artykuły branżowe

#
3 sierpnia 2023

Jak często stosować chemię basenową?

Regularne stosowanie chemii basenowej to nieodzowny element dbania o odpowiedni stan wody w przydomowej niecce. Stanowi klucz do zachowania czystości, higieny i komfortu w basenie. W tym artykule odkrywamy tajniki częstotliwości stosowania chemii basenowej, która pozwoli na utrzymanie doskonałej jakości wody.

Jak często stosować chemię basenową?

Częstotliwość stosowania chemii basenowej zależy od wielu czynników, takich jak: rozmiar basenu, ilość korzystających z niego osób, temperatura oraz jakość wody. Warto jednak znać ogólne wskaźniki związane z jej aplikowaniem. Chlor do basenu to najpopularniejszy środek dezynfekujący stosowany w nieckach, zarówno przydomowych, jak i ogólnodostępnych. Jego poziom powinien utrzymywać się w zakresie 1 – 3 ppm (cząstek na milion).

Regularne sprawdzanie zawartości chloru i uzupełnianie go jest zalecane co najmniej 2, 3 razy w tygodniu. Często stosowana chemia do basenu  to również środki glonobójcze. Zaleca się, aby stosować je zapobiegawczo, przed pojawieniem się glonów, mniej więcej raz na trzy dni.

Nieco rzadziej, bo około raz w tygodniu zaleca się stosowanie flokulantu, czyli substancji, która powoduje zlepianie się ze sobą niewielkich zabrudzeń w celu ich łatwiejszego usunięcia.

Nie mniej ważny jest alkalinit wody, który wpływa na stabilność pH (regulator pH wody w basenie). Jego zawartość warto sprawdzać raz na tydzień, 2 tygodnie. Zalecana wartość to między 80 a 120 ppm. W przypadku innych zaleceń producenta danego środka, należy się do nich stosować.

Oprócz dbania o stosowanie chemii basenowej, trzeba również regularnie sprawdzać i czyścić filtry basenowe oraz usuwać widoczne zanieczyszczenia z basenu. Nie mniej ważne jest sprawdzenie twardości wody raz w miesiącu i w razie potrzeby zastosowanie substancji zmiękczających.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o regularne stosowanie chemii do basenu?

Regularne stosowanie chemii basenowej jest bardzo istotne. Przede wszystkim pozwala na niwelowanie bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów obecnych w wodzie. Bez odpowiedniej dezynfekcji może ona stać się siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów, co zwiększa ryzyko infekcji i chorób. Dodatkowo regularne stosowanie chemii basenowej pomaga w zapobieganiu rozwojowi glonów w basenie. Mogą one tworzyć się na jego ściankach, na dnie i na powierzchni wody, co prowadzi do nieestetycznego wyglądu i może wpływać na jakość wody. Chemia basenowa jest również niezbędna do utrzymania właściwego poziomu pH wody basenowej. Nieodpowiedni może prowadzić do dyskomfortu po korzystaniu z basenu, uszkodzeń elementów niecki, jak również utrudniać skuteczność dezynfekcji wody.

Jak często należy wymienić wodę w basenie przy regularnym stosowaniu chemii basenowej?

Częstotliwość wymiany wody w basenie zależy od różnych czynników (jakość wody, skuteczność systemu filtracji, częstotliwość stosowania chemii basenowej i ilość korzystających z basenu osób). Warto jednak zaznaczyć, że zalecana jest jej wymiana raz w roku w przypadku zewnętrznych niecek, jeśli są zachowane odpowiednie warunki i utrzymane właściwe parametry wody. Baseny wewnętrzne wymagają zmiany wody rzadziej — raz na 2, 3 lata. W przypadku problemów z jakością wody, akumulacji zanieczyszczeń czy koncentracji związków organicznych, z którymi nie można poradzić sobie przy użyciu chemii basenowej, należy wymienić ją szybciej.

Czy sam chlor wystarczy do basenu?

czytaj dalej

Chlor do basenu jaki wybrać? Rodzaje chloru do basenu

czytaj dalej

Jak utrzymać krystalicznie czystą wodę w basenie?

czytaj dalej