Artykuły branżowe

Jak często stosować chemię basenową?

Regularne stosowanie chemii basenowej to nieodzowny element dbania o odpowiedni stan wody w przydomowej niecce. Stanowi klucz do zachowania czystości, higieny i komfortu w basenie. W tym artykule odkrywamy tajniki częstotliwości stosowania chemii basenowej, która pozwoli na utrzymanie doskonałej jakości wody.

Jak często stosować chemię basenową?

Częstotliwość stosowania chemii basenowej zależy od wielu czynników, takich jak: rozmiar basenu, ilość korzystających z niego osób, temperatura oraz jakość wody. Warto jednak znać ogólne wskaźniki związane z jej aplikowaniem. Chlor do basenu to najpopularniejszy środek dezynfekujący stosowany w nieckach, zarówno przydomowych, jak i ogólnodostępnych. Jego poziom powinien utrzymywać się w zakresie 1 – 3 ppm (cząstek na milion).

Regularne sprawdzanie zawartości chloru i uzupełnianie go jest zalecane co najmniej 2, 3 razy w tygodniu. Często stosowana chemia do basenu  to również środki glonobójcze. Zaleca się, aby stosować je zapobiegawczo, przed pojawieniem się glonów, mniej więcej raz na trzy dni.

Nieco rzadziej, bo około raz w tygodniu zaleca się stosowanie flokulantu, czyli substancji, która powoduje zlepianie się ze sobą niewielkich zabrudzeń w celu ich łatwiejszego usunięcia.

Nie mniej ważny jest alkalinit wody, który wpływa na stabilność pH (regulator pH wody w basenie). Jego zawartość warto sprawdzać raz na tydzień, 2 tygodnie. Zalecana wartość to między 80 a 120 ppm. W przypadku innych zaleceń producenta danego środka, należy się do nich stosować.

Oprócz dbania o stosowanie chemii basenowej, trzeba również regularnie sprawdzać i czyścić filtry basenowe oraz usuwać widoczne zanieczyszczenia z basenu. Nie mniej ważne jest sprawdzenie twardości wody raz w miesiącu i w razie potrzeby zastosowanie substancji zmiękczających.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o regularne stosowanie chemii do basenu?

Regularne stosowanie chemii basenowej jest bardzo istotne. Przede wszystkim pozwala na niwelowanie bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów obecnych w wodzie. Bez odpowiedniej dezynfekcji może ona stać się siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów, co zwiększa ryzyko infekcji i chorób. Dodatkowo regularne stosowanie chemii basenowej pomaga w zapobieganiu rozwojowi glonów w basenie. Mogą one tworzyć się na jego ściankach, na dnie i na powierzchni wody, co prowadzi do nieestetycznego wyglądu i może wpływać na jakość wody. Chemia basenowa jest również niezbędna do utrzymania właściwego poziomu pH wody basenowej. Nieodpowiedni może prowadzić do dyskomfortu po korzystaniu z basenu, uszkodzeń elementów niecki, jak również utrudniać skuteczność dezynfekcji wody.

Jak często należy wymienić wodę w basenie przy regularnym stosowaniu chemii basenowej?

Częstotliwość wymiany wody w basenie zależy od różnych czynników (jakość wody, skuteczność systemu filtracji, częstotliwość stosowania chemii basenowej i ilość korzystających z basenu osób). Warto jednak zaznaczyć, że zalecana jest jej wymiana raz w roku w przypadku zewnętrznych niecek, jeśli są zachowane odpowiednie warunki i utrzymane właściwe parametry wody. Baseny wewnętrzne wymagają zmiany wody rzadziej — raz na 2, 3 lata. W przypadku problemów z jakością wody, akumulacji zanieczyszczeń czy koncentracji związków organicznych, z którymi nie można poradzić sobie przy użyciu chemii basenowej, należy wymienić ją szybciej.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej