Artykuły branżowe
Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia
Każdy, kto posiada swój własny basen, chce, aby woda w nim była krystalicznie czysta i przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia osób, które się w niej kąpią. Aby ten cel osiągnąć, wystarczy między innymi stosować odpowiednie środki dezynfekujące, takie jak podchloryn wapnia. Jakie działanie ma ten związek chemiczny i jak go bezpiecznie stosować? Jak działa podchloryn wapnia?
Podchloryn wapnia – najważniejsze informacje
Podchloryn wapnia to silny wybielacz, który wykazuje szczególną skuteczność w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów. Po dodaniu do wody nie tylko zapobiega rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia ludzi mikroorganizmów, ale także całkowicie je eliminuje. Ten związek chemiczny ma jeszcze inną zaletę. Otóż pomaga on utrzymać pod kontrolą równowagę chemiczną wody, nie dopuszczając do namnażania się alg, które mogłyby tworzyć nieestetyczne zacieki i plamy na ścianach i dnie basenu. Co ciekawe, przy jego użyciu można usunąć z wody także zanieczyszczenia o charakterze organicznym, takie jak kosmetyki, oleje, czy mocz. W wyniku reakcji chemicznej przekształca je w takie związki, które można łatwo usunąć dzięki systemowi filtracyjnemu w basenie.
Podchloryn wapnia ma charakterystyczny zapach, występuje zwykle jako bezbarwna ciecz, bądź granulat. Różne rodzaje podchlorynu wapnia możesz zobaczyć, porównać w zakładce chemia basenowa.
Ile podchlorynu wapnia na m3 wody w basenie?
Aby zarazem skutecznie i bezpiecznie stosować podchloryn wapnia, należy korzystać z niego w odpowiednich ilościach.
Ile podchlorynu do basenu należy zatem wlać, aby pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wskazówki odnośnie stosowania tego typu specyfików można znaleźć na ich opakowaniu. W tym wypadku istotne znaczenie ma również to, czy chcemy przeprowadzić chlorowanie pielęgnacyjne, czy szokowe.
Chlorowanie pielęgnacyjne jest zabiegiem, który należy wykonywać przez cały czas, gdy w basenie jest obecna woda. Stosowanie niewielkiej ilości chloru pozwala na pozbycie się drobnych zanieczyszczeń. Do stałej pielęgnacji wystarczy już od 3,5 do 5 g chloru na 1000 l.
Chcąc przeprowadzić chlorowanie szokowe, które jest niezbędne w przypadku pojawienie się większej ilości glonów i alg, należy zastosować większą dawkę podchlorynu wapnia. Jeśli stosowany jest środek w postaci granulatu, to na 1000 l należy wykorzystać od 5 do 8 g.
Ile trzeba odczekać po dodaniu chloru do basenu?
W przypadku zastosowania metody szokowej konieczne jest odczekanie przynajmniej kilku godzin od momentu dodania chloru do wody. W związku z tym zaleca się wykonywanie takich czynności wieczorem. Późniejsza pora chlorowania ma też inne zalety. Promieniowanie UV, które jest emitowane przez słońce, neutralizuje działanie chloru. W związku z tym noc jest najodpowiedniejszą porą na tego typu zabiegi, także pod kątem skuteczności.
Jeśli dojdzie do sytuacji, w której omyłkowo wykorzystane zostanie zbyt wiele chloru, istnieje możliwość zneutralizowania go. W tym celu należy zastosować środek, który występuje zwykle pod nazwami takimi jak anty-chlor, czy stop-chlor.