Artykuły branżowe

Nie działa pompa basenowa – jak może być powód?

Pompa basenowa to jeden z najważniejszych elementów systemu uzdatniania wody. Gdy nastąpi jej awaria, stan wody w basenie szybko ulegnie pogorszeniu i będzie konieczna jej wymiana. Jak naprawić pompę do basenu? Jakie mogą być przyczyny jej uszkodzenia?

Dlaczego pompa basenowa jest tak ważna?

Pompa filtrująca do basenu wspomaga działanie chemii basenowej mechanicznym usuwaniem zanieczyszczeń. Zasysa ona wodę ze zbiornika, wewnętrzny filtr zatrzymuje niepożądane odpady i brud, a oczyszczona woda wraca specjalnym układem do niecki. Jest to metoda, dzięki której nie następuje utrata wody w basenie, a Ty możesz się cieszyć przejrzystą, czyściutką wodą. Warunek jest jednak jeden – pompa basenowa powinna działać regularnie, przynajmniej dwa razy w ciągu dnia; należy również o nią odpowiednio zadbać, wymieniając filtry i oczyszczając pompę z zalegających w niej nieczystości.

Nie działa pompa basenowa – jak może być powód?

Pompa basenowa to urządzenie, którego zakup to niemały wydatek, jednak będzie Ci ona służyć przez długie lata – oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio o nią zadbasz. W zależności od tego, czy jest to najpopularniejsza pompa papierowa, czy może jeden z droższych modeli dedykowanych większym basenom, producenci przewidują żywotność urządzenia od 2 do nawet 10 lat. W tym czasie należy jednak regularnie wymieniać wkłady, czyli wewnętrzne filtry, wykonane z tworzyw, dedykowanych poszczególnym rodzajom urządzenia.

Powody, dla których pompa basenowa nie działa jak należy, mogą być bardzo różne. Tak, jak różne bywają objawy, wskazujące na to, że z urządzeniem jest coś nie tak. Oto najpopularniejsze problemy z działaniem pompy basenowej:

  • pompa basenowa nie zasysa wody,
  • pompa basenowa zapowietrza się,
  • pompa basenowa nie filtruje,
  • pompa basenowa bardzo szybko się nagrzewa.

Jak naprawić pompę do basenu?

Każda z usterek może mieć inne przyczyny, a ponieważ pompa basenowa to bardzo złożony układ, trzeba wykluczać po kolei możliwe przyczyny danej awarii. Jak naprawić pompę do basenu? Przyjmuje się, że naprawa pompy basenowej powinna przebiegać od wykluczania najłatwiejszych do usunięcia przyczyn awarii, poprzez diagnozę usterek, które jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić, aż po najbardziej skomplikowane uszkodzenia, wymagające wsparcia ze strony serwisu.

Pompa basenowa nie zasysa wody

Jeśli pompa basenowa nie zasysa wody, to:

  • możliwe, iż poziom wody jest zbyt niski;
  • filtr pompy może być za bardzo zabrudzony, wówczas – w zależności od rodzaju i modelu pompy – należy go wymienić lub wyjąć i porządnie wypłukać, usuwając osiadające się na nim zanieczyszczenia.

Pompa basenowa nie filtruje wody

Gdy pompa basenowa nie filtruje, powodów może być całkiem sporo. Najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy, to:

  • zużyty lub za bardzo zabrudzony filtr wewnątrz pompy;
  • wkręcenie się jakiegoś przedmiotu w wirnik pompy;
  • zużyte łożyska.

O ile w dwóch pierwszych przypadkach, można sobie poradzić samodzielnie, trzeci problem wymaga fachowej pomocy przy wymianie części. Objawem charakterystycznym dla zużytych łożysk pompy jest fakt, iż pompa basenowa podczas pracy bardzo szybko się nagrzewa powyżej standardowej temperatury pracy.

Pompa basenowa zapowietrza się

A co zrobić, gdy pompa basenowa zapowietrza się? Przyczyna może leżeć po stronie układu pompy, ale nie zawsze tak jest – czasami to wina zapowietrzonego rurociągu podczas napełniania basenu wodą. W takiej sytuacji powietrze może zostać wtłoczone do pompy basenowej. Aby uniknąć tego zjawiska, warto zaopatrzyć się w specjalny zawór odpowietrzający podwójnego działania, dedykowany do basenów.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej