Artykuły branżowe

Czy sam chlor wystarczy do basenu?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego basenu w ogrodzie. Lato to czas upałów, podczas których większość z nas marzy o tym, aby choć na chwilę zanurzyć się w chłodnej wodzie. Jednak posiadanie basenu, który jest dostępny przez całe wakacje, wiąże się z tym, że trzeba dbać o czystość znajdującej się w nim wody. Jakich środków chemicznych warto w tym celu używać?

Czy chlor do basenu wystarczy?

Najpopularniejszym środkiem chemicznym stosowanym w basenach ogrodowych jest chlor do basenu. Dostępny zarówno w postaci tabletek, jak i granulatu ma działanie dezynfekujące, a dokładnie zwalcza oraz hamuje rozwój szkodliwych bakterii w wodzie. Kolejną zaletą chloru jest to, że nie dopuszcza do powstawania w wodzie glonów, a także innych mikroorganizmów, które powodują zazielenienie oraz mętnienie wody. Jest to więc sposób na utrzymanie czystości w basenie, ale czy jedyny? Czy sam chlor wystarczy, aby woda w basenie ogrodowym była krystalicznie czysta przez cały okres wakacji?

Jakie środki do basenu

Jakie środki poza chlorem warto wykorzystywać w basenach ogrodowych? Przede wszystkim warto zacząć dbać o czystość już przed napuszczeniem wody do basenu. Należy dokładnie wyczyścić zarówno dno, jak i boczne ściany, a dopiero potem nalewać wodę. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poziomu pH wody. Najlepiej użyć w tym celu prostych testerów dostępnych w sklepach z chemią basenową. Jeśli otrzymany wynik nie będzie odpowiedni, a więc znajdujący się w przedziale od 7,4 a 7,0, to konieczne jest zastosowanie środków korygujących pH do basenów, czyli zwiększających kwasowość i zasadowość wody.

W przypadku, gdy woda w basenie jest mętna, należy użyć środka, który przeznaczony jest do jej klarowania. Działa on w ten sposób, że wiąże zanieczyszczenia, które następnie opadają na dno, dzięki czemu można je zebrać odkurzaczem basenowym lub specjalną siatką. Wszystkie te preparaty można stosować wraz z chlorem, który używany samodzielnie mógłby sobie nie poradzić w walce z glonami i innymi mikroorganizmami.

Dezynfekcja basenu ogrodowego

Na proces dezynfekcji wody w basenie składa się kilka kroków, które częściowo opisaliśmy powyżej. Konieczne jest badanie pH wody oraz stosowanie odpowiednich preparatów, które oczyszczają wodę z mikroorganizmów, w tym niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia bakterii, a także przeciwdziałają namnażaniu się glonów. Najpopularniejszym środkiem dezynfekującym jest chlor, a to za sprawą szybkiego działania i przystępnej ceny. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przekraczać bezpiecznego stężenia chloru, gdyż w przeciwnym wypadku może on mieć niekorzystny wpływ na skórę i oczy osób kąpiących się w basenie. W sytuacji, gdy woda jest mocno zanieczyszczona, warto sięgnąć po inne środki chemiczne, które wspomogą działanie chloru.

Dostępne na rynku preparaty z chlorem nadają się zarówno do tak zwanego „szokowego” oczyszczania wody, jak i wolniejszego, ale utrzymującego pożądany efekt przez dłuższy czas działania. W Przypadku wątpliwości odnośnie tego, jakich środków użyć w konkretnej sytuacji, warto zasięgnąć opinii specjalistów zajmujących się sprzedażą chemii basenowej.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej