Artykuły branżowe

Środki do basenu. Rodzaje chemicznych środków do basenu. Co warto mieć?

Chcesz, aby Twój domowy basen był gotowy na następny sezon kąpielowy? A może właśnie trwa on w najlepsze, ale woda znowu zmętniała? Sprawdź, jakie środki do basenu potrzebujesz, aby zachować go w idealnym stanie przez cały sezon.

Jakie środki do basenu? Chemia basenowa czy naturalne metody?

Zaczniemy od rozwiania kilku wątpliwości, czyli od tego, czy chemia do basenu ogrodowego jest bezpieczna dla Twojego zdrowia i czy nie lepiej stosować naturalne, domowe środki.

Musisz wiedzieć, że dostępne na rynku preparaty do basenu są dokładnie przebadane, przed wprowadzeniem ich do sprzedaży sprawdza się, czy nie podrażniają skóry, oczu, nie wywołują reakcji alergicznych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że chemia basenowa jest nie dość, że bezpieczna, to jeszcze niweluje ryzyko związane z kąpielą w skażonej różnymi bakteriami wodzie.

Jest tylko jedno „ale” – nawet najlepsza chemia do basenu nie będzie efektywna i neutralna dla zdrowia, jeśli nie będziesz jej stosować zgodnie z instrukcjami producenta. Najczęstsze problemy z tego typu preparatami występują wtedy, gdy użyjesz zbyt mało (niska skuteczność) lub zbyt dużo środka. Dlatego zawsze zalecamy, aby zachowywać oryginalne opakowanie, na którym jest opisany sposób dawkowania.

A co z naturalnymi metodami jak używanie witaminy C, wywaru z zielonej herbaty? Choć wydają się całkowicie nieszkodliwe, mogą mieć negatywne skutki. Głównie z tego względu, że nie są skuteczne lub ich skuteczność jest krótkotrwała. Większym zagrożeniem jest kąpiel w zanieczyszczonej bakteriami i glonami wodzie niż optymalne stosowanie sprawdzonej chemii. A gdy już to wiesz, przedstawiamy, jaka chemia do basenu będzie Ci potrzebna.

Chemia do basenu do regulacji pH

Chcesz zadbać o odpowiednią dawkę chemii do basenu? Najpierw sprawdź poziom pH wody i w zależności od tego, jaki jest wynik, użyj środków typu pH minus lub pH plus. To jeden z podstawowych etapów uzdatniania wody basenowej, o którym pisaliśmy tutaj —>>>> https://ctm.net.pl/metody-uzdatniania-wody-basenowej-jakie-sa-sposoby-oczyszczania-wody-w-basenie/.

Dezynfekcja wody basenowej

Dezynfekcja wody basenowej jest obowiązkowa, jeśli chcesz zapobiec rozmnażaniu się bakterii, zachować wodę krystalicznie czystą. Na początku sezonu kąpielowego zwykle przeprowadza się dezynfekcję szokową, a następnie uzupełnia ilość preparatu.

Chemia do dezynfekcji bazuje przede wszystkim na chlorze, który wykazuje najwyższą skuteczność. Boisz się, że chlor będzie wydzielać nieprzyjemny zapach, podrażniać skórę? Jeśli wcześniej zadbasz o odpowiednie pH, a także nie będziesz stosować większej ilości preparatu, niż jest to wskazane, nic takiego się nie stanie.

Środki czyszczące do basenu

Zarówno przed, po, jak i w trakcie sezonu należy zadbać o czystość niecki oraz wody. Do tego stosuje się chemię do urządzeń sanitarnych oraz czyszczącą linię wody. Można ją stosować nie tylko wtedy, gdy dojdzie do zabrudzenia (na niecce pojawi się nalot lub tłuste osady będą unosić się na powierzchni wody), ale także profilaktycznie, w ramach regularnego czyszczenia basenu.

Preparaty glonobójcze i flokulanty

Ostatnim środkiem, którego stosowanie rekomendujemy podczas podstawowej pielęgnacji basenu, są preparaty glonobójcze i flokulanty. Chemia glonobójcza zapobiega osadzaniu się glonów na ściankach niecki, które powodują śliski nalot oraz zmętnienie, zazielenienie wody. Natomiast flokulanty sprawiają, że drobne zanieczyszczenia tworzą większe osady, które mogą zostać wyłapane i usunięte przez filtr basenowy.






Ile witaminy C do basenu?

Czytaj więcej

Po co witamina C w basenie? Jak działa witamina C w basenie?

Czytaj więcej

Kolekcja Terrazzo

Czytaj więcej

Spektakularny projekt obejmujący basen z szarymi szklanymi mozaikami w willi w Nowej Zelandii

Czytaj więcej