Artykuły branżowe

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Aby kąpiel w basenie była przyjemna i bezpieczna, woda, która się w nim znajduje, musi być czysta. Nie wystarczy jednak tylko wypełnić basen czystą wodą, trzeba ją również odpowiednio przygotować, aby zanieczyszczenia nie pojawiły się w niej zbyt szybko. Konieczne jest również regularne stosowanie chemii basenowej, dzięki której wymiana wody w basenie jest konieczna naprawdę rzadko. Co jednak w sytuacji, gdy dojdzie do pomyłki, w wyniku której w wodzie znajdzie się zbyt dużo chloru?

Dopuszczalne stężenie chloru w wodzie basenowej

Najpopularniejszym środkiem dezynfekującym, wykorzystywanym do pielęgnacji wody w basenach jest chlor, a dokładnie podchloryn wapnia. Występuje on w postaci tabletek, granulatu lub płynu. Jaki jest zatem optymalny poziom chloru w basenie? W przypadku basenów ogrodowych wartość ta wynosi do 1,5 mg/l.

Dzięki niemu możliwe jest pozbycie się różnego rodzaju bakterii oraz drobnoustrojów, które po pewnym czasie naturalnie pojawiają się w środowisku wodnym. Ponadto podczas kąpieli ludzi w wodzie przedostaje się do niej naskórek, kosmetyki, oraz różnego rodzaju wydzieliny, jak choćby pot, czy ślina, co automatycznie zanieczyszcza wodę. Po pewnym czasie efektem niezastosowania odpowiedniego środka dezynfekującego będzie mleczna woda w basenie.

Biała woda w basenie to jednak nie wszystko. Kolejnym niepożądanym objawem braku pielęgnacji wody są śliskie ściany basenu, nieprzyjemny zapach, a co za tym idzie, namnażanie się bakterii i glonów.

Aby uzyskać odpowiednie stężenie chloru w wodzie basenowej, należy stosować się do instrukcji podanej przez producenta na opakowaniu środka dezynfekującego. Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności, gdyż chemia basenowa może być niebezpieczna w bezpośrednim kontakcie np. ze skórą człowieka.


Za dużo chloru w basenie objawy

Trzeba również zaznaczyć, że nie tylko zbyt małe stężenie chloru w wodzie ma negatywne skutki. Za dużo chloru w wodzie basenowej sprawi, że będzie miała ona nieprzyjemny zapach. Zbyt duże stężenie tego związku chemicznego może doprowadzić także do podrażnienia oczu i skóry osób zażywających kąpieli. To jednak nie wszystko. Za dużo chloru w basenie ogrodowym może spowodować korozję elementów metalowych, a także odbarwianie się niektórych jego części.


Za dużo chloru w basenie – co zrobić?

Gdy zauważymy, że jest za dużo chloru w basenie ogrodowym, możemy zastosować różne metody obniżania jego poziomu. Pierwszą z nich jest silne napowietrzenie wody, poprzez jej rozchlapywanie. Ta metoda jest jednak skuteczna i bezpieczna tylko w przypadku, gdy dopuszczalna ilość chloru została nieznacznie przekroczona. W sytuacji, gdy konieczne jest bardziej radykalne działanie, można dodać aktywny tlen do wody, który bardzo szybko zredukuje chlor znajdujący się w wodzie. Ponadto w sklepach z chemią basenową dostępne są środki do obniżania poziomu chloru w basenie, które wykazują się bardzo dużą skutecznością.

Kolekcja Terrazzo

Czytaj więcej

Spektakularny projekt obejmujący basen z szarymi szklanymi mozaikami w willi w Nowej Zelandii

Czytaj więcej

Spektakularny turkusowy basen z mozaiki dla willi w lesie

Czytaj więcej

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej