Artykuły branżowe

Co na glony w basenie?

Woda w basenie zmętniała, przybrała zielonkawy odcień, a Ty nie wiesz czemu? Prawdopodobnie przyczyną są glony, i my poradzimy Ci, jak się ich pozbyć, a także jak zapobiegać ich powstawaniu. Sprawdź, jak zlikwidować glony w basenie.

Glony, algi w basenie

Chcesz skutecznie zapobiegać powstawaniu glonów w basenie? Najpierw musisz wiedzieć, skąd się tam biorą. Woda stanowi naturalne środowisko dla glonów i alg, chociaż, aby występowały, muszą wystąpić sprzyjające warunki. Czyli jakie? Stojąca, ciepła woda w basenie znajdującym się w nasłonecznionym miejscu, co brzmi jak opis… każdego obiektu zewnętrznego.

Dlatego sprawdź, co na glony w basenie oraz jak zachować krystalicznie czystą wodę.

Preparaty glonobójcze do basenu

Jeśli zauważysz pierwsze oznaki pojawienia się glonów w basenie, tj. zmętnienie/zazielenienie wody, a także śliski nalot na ścianach lub dnie, trzeba zacząć działać natychmiastowo. I tu z pomocą przychodzi antyglon, czyli chemia basenowa zapobiegająca powstawaniu, a także usuwająca glony.

Preparaty glonobójcze mają postać płynu, który dozuje się ściśle według zaleceń producenta. Nie powinno się dawać mniejszej dawki, ponieważ środek może okazać się nieskuteczny. Natomiast zbyt duża ilość nie dość, że niczego nie zmieni, to może mieć szkodliwy wpływ na osoby kąpiące się.

Tutaj ważną informacją jest również to, aby działać natychmiast, jak tylko zauważysz pierwsze objawy pojawienia się alg. Glony namnażają się w błyskawicznym tempie, każdy dzień zwłoki będzie działać na Twoją niekorzyść. Dlatego, jeśli posiadasz basen, zawsze warto mieć płyn glonobójczy w zapasie. Szczególnie że będzie potrzebny także w ramach profilaktyki, o czym zaraz napiszemy.

Na koniec chcielibyśmy dodać, że środek na glony ma też działanie klarujące. Natomiast, jeśli zastanawiasz się, jak usunąć glony z dna basenu, to odpowiedź jest prosta – trzeba dbać o regularne czyszczenie obiektu, w czym pomoże m.in. szczotka z teleskopową rączką, czy, w przypadku większych powierzchni, odkurzacz basenowy.

Jak zapobiegać powstawaniu glonów?

Znasz zasadę, że lepiej zapobiegać, niż zwalczać? W przypadku glonów w basenie sprawdza się idealnie. Dlatego przygotowaliśmy wskazówki, co należy robić, aby nie dopuścić do rozwoju alg w wodzie.

  1. Stosuj preparat glonobójczy w ramach profilaktyki
  2. Jeśli jeszcze nie czytałeś/-aś naszego artykułu o tym, jak zadbać o czystą wodę w basenie, to właśnie teraz jest dobry moment, aby to nadgonić. Dowiesz się z niego, że stosowanie preparatów glonobójczych jest jednym z etapów uzdatniania wody. Należy dawkować je regularnie, w ramach profilaktyki, w okresie letnim nawet jeden raz w tygodniu.

  3. Utrzymuj właściwe pH wody
  4. Aby chemia basenowa działała skutecznie, należy utrzymywać odpowiednie pH wody, będące na poziomie 7,0-7,4. Jak to zrobić? Badać wodę przy pomocy testerów (paskowych, tabletkowych lub elektronicznych) i w sytuacji, gdy wynik jest niższy lub wyższy, zastosować płyn do regulacji pH.

  5. Wykonuj dezynfekcję chlorową basenu
  6. Chlor utrudnia namnażanie się glonów, dlatego należy stale dawkować odpowiednią ilość chemii. Lecz w tym wypadku równie ważne będzie utrzymywanie właściwego pH, inaczej dezynfekcja może być bezcelowa.

  7. Filtruj wodę
  8. Jak wspominaliśmy wcześniej, stojąca woda w basenie stanowi doskonałe miejsce do wytwarzania się alg. Można temu częściowo zapobiegać poprzez stałe filtrowanie wody. Nie dość, że w ten sposób ją oczyszczasz, to jeszcze wywołujesz ruch.

  9. Czyszczenie basenu
  10. Nasza ostatnia rada jest może i mało efektowna, ale za to skuteczna – musisz zapewnić czystość w basenie. Będziesz to oczywiście robić poprzez filtrowanie, czy stosowanie chemii, ale równie ważne jest usuwanie stałych zanieczyszczeń, czy mycie ścianek/dna basenu.

Baseny ze szklaną mozaiką w White Beach Club w Dubaju

Czytaj więcej

Ile podchlorynu do basenu? Bezpieczne dawkowanie podchlorynu wapnia

Czytaj więcej

Za dużo chloru w basenie – jakie skutki?

Czytaj więcej

Kolekcja Gold

Czytaj więcej