Artykuły branżowe

Piana w basenie – dlaczego pojawia się piana w basenie? Jak zapobiegać?

Własny basen to komfort użytkowania w dowolnym momencie oraz możliwość cieszenia się zawsze czystą, zachęcającą do kąpieli wodą. Posiadanie basenu wymaga jednak regularności i dokładności w przeprowadzaniu prac porządkowych oraz w dbaniu o zbiornik. Tylko systematyczne stosowanie chemii basenowej, regularne czyszczenie basenu i właściwa konserwacja urządzeń wspomagających zagwarantują krystalicznie czystą wodę. Jednym z najczęstszych problemów posiadaczy basenów ogrodowych jest piana w wodzie w basenie. Skąd się bierze? Jak się jej pozbyć? Czy można zapobiegać powstawaniu białej piany w basenie?

 

Piana w basenie ogrodowym – przyczyny powstawania

Biała piana w basenie może odbierać ochotę na kąpiel, ponieważ prezentuje się nieestetycznie i może wskazywać na rozmaite problemy związane ze stanem wody. Najczęściej piana w basenie ogrodowym pojawia się, ponieważ:

  • ilość stosowanej chemii basenowej jest nieadekwatna do wielkości zbiornika (chemii jest za dużo);
  • woda w basenie nie jest odpowiednio filtrowana, przez co zalegają w niej resztki kosmetyków do opalania, które spłukują się z użytkowników basenu podczas kąpieli;
  • stosowany jest środek typu antyglon, który się pieni;
  • w basenie stosowane są dysze masujące (jak w jacuzzi), powodujące znaczne napowietrzenie wody, a tym samym powstawanie piany;
  • dno basenu nie zostało odpowiednio oczyszczone przed nalaniem wody do zbiornika;
  • woda w basenie ma nieodpowiednie pH – środki chemiczne są stosowane niewłaściwie lub nie są stosowane w ogóle;
  • filtr pompy filtrującej jest zanieczyszczony i nie działa prawidłowo.

 

Biała piana w basenie – jak ją usunąć?

Jeśli już pojawiła się piana w basenie ogrodowym, trzeba odpowiednio zadziałać, aby ją usunąć. W przypadku niedużego basenu ogrodowego – rozporowego czy stelażowego – najprostszym rozwiązaniem jest wypuścić wodę ze zbiornika i przeprowadzić kompleksowe czyszczenie basenu z zastosowaniem odpowiednich środków dedykowanych do tego celu. Pamiętaj, że jeśli basen zostanie umyty domowymi sposobami, czyli np. płynem do mycia naczyń, problem z białą pianą w basenie bardzo szybko wróci. Po pierwsze dlatego, że trudno będzie dokładnie wypłukać cały pieniący się płyn z dna basenu, po drugie dlatego, iż płyn do naczyń nie jest odpowiednim środkiem do usuwania zanieczyszczeń basenowych.

Czyszczenie basenu powinno przebiegać przy użyciu dedykowanej chemii basenowej oraz z zastosowaniem specjalnej szczotki myjącej do basenu lub profesjonalnego odkurzacza basenowego.

 

Piana w basenie ogrodowym – jak ją usunąć bez konieczności wymiany wody?

Jeśli nie chcesz opróżniać basenu, piana w wodzie w basenie może zostać usunięta innymi metodami, ale skuteczność będzie zależeć od przyczyny powstawania piany. Jeśli biała piana w basenie jest wynikiem niewłaściwego dbania o stan wody, należy zastosować metody chemiczne i mechaniczne, służące oczyszczeniu wody, tzn.:

  • upewnić się, że filtr pompy filtrującej jest czysty i że urządzenie działa sprawnie, a następnie pilnować regularnego filtrowania wody minimum 2 razy dziennie;
  • zadbać o uregulowanie ph wody do stanu neutralnego, stosując odpowiednią chemię basenową w dostosowanych do ilości wody dawkach;
  • zastosować koagulant, który pomoże usunąć najdrobniejsze zanieczyszczenia z wody basenowej;
  • zastosować specjalny środek chemiczny, usuwający powstałą w basenie pianę (tzw. środek anty-piana).

 

Piana w wodzie w basenie – zapobieganie

Jak wiadomo, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać problemom niż je zwalczać. Aby w przyszłości uniknąć kłopotów takich, jak piana w basenie ogrodowym, należy pamiętać o tym, by regularnie dbać o jakość wody basenowej, kontrolować jej stan oraz przed i po sezonie przeprowadzać kompleksowe, dokładne czyszczenie basenu. Sprawne urządzenia filtrujące oraz właściwie dobrana – pod względem rodzaju, jakości i ilości – chemia basenowa zagwarantują czystą wodę przez cały sezon kąpielowy.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej