teraz wystarczy już tylko nalać wodę, sprawdzić jej pH oraz wykonać dezynfekcję wody w basenie. I przygotowaliśmy artykuł, w którym omawiamy, jakie są metody uzdatniania wody basenowej – po wdrożeniu tych porad wymiana wody w trakcie sezonu zostanie ograniczona do minimum.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej