Artykuły branżowe

Jaki chlor do basenu? Jak wybrać chlor do dezynfekcji wody w basenie?

Chlor jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na dezynfekcję i uzdatnianie wody basenowej. Aby jednak był bezpieczny dla zdrowia osób kąpiących, należy go dobrze wybrać. Na co zwracać uwagę? Jakie produkty są polecane na rynku? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając chlor do basenu?

Chlor wykazuje działanie bakteriobójcze, niszczy drobnoustroje, wirusy, algi i glony. Gdy woda ulegnie zmętnieniu, zazielenieniu, pomoże przywrócić jej krystaliczność, chociaż tak naprawdę powinien być stosowany regularnie, w sposób ciągły.

A jak go wybrać? Przede wszystkim powinien być to produkt sprawdzony, posiadający atest Państwowego Zakładu Higieny oraz pozwolenie na obrót produktem biobójczym. Co więcej, musi być przeznaczony do uzdatniania wody basenowej, tylko wtedy będziesz mieć pewność, że jest bezpieczny w użytkowaniu. Z tego względu chlor należy kupować wyłącznie w pewnych miejscach, w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Powinien być w oryginalnym opakowaniu, z etykietą producenta i nie należy go przesypywać.

Dodatkowo chlor może być w postaci tabletek, płynu lub granulek. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice w użytkowaniu:

  • tabletki chlor do basenu rozpuszczają się najwolniej, ale też działają najdłużej; przeznaczone są do dezynfekcji ciągłej;
  • chlor do basenu w płynie ma najsilniejsze działanie, trzeba dawkować go bardzo ostrożnie; chloru w płynie do basenu zwykle używa się do dezynfekcji szokowej;
  • chlor w granulkach – przed wprowadzeniem do basenu należy go rozpuścić w gorącej wodzie; to produkt uniwersalny, który sprawdzi się zarówno do dezynfekcji szokowej, jak i ciągłej.

Jaki chlor do basenu? Polecane produkty

Sprawdzonym i jednocześnie jednym z najchętniej wybieranych producentów chemii basenowej jest HTH, który posiada szeroką gamę produktów do czyszczenia, dezynfekcji basenu oraz uzdatniania wody. W jego ofercie znajdują się także 3 rodzaje chloru, które możemy polecić:

  • HTH Shock – środek o silnych właściwościach bakteriobójczych przeznaczony do dezynfekcji szokowej polegającej na gwałtownym podniesieniu dawki chloru (przeprowadza się to po nalaniu wody, gdy nastąpi zazielenienie lub profilaktycznie, zwykle co dwa tygodnie). Dzięki wysokiej koncentracji w krótkim czasie uzdatnia mętną wodę. Jednocześnie szybko się rozpuszcza, nie pozostawia osadów. Jego dodatkową zaletą jest to, że można go używać niezależnie od stosowanego systemu filtrującego.
  • HTH Easiflo – łatwo rozpuszczalny chlor w postaci wygodnych i bezpiecznych do stosowania tabletek – na ich powierzchni znajduje się warstwa chroniąca skórę przed podrażnieniem w wyniku bezpośredniego kontaktu. Przeznaczony jest do ciągłej, regularnej dezynfekcji. Jednocześnie w tabletkach zastosowano środek, który hamuje wydzielanie intensywnego, charakterystycznego zapachu.
  • HTH Granular – szybko rozpuszczalny chlor w formie granulatu przeznaczony do profesjonalnego użytku w basenach prywatnych oraz publicznych. Może zostać użyty zarówno do dezynfekcji szokowej, jak i do ciągłej. Jest odpowiedni do każdego systemu filtrującego.

Jak dawkować chlor do basenu?

Na koniec mamy odpowiedź na jedno z najczęściej zadawanych pytań, czyli jak dawkować chlor do basenu? I tutaj odpowiedź jest całkiem prosta – zawsze według instrukcji producenta, którą można znaleźć na opakowaniu (dlatego tak ważne jest, aby nie używać chemii basenowej, która nie jest oryginalnie zapakowana). Przy czym warto zwrócić uwagę na to, że niektóre produkty, np. chlor w granulacie, należy wcześniej rozpuścić w odpowiedniej ilości wody.

Zastosowanie dawki mniejszej niż ta, wskazana przez producenta, spowoduje niższą skuteczność. A pamiętaj, że zanieczyszczona woda to nie tylko problem wizualny, ale ryzyko dla zdrowia. Natomiast podanie większej ilości może skutkować podrażnieniem skóry, woda będzie też wydzielać nieprzyjemny, charakterystyczny zapach.

Oprócz tego należy pamiętać o regularności, uzupełniać chlor wedle wytycznych na opakowaniu. I dobrze wiemy, że łatwo to przeoczyć, dlatego polecamy ustawiać sobie przypomnienie w kalendarzu dostępnym w swoim smartfonie.

Ile witaminy C do basenu?

Czytaj więcej

Po co witamina C w basenie? Jak działa witamina C w basenie?

Czytaj więcej

Kolekcja Terrazzo

Czytaj więcej

Spektakularny projekt obejmujący basen z szarymi szklanymi mozaikami w willi w Nowej Zelandii

Czytaj więcej