Artykuły branżowe

Jak często stosować chemię basenową?

Chcesz zachować czystą wodę w basenie przez cały sezon? Musisz pamiętać o regularnym filtrowaniu wody, ręcznym czyszczeniu ścianek i dna, a także o dozowaniu odpowiedniej chemii. Jak często to robić? Jakie dawki są optymalne? Podpowiadamy.

Jaką chemię do basenu ogrodowego stosować?

Zaczniemy od kilku krótkich informacji, jaką chemię do basenu kupić. Aby nieco Cię uspokoić, mamy dobrą wiadomość. Wszystkie znajdujące się w legalnym obrocie produkty na rynku są odpowiednio przebadane, bezpieczne dla Twojego zdrowia (o ile zachowasz rozsądek podczas dozowania, ale o tym będzie jeszcze mowa). Zamawiając ze sprawdzonych miejsc, jak sklep ze specjalistyczną chemią do basenu, możesz mieć pewność, że kupujesz dobry produkt.

Przed czym natomiast przestrzegamy? Przed kupowaniem chemii od przypadkowych sprzedawców, czy to w internecie (np. w serwisach ogłoszeniowych), czy stacjonarnie, na miejscowym targu. Oczywiście, nie każdy sprzedawany w ten sposób produkt będzie pochodzić z niepewnego źródła, ale po co ryzykować?

Na koniec, nigdy nie używaj chemii basenowej, która jest przesypana do innego opakowania. Dotyczy to np. sytuacji, w których sąsiad, a nawet ktoś z rodzinny oddaje Ci nieużywane przez siebie środki. Po pierwsze, nie wiesz, co to za chemia basenowa, a po drugie, nie masz informacji, jak ją dozować.

Jak dozować chemię do basenu? Etapy uzdatniania wody basenowej

Najlepsza chemia do basenu wybrana? W takim razie możemy przejść do tego, jak ją dozować. W tym wypadku ważne jest to, aby trzymać się etapów uzdatniania wody basenowej, które zaraz podamy.

1. Regulacja pH
Jeśli chcesz, aby woda w basenie miała neutralny wpływ na Twoją skórę, zdrowie, nigdy nie pomijaj tego kroku. Należy go wykonywać zwłaszcza przed dodawaniem chloru. Neutralna wartość pH wynosi 7,0-7,4. Powyżej 7,0 mówi się o pH kwaśnym, które może negatywnie wpływać na elementy basenu, a także utrudniać usuwanie glonów. Natomiast powyżej pH 7,0, woda ma odczyn zasadowy, co spowoduje jej zmętnienie, obniży skuteczność dezynfekcji, a także może przesuszać skórę i podrażniać oczy. A jak sprawdzić poziom pH? Za pomocą dedykowanych testerów, które kosztują już od kilkunastu złotych. Jeśli wynik będzie poniżej lub powyżej 7,0, należy zastosować środek do regulacji pH (https://ctm.net.pl/kategoria_produktu/chemia/).

2. Dezynfekcja wody
Dezynfekcja wody to nic innego jak odkażanie jej za pomocą chloru. W przypadku, gdy po raz pierwszy napełniasz nieckę, stosuje się zwykle dezynfekcję szokową, potem natomiast można już tylko uzupełniać poziom chloru, pamiętając o tym, aby wcześniej sprawdzić pH. I przestrzegamy przed dozowaniem „na zapas”. Za dużo chloru w basenie ogrodowym spowoduje podrażnienie oczu i skóry, może też doprowadzić do przebarwienia folii i korozji metalowych elementów.

3. Ochrona przed algami
Mamy złą i dobrą wiadomość – zła jest taka, że chlor nie chroni przed rozwojem glonów, które powodują zazielenienie wody, tworzą śliski osad na ściankach basenu. Można sobie jednak z tym poradzić, stosując preparaty glonobójcze, które zapobiegają namnażaniu się alg.

4. Koagulacja
Czasami w wodzie znajdują się na tyle małe zanieczyszczenia, że filtr nie jest w stanie ich wyłapać. Dlatego stosuje się środki do koagulacji, które zlepiają ze sobą drobne cząstki stałe, tworząc z nich łatwe do przefiltrowania „kłaczki”.

Jak często stosować chemię basenową?

A jak często stosować chemię basenową? To jest akurat całkiem proste – według zaleceń producenta. Dlatego ważne jest, aby zawsze posiadać opakowania, w których sprzedawane są preparaty – tam znajdziesz informacje odnośnie zalecanej porcji chemii (to uzależnia się od tego, jaka jest pojemność wody w basenie), a także, jak często ją uzupełniać. I jeszcze raz powtórzymy – chemia do basenu jest tak skoncentrowana, ale zapewniać jak najlepsze działanie przy określonej dawce. Dodawanie więcej, niż zaleca producent nie dość, że w niczym nie pomoże, to może zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej