artykuły branżowe

#
13 listopada 2022

Piana w basenie – dlaczego pojawia się piana w basenie? Jak zapobiegać?

Własny basen to komfort użytkowania w dowolnym momencie oraz możliwość cieszenia się zawsze czystą, zachęcającą do kąpieli wodą. Posiadanie basenu wymaga jednak regularności i dokładności w przeprowadzaniu prac porządkowych oraz w dbaniu o zbiornik. Tylko systematyczne stosowanie chemii basenowej, regularne czyszczenie basenu i właściwa konserwacja urządzeń wspomagających zagwarantują krystalicznie czystą wodę. Jednym z najczęstszych problemów posiadaczy basenów ogrodowych jest piana w wodzie w basenie. Skąd się bierze? Jak się jej pozbyć? Czy można zapobiegać powstawaniu białej piany w basenie?

 

Piana w basenie ogrodowym – przyczyny powstawania

Biała piana w basenie może odbierać ochotę na kąpiel, ponieważ prezentuje się nieestetycznie i może wskazywać na rozmaite problemy związane ze stanem wody. Najczęściej piana w basenie ogrodowym pojawia się, ponieważ:

 • ilość stosowanej chemii basenowej jest nieadekwatna do wielkości zbiornika (chemii jest za dużo);
 • woda w basenie nie jest odpowiednio filtrowana, przez co zalegają w niej resztki kosmetyków do opalania, które spłukują się z użytkowników basenu podczas kąpieli;
 • stosowany jest środek typu antyglon, który się pieni;
 • w basenie stosowane są dysze masujące (jak w jacuzzi), powodujące znaczne napowietrzenie wody, a tym samym powstawanie piany;
 • dno basenu nie zostało odpowiednio oczyszczone przed nalaniem wody do zbiornika;
 • woda w basenie ma nieodpowiednie pH – środki chemiczne są stosowane niewłaściwie lub nie są stosowane w ogóle;
 • filtr pompy filtrującej jest zanieczyszczony i nie działa prawidłowo.

 

Biała piana w basenie – jak ją usunąć?

Jeśli już pojawiła się piana w basenie ogrodowym, trzeba odpowiednio zadziałać, aby ją usunąć. W przypadku niedużego basenu ogrodowego – rozporowego czy stelażowego – najprostszym rozwiązaniem jest wypuścić wodę ze zbiornika i przeprowadzić kompleksowe czyszczenie basenu z zastosowaniem odpowiednich środków dedykowanych do tego celu. Pamiętaj, że jeśli basen zostanie umyty domowymi sposobami, czyli np. płynem do mycia naczyń, problem z białą pianą w basenie bardzo szybko wróci. Po pierwsze dlatego, że trudno będzie dokładnie wypłukać cały pieniący się płyn z dna basenu, po drugie dlatego, iż płyn do naczyń nie jest odpowiednim środkiem do usuwania zanieczyszczeń basenowych.

Czyszczenie basenu powinno przebiegać przy użyciu dedykowanej chemii basenowej oraz z zastosowaniem specjalnej szczotki myjącej do basenu lub profesjonalnego odkurzacza basenowego.

 

Piana w basenie ogrodowym – jak ją usunąć bez konieczności wymiany wody?

Jeśli nie chcesz opróżniać basenu, piana w wodzie w basenie może zostać usunięta innymi metodami, ale skuteczność będzie zależeć od przyczyny powstawania piany. Jeśli biała piana w basenie jest wynikiem niewłaściwego dbania o stan wody, należy zastosować metody chemiczne i mechaniczne, służące oczyszczeniu wody, tzn.:

 • upewnić się, że filtr pompy filtrującej jest czysty i że urządzenie działa sprawnie, a następnie pilnować regularnego filtrowania wody minimum 2 razy dziennie;
 • zadbać o uregulowanie ph wody do stanu neutralnego, stosując odpowiednią chemię basenową w dostosowanych do ilości wody dawkach;
 • zastosować koagulant, który pomoże usunąć najdrobniejsze zanieczyszczenia z wody basenowej;
 • zastosować specjalny środek chemiczny, usuwający powstałą w basenie pianę (tzw. środek anty-piana).

 

Piana w wodzie w basenie – zapobieganie

Jak wiadomo, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać problemom niż je zwalczać. Aby w przyszłości uniknąć kłopotów takich, jak piana w basenie ogrodowym, należy pamiętać o tym, by regularnie dbać o jakość wody basenowej, kontrolować jej stan oraz przed i po sezonie przeprowadzać kompleksowe, dokładne czyszczenie basenu. Sprawne urządzenia filtrujące oraz właściwie dobrana – pod względem rodzaju, jakości i ilości – chemia basenowa zagwarantują czystą wodę przez cały sezon kąpielowy.

Czy sam chlor wystarczy do basenu?

czytaj dalej

Chlor do basenu jaki wybrać? Rodzaje chloru do basenu

czytaj dalej

Jak często stosować chemię basenową?

czytaj dalej

Jak utrzymać krystalicznie czystą wodę w basenie?

czytaj dalej