artykuły branżowe

#
14 września 2023

Czy sam chlor wystarczy do basenu?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego basenu w ogrodzie. Lato to czas upałów, podczas których większość z nas marzy o tym, aby choć na chwilę zanurzyć się w chłodnej wodzie. Jednak posiadanie basenu, który jest dostępny przez całe wakacje, wiąże się z tym, że trzeba dbać o czystość znajdującej się w nim wody. Jakich środków chemicznych warto w tym celu używać?

Czy chlor do basenu wystarczy?

Najpopularniejszym środkiem chemicznym stosowanym w basenach ogrodowych jest chlor do basenu. Dostępny zarówno w postaci tabletek, jak i granulatu ma działanie dezynfekujące, a dokładnie zwalcza oraz hamuje rozwój szkodliwych bakterii w wodzie. Kolejną zaletą chloru jest to, że nie dopuszcza do powstawania w wodzie glonów, a także innych mikroorganizmów, które powodują zazielenienie oraz mętnienie wody. Jest to więc sposób na utrzymanie czystości w basenie, ale czy jedyny? Czy sam chlor wystarczy, aby woda w basenie ogrodowym była krystalicznie czysta przez cały okres wakacji?

Jakie środki do basenu

Jakie środki poza chlorem warto wykorzystywać w basenach ogrodowych? Przede wszystkim warto zacząć dbać o czystość już przed napuszczeniem wody do basenu. Należy dokładnie wyczyścić zarówno dno, jak i boczne ściany, a dopiero potem nalewać wodę. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poziomu pH wody. Najlepiej użyć w tym celu prostych testerów dostępnych w sklepach z chemią basenową. Jeśli otrzymany wynik nie będzie odpowiedni, a więc znajdujący się w przedziale od 7,4 a 7,0, to konieczne jest zastosowanie środków korygujących pH do basenów, czyli zwiększających kwasowość i zasadowość wody.

W przypadku, gdy woda w basenie jest mętna, należy użyć środka, który przeznaczony jest do jej klarowania. Działa on w ten sposób, że wiąże zanieczyszczenia, które następnie opadają na dno, dzięki czemu można je zebrać odkurzaczem basenowym lub specjalną siatką. Wszystkie te preparaty można stosować wraz z chlorem, który używany samodzielnie mógłby sobie nie poradzić w walce z glonami i innymi mikroorganizmami.

Dezynfekcja basenu ogrodowego

Na proces dezynfekcji wody w basenie składa się kilka kroków, które częściowo opisaliśmy powyżej. Konieczne jest badanie pH wody oraz stosowanie odpowiednich preparatów, które oczyszczają wodę z mikroorganizmów, w tym niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia bakterii, a także przeciwdziałają namnażaniu się glonów. Najpopularniejszym środkiem dezynfekującym jest chlor, a to za sprawą szybkiego działania i przystępnej ceny. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przekraczać bezpiecznego stężenia chloru, gdyż w przeciwnym wypadku może on mieć niekorzystny wpływ na skórę i oczy osób kąpiących się w basenie. W sytuacji, gdy woda jest mocno zanieczyszczona, warto sięgnąć po inne środki chemiczne, które wspomogą działanie chloru.

Dostępne na rynku preparaty z chlorem nadają się zarówno do tak zwanego „szokowego” oczyszczania wody, jak i wolniejszego, ale utrzymującego pożądany efekt przez dłuższy czas działania. W Przypadku wątpliwości odnośnie tego, jakich środków użyć w konkretnej sytuacji, warto zasięgnąć opinii specjalistów zajmujących się sprzedażą chemii basenowej.

Chlor do basenu jaki wybrać? Rodzaje chloru do basenu

czytaj dalej

Jak często stosować chemię basenową?

czytaj dalej

Jak utrzymać krystalicznie czystą wodę w basenie?

czytaj dalej